REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy powstaje i jakie ma skutki podatkowe darowizna z poleceniem

REKLAMA

Dokonując darowizny z poleceniem, trzeba liczyć się z konsekwencjami w zakresie podatku od spadków i darowizn. Co ważne, po spełnieniu wszystkich warunków darowiznę z poleceniem można odliczyć od dochodu w granicach ustawowego limitu.

 

 

Przy przekazywaniu darowizn, a w konsekwencji ich podatkowym rozliczaniu, kwestią wymagającą jednoznacznego rozstrzygnięcia jest ustalenie charakteru przekazywanych przez osoby fizyczne środków pieniężnych. Zazwyczaj pieniądze przekazywane są przez podatników fundacjom będącym instytucjami pożytku publicznego, które są dalej rozdysponowywane. W ramach obecnie obowiązujących regulacji prawnych przekazanie darowizny bezpośrednio na rzecz osoby fizycznej nie podlega odliczeniu ani od dochodu, ani od podatku. Dlatego też wykształciła się praktyka przekazywania darowizn na rzecz fundacji (będącej instytucją pożytku publicznego), z tym że darczyńca ma możliwość i prawo zadecydowania o tym, jakiej osobie mają zostać przekazane wpłacone przez niego na konto fundacji środki pieniężne. Realizacja tego prawa odbywa się poprzez wskazanie konkretnej osoby.

Przekazanie darowizny

Czynność polegająca na nieodpłatnym przekazywaniu przez osoby fizyczne na rzecz fundacji środków finansowych jest darowizną w rozumieniu kodeksu cywilnego. Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.

Wątpliwości powstają natomiast w przypadku zakwalifikowania czynności polegającej na przekazaniu przez fundację pochodzących z darowizn środków pieniężnych osobom wskazanym przez darczyńców. Sytuacja ta odpowiada normie prawnej, w myśl której darczyńca może włożyć na obdarowanego obowiązek oznaczonego działania lub zaniechania, nie czyniąc nikogo wierzycielem (polecenie).

PRZYKŁAD: PRZEKAZANIE FIRMY NA RZECZ MAŁŻONKA

Czy podatnik będzie miał obowiązek zapłaty podatku od darowizny przedsiębiorstwa dokonanej na rzecz żony?

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn, podatkowi temu podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy lub praw majątkowych znajdujących się w Polsce m.in. tytułem darowizny.

Obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy własności rzeczy i praw majątkowych, tj. w naszym przypadku ciążyłby na żonie.

Jednak zgodnie z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego.

Obowiązek zgłoszenia nie obejmuje przypadków, gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego.

Zatem nabycie przez małżonka w drodze darowizny przedsiębiorstwa korzysta ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn, przy spełnieniu warunków określonych przepisami prawa.

Cechą charakterystyczną tej instytucji jest to, że darczyńca nie czyni nikogo wierzycielem, zaś obdarowany nie zobowiązuje się wyraźnie do spełnienia (wykonania) polecenia. Polecenie polega zatem na nałożeniu na obdarowanego (np. na fundację) obowiązku określonego działania lub zaniechania, które nadto ma charakter tzw. zobowiązania naturalnego, co w praktyce oznacza, że ani darczyńca, ani uprawniony (beneficjariusz), czyli osoba mająca otrzymać świadczenie w wyniku polecenia, nie może dochodzić wykonania tego polecenia przed sądem.

Istota polecenia polega bowiem na tym, że nikt nie staje się wierzycielem czy też dłużnikiem, a więc i sam przedmiot polecenia (świadczenie) nie staje się wierzytelnością (czy też długiem).

Skutki polecenia

Zarówno darowizna, jak i polecenie objęte są regulacjami ustawy o podatku od spadków i darowizn. Oznacza to, że obie te czynności podlegają obowiązkowi podatkowemu w tym podatku.

Przy nabyciu z polecenia darczyńcy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania polecenia. Wykonanie polecenia ma ten skutek, że zobligowanymi do zapłaty tego podatku są dwa podmioty: obdarowany i otrzymujący korzyść wynikającą z wykonania polecenia (beneficjariusz). Nie można jednak pominąć art. 7 ustawy o podatku od spadków i darowizn, zgodnie z którym w sytuacji obciążenia obdarowanego obowiązkiem wykonania polecenia wartość obciążenia z tego tytułu stanowi ciężar darowizny, o ile polecenie zostało wykonane.

Rozliczenia PIT

Przekazując na rzecz organizacji pożytku publicznego darowiznę z poleceniem, pojawia się pytanie, czy taką wpłatę będzie można odliczyć od dochodu w rozliczeniach PIT. Przepisy ustawy o PIT wskazują bowiem, że od dochodu można odliczyć darowizny przekazane m.in. na cele określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego, organizacjom pożytku publicznego lub równoważnym organizacjom określonym w przepisach regulujących działalność pożytku publicznego obowiązujących w innym niż Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych, realizującym te cele - w wysokości dokonanej darowizny, nie więcej jednak niż kwoty stanowiącej 6 proc. dochodu.

Odnosząc to odliczenie do darowizny z poleceniem, warto wyjaśnić, że polecenie jest związane z darowizną i może, choć nie musi, zmniejszać jej wartość, ale nie może uszczuplać majątku obdarowanego.

PRZYKŁAD: PRZEKAZANIE MAJĄTKU DZIECKU

Czy umowa darowizny majątku (przedsiębiorstwa) dokonana przez rodziców na rzecz syna podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych?

Umowy darowizny podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych jedynie w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy. Umowa o przejęcie długu powinna być zawarta pod nieważnością na piśmie. W przypadku braku przejęcia długów i ciężarów oraz zobowiązań przez obdarowanego nie występuje przedmiot opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Obowiązek podatkowy powstanie tylko wówczas, gdy wraz z przedsiębiorstwem nabywca przejmie też zobowiązania oraz inne ustanowione na majątku darczyńców długi i ciężary. Zakładając, że firma podatnika na dzień dokonania darowizny nie będzie posiadać żadnych zobowiązań, a z przedmiotem darowizny nie będą wiązać się żadne długi i ciężary czy zobowiązania, to wówczas nie powstanie obowiązek w podatku od czynności cywilnoprawnych.

Aby można było dokonać odliczenia od dochodu, darowizna musi spełniać dwie przesłanki. Po pierwsze, powinna być ona przekazana na cele określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, a obdarowanym musi być organizacja określona w art. 3 ust. 2 i 3 tej ustawy, prowadząca działalność pożytku publicznego w sferze działań publicznych. Preferowanymi przez ustawodawcę celami, na które mogą być przekazane darowizny, są w szczególności: pomoc społeczna; działalność charytatywna; ochrona i promocja zdrowia; działania na rzecz mniejszości narodowych; nauka, edukacja, oświata i wychowanie; kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i tradycji; upowszechnianie kultury fizycznej i sportu; promocja i organizacja wolontariatu. Beneficjentami przekazywanych darowizn mogą być natomiast prowadzące działalność pożytku publicznego w sferze działań publicznych: organizacje pozarządowe (tj. osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, niebędące jednostkami sektora finansów publicznych i niedziałające w celu osiągnięcia zysków); kościelne osoby prawne i kościelne jednostki organizacyjne; stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego.

Odliczenie stosuje się, jeżeli wysokość darowizny jest udokumentowana dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego, a w przypadku darowizny innej niż pieniężna dokumentem, z którego wynika wartość tej darowizny, oraz oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu.

Ponadto należy zwrócić uwagę, że przepisy ustawy o PIT nie uzależniają możliwości obniżenia kwoty dochodu o darowiznę na rzecz organizacji prowadzących działalność w sferze zadań publicznych określonych w ustawie od tego, czy ta darowizna jest obciążona poleceniem, czy też nie.

PRZYKŁAD: ROZLICZENIE DAROWANEGO MIESZKANIA

Czy przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości, przeznaczony na spłatę kredytu w banku, którym obciążona była otrzymana w darowiźnie nieruchomość, podlega zwolnieniu z 10-proc. pit? Mieszkanie zostało otrzymane przez podatniczkę w darowiźnie w 2006 roku.

Zgodnie z przepisami ustawy o PIT, obowiązującymi do końca 2006 roku, źródłem przychodu jest m.in. odpłatne zbycie nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Podatek od przychodu ze zbycia nieruchomości wynosi 10 proc. przychodu. Podatek ten jest płatny w terminie 14 dni od dnia sprzedaży, chyba że podatnik w tym samym czasie złoży oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczy na inne cele mieszkaniowe.

Jeżeli podatnik w ciągu 14 dni od dnia dokonania sprzedaży nieruchomości złoży w urzędzie skarbowym oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczy na inne cele mieszkaniowe, to przychody uzyskane ze sprzedaży są wolne od podatku dochodowego w części wydatkowanej, nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, na spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę w Polsce, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki oraz odsetek od tego kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów.

Zatem jeżeli zostały spełnione pozostałe warunki określone w ustawie o PIT, wówczas przychód przeznaczony na spłatę kredytu i odsetek od kredytu wolny jest od 10-proc. zryczałtowanego podatku.

Zatem fakt umieszczenia w umowie darowizny polecenia nie zmienia charakteru ani rodzaju umowy. Zatem obciążenie umowy darowizny przez darczyńcę poleceniem nie powoduje również zmiany po stronie obdarowanego, którym nadal jest organizacja pozarządowa. W związku z tym taka darowizna może być odliczona od dochodu przy spełnieniu innych wymaganych prawem warunków.

Ważne!

Polecenie nie wyłącza bezpłatnego charakteru darowizny i nie czyni ono nikogo wierzycielem. Osoba, na rzecz której ustanowiono polecenie, nie jest wierzycielem i nie może we własnym zakresie domagać się wypełnienia polecenia. Obowiązek wykonania polecenia spoczywa na obdarowanym


EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl


Podstawa prawna

- Ustawa z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 142, poz. 1514 z późn. zm.).

- Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny 2025: Ile kosztuje wykończenie mieszkania (pod klucz) u dewelopera?

Czy deweloperzy oferują wykończenie mieszkań pod klucz? W jakiej cenie? Jak wielu nabywców się na nie decyduje? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Unijne rozporządzenie DORA już obowiązuje. Które firmy muszą stosować nowe przepisy od 17 stycznia 2025 r.?

Od 17 stycznia 2025 r. w Unii Europejskiej zaczęło obowiązywać Rozporządzenie DORA. Objęte nim podmioty finansowe miały 2 lata na dostosowanie się do nowych przepisów w zakresie zarządzania ryzykiem ICT. Na niespełna miesiąc przed ostatecznym terminem wdrożenia zmian Europejski Bank Centralny opublikował raport SREP (Supervisory Review and Evaluation Process) za 2024 rok, w którym ze wszystkich badanych aspektów związanych z działalnością banków to właśnie ryzyko operacyjne i teleinformatyczne uzyskało najgorsze średnie wyniki. Czy Rozporządzenie DORA zmieni coś w tym zakresie? Na to pytanie odpowiadają eksperci Linux Polska.

Kandydaci na prezydenta 2025 [Sondaż]

Którzy kandydaci na prezydenta w 2025 roku mają największe szanse? Oto sondaż Opinia24. Procenty pierwszej trójki rozkładają się następująco: 35,3%, 22,1% oraz 13,2%.

E-doręczenia: 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi

E-doręczenia funkcjonują od 1 stycznia 2025 roku. Przedstawiamy 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi ekspertki. Jakie podmioty muszą posiadać adres do e-doręczeń? Czy w przypadku braku odbioru przesyłek z e-doręczeń w określonym czasie będzie domniemanie doręczenia?

REKLAMA

Brykiety drzewne czy drewno kawałkowe – czym lepiej ogrzewać dom i ile to kosztuje? Zestawienie kaloryczności gatunków drewna

Każdy rodzaj paliwa ma swoje mocne strony. Polska jest jednym z większych producentów brykietów w Europie i znaleźć u nas można bardzo szeroką ich gamę. Brykietowanie to proces, który nadaje drewnu nową strukturę, zagęszcza je. Brykiet tej samej wielkości z trocin dębowych ma taką samą wagę jak z trocin sosnowych czy świerkowych. Co więcej, brykiet z trocin iglastych ma wyższą wartość kaloryczną, ponieważ drewno iglaste, niezależnie od lekkiej wagi, tak naprawdę jest bardziej kaloryczne od liściastego. Do tego jeśli porównamy polano i brykiet o tej samej objętości, to brykiet jest cięższy od drewna.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Transfer danych osobowych do Kanady – czy to bezpieczne? Co na to RODO?

Kanada to kraj, który kojarzy się nam z piękną przyrodą, syropem klonowym i piżamowym shoppingiem. Jednak z punktu widzenia RODO Kanada to „państwo trzecie” – miejsce, które nie podlega bezpośrednio unijnym regulacjom ochrony danych osobowych. Czy oznacza to, że przesyłanie danych na drugi brzeg Atlantyku jest ryzykowne?

Chiński model AI (DeepSeek R1) tańszy od amerykańskich a co najmniej równie dobry. Duża przecena akcji firm technologicznych w USA

Notowania największych amerykańskich firm związanych z rozwojem sztucznej inteligencji oraz jej infrastrukturą zaliczyły ostry spadek w poniedziałek, w związku z zaprezentowaniem tańszego i wydajniejszego chińskiego modelu AI, DeepSeek R1.

REKLAMA

Orzeczenie o niepełnosprawności dziecka a dokumentacja pracownicza rodzica. MRPiPS odpowiada na ważne pytania

Po co pracodawcy dostęp do całości orzeczenia o niepełnosprawności dziecka? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na wątpliwości Rzeczniczki Praw Dziecka. Problem dotyczy dokumentowania prawa do dodatkowego urlopu wychowawczego rodzica dziecka z niepełnosprawnością.

2500 zł dla nauczyciela (nie każdego) - na zakup laptopa. MEN: wnioski do 25 lutego 2025 r. Za droższy model trzeba będzie dopłacić samemu

Nauczyciele szkół ponadpodstawowych i klas I-III szkół podstawowych mogą od poniedziałku 27 stycznia 2025 r. składać wnioski o bon na zakup sprzętu w programie "Laptop dla nauczyciela" – poinformowali ministra edukacji Barbara Nowacka i wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Na złożenie wniosków nauczyciele mają 30 dni (do 25 lutego 2025 r. – PAP), kolejne 30 dni przeznaczone będzie na ich rozpatrzenie. Bony mają być wręczane w miesiącach kwiecień-maj 2025 r., a wykorzystać je będzie można do końca 2025 roku.

REKLAMA