Jak możemy mierzyć zysk z obligacji

Adam Wiśniewski
Praktyk biznesu, zarządzania stresem i pracy z traumami za pomocą ciała i oddechu. Przez ostatnie 16 lat pracował dla czterech banków, międzynarodowej korporacji ubezpieczeniowej i biura maklerskiego. Kierował spółką doradczo-sprzedażową. Partner/Trener Metody Warstwy®
rozwiń więcej
W przypadku obligacji istnieje kilka możliwych do zastosowania miar zysku (stóp zwrotu)

 

 

Zysk z obligacji kuponowych (oprocentowanych) to odsetki (inaczej płatności kuponowe). W przypadku obligacji nieoprocentowanych (dyskontowych, zerokuponowych) zysk zawarty jest w jednorazowej płatności, następującej przy okazji zwrotu wartości nominalnej, w momencie wykupu obligacji. Zysk zawsze mierzony i obserwowany jest za pomocą stopy zwrotu. Stopa zwrotu, nazywana też rentownością lub dochodowością, to procentowy przyrost kapitału w stosunku do tego, ile zainwestowaliśmy na początku.

Najprostszą, ale i mało użyteczną, miarą jest nominalna stopa zwrotu. Jest ona tym samym co stopa kuponowa, czyli wielkość odsetek z obligacji w całym roku. Miernik ten uzyskuje się poprzez podzielenie rocznej wielkości odsetek przez wartość nominalną obligacji.

Bieżąca stopa zwrotu jest miernikiem zysku inwestora w stosunku do obecnej ceny obligacji na rynku. Uzyskuje się ją, dzieląc roczną wielkość odsetek przez cenę zakupu.

Bardziej precyzyjną miarą jest prosta stopa zwrotu - uwzględnia termin do wykupu i wielkość dyskonta/premii przy kupnie papieru. Całkowita stopa zwrotu jest dokładniejsza niż wcześniejsze mierniki, ponieważ uwzględnia dochód, jaki przyniosła obligacja przez czas jej przetrzymania wraz z potencjalnym zyskiem kapitałowym.

Przy obligacjach z opcją wcześniejszego wykupu (opcja call) można stosować stopę zwrotu w terminie do wcześniejszego wykupu (YTC, ang. yield to call). Obliczając YTC, uwzględniamy przepływy gotówkowe, które uzyskamy, gdy obligacja zostanie wykupiona w pierwszym możliwym terminie realizacji opcji wbudowanej w obligację.

Najpopularniejszą i przyjętą jako standard jest stopa zwrotu w terminie do wykupu (YTM, ang. yield to maturity). To YTM widzimy w publikacjach, gdy mowa o rentowności (stopie zwrotu) z obligacji. YTM to stopa zwrotu wymagana przez nabywców obligacji w każdym roku pozostającym do jej wykupu. YTM jest rynkową stopą zwrotu, gdyż zmienia się przy każdej zmianie ceny obligacji. Stopa YTM w rzeczywistości uzyskana byłaby przez inwestora kupującego obligacje po cenie zakupu, jeżeli przetrzymałby on obligację do momentu wykupu, zaś wszystkie płatności z tytułu posiadania obligacji (odsetki z obligacji) reinwestowałby on po tej samej stopie, równej stopie YTM. Założenie to stanowi pewne uproszczenie, ponieważ stopa reinwestycji jest zmienna. Mimo wszystko yield to maturity jest powszechnie stosowaną i uznaną stopą zwrotu z obligacji.

 

Adam Wiśniewski

specjalista ds. inwestycji AXA Życie

Infor.pl
Podwyżka dla nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia. Spłaszczenie wynagrodzeń to duży problem
27 lip 2024

Podwyżka dla nauczycieli mianowanych w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia 2024 roku. Spłaszczenie wynagrodzeń jest dużym problemem i w praktyce utrudnia funkcjonowanie systemu awansu zawodowego.

Wiek emerytalny musi być podwyższony. Czy bez późniejszego przechodzenia na emeryturę kobiet i mężczyzn da się ograniczyć deficyt budżetowy
27 lip 2024

Czy da się ograniczyć deficyt budżetu państwa bez radykalnego zmniejszenia dopłat do emerytur? Na radykalne zwiększenie wpływów do budżetu nie ma co liczyć, łatwiej będzie ciąć wydatki. Tymczasem w ciągu ostatnich transfery na rzecz emerytów są rekordowe. Nie da się więc uniknąć tematu ich ograniczenia, a doprowadzenie do późniejszego przechodzenia Polaków na emeryturę to jeden ze sposobów.

W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS
26 lip 2024

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi
26 lip 2024

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

ZNP: wnioskujemy o objęcie bonami wszystkich nauczycieli. Laptopy dla nauczycieli klas I-III w roku szkolnym 2024/2025. Na jakiem etapie jest sprawa?
26 lip 2024

Związek Nauczycielstwa Polskiego jest za objęciem bonami na laptopy dla wszystkich nauczycieli klas I – III. Zakończyła się rewizja KPO, dzięki której ok 172 mln zł zostaną przeznaczone na zakup nowych laptopów dla nauczycieli klas I-III.

Zespół Scorpions zagra dziś na Narodowym. Gdzie utrudnienia?
26 lip 2024

W piątek 26 lipca na Stadionie Narodowym odbędzie się koncert Warsaw Rocks ’24. Wśród gwiazd m.in. zespół Scorpions. Kierowców czekają utrudnienia. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz
26 lip 2024

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?
26 lip 2024

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów
26 lip 2024

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024
26 lip 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

pokaż więcej
Proszę czekać...