REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie każde przekazanie pieniędzy jest opodatkowaną darowizną

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Wsparcie organizacji pożytku publicznego w wysokości 1 proc. podatku nie następuje kosztem majątku podatnika, lecz jest finansowane z budżetu. Dlatego nie jest darowizną.

Rozmawiamy z AGNIESZKĄ DERKACZ z Izby Skarbowej w Opolu

 

 

l Czy prawdziwe jest twierdzenie, że przekazanie 1 proc. podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego jest darowizną?

- Nie. Nie można zgodzić się z poglądem, że przekazanie przez podatników 1 proc. podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego jest darowizną.

l Dlaczego?

- Na podstawie umowy darowizny określonej w art. 888 kodeksu cywilnego darczyńca zobowiązuje się do nieodpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku. Tymczasem na rzecz organizacji pożytku publicznego przekazywana jest część podatku, który stanowi publicznoprawne, nieodpłatne, przymusowe oraz bezzwrotne świadczenie pieniężne na rzecz Skarbu Państwa.

l Podatek dochodowy od osób fizycznych jest więc należnością budżetu państwa.

- Tak. A to oznacza, że wsparcie organizacji pożytku publicznego w wysokości 1 proc. tego podatku nie następuje kosztem majątku podatnika, lecz jest finansowane z budżetu. Trudno upatrywać w tym przypadku cech charakterystycznych dla umowy darowizny oraz w konsekwencji konieczności zapłaty podatku od darowizn.

l Czy w podobny sposób należy traktować przekazanie darowizny na subkonto fundacji dla konkretnego podopiecznego?

- Udzielanie pomocy materialnej dla konkretnej osoby fizycznej poprzez dokonywanie wpłat na utworzone w tym celu subkonta fundacji pożytku publicznego (inne niż 1 proc. podatku) stanowi darowiznę, która może zostać odliczona przez darczyńcę od dochodu podlegającego opodatkowaniu przy spełnieniu warunków określonych przepisami.

l Ale odliczeniu nie podlegają darowizny przekazywane bezpośrednio osobom fizycznym?

- Dlatego też wykształciła się praktyka przekazywania darowizn na rzecz fundacji (stowarzyszeń i innych organizacji) prowadzących działalność pożytku publicznego, z tym że darczyńca ma możliwość zdecydowania o tym, jakiej osobie mają zostać przekazane wpłacone przez niego na konto fundacji środki pieniężne. Realizacja tego prawa odbywa się poprzez wskazanie przez darczyńcę konkretnej osoby lub dokonanie wpłaty na utworzone na rzecz tej osoby subkonto fundacji.

l Jak zakwalifikować realizację przez fundację woli wpłacającego i przekazanie środków pieniężnych wskazanej przez niego konkretnej osobie?

- Sytuacja taka odpowiada hipotezie normy zawartej w art. 893 kodeksu cywilnego, który reguluje instytucję tzw. darowizny z poleceniem. Nabycie przez osobę fizyczną własności rzeczy (w tym pieniędzy) lub praw majątkowych tytułem zarówno darowizny, jak i polecenia darczyńcy objęte jest regulacjami ustawy o podatku od spadków i darowizn.

l Czy zawsze powstanie tu obowiązek zapłaty podatku od darowizny?

- Nie.

l To kiedy wystąpi obowiązek zapłaty?

- Podatek wystąpi tylko wtedy, gdy wartość darowizny od jednego darczyńcy (osoby wpłacającej środki na subkonto fundacji) przekroczy w okresie pięciu lat kwotę wolną od podatku wynoszącą - dla nabywców zaliczanych do III grupy podatkowej - 4902 zł.

l Czy jest jakiś sposób na uniknięcie tego podatku?

- Pomoc udzielana podopiecznym fundacji może być świadczona w różnych formach, niekoniecznie w formie darowizny, np. w formie pożyczki, wypożyczenia sprzętu, sfinansowania operacji, udostępniania zajęć rehabilitacyjnych. Mogą wystąpić sytuacje, gdy z oceny treści stosunku prawnego ukształtowanego w umowie, wynika wiele wzajemnych zobowiązań, co wskazywałoby na wzajemną ekwiwalentność za świadczenia drugiej strony umowy. Wtedy brak będzie przesłanek, by uznać tę umowę za umowę darowizny.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Fot. Arch.

Agnieszka Derkacz z Izby Skarbowej w Opolu

Rozmawiała Ewa Matyszewska

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowa definicja bezrobotnego. Kto zyska a kto straci status? Jest nowa ustawa a zmiany zaczną obowiązywać od 2025 r.

Jest już nowa definicja bezrobotnego. Ustawa jest uchwalona, podpis Prezydenta jest, teraz tylko wejście w życie. Nowa definicja bezrobotnego jest inna, a zakres pojęciowy w pewnym zakresie szerszy. Przykładowo rolnicy będą mogli stać się bezrobotnymi. Zatem kto zyska a kto straci status bezrobotnego? Poniżej kolejny artykuł z serii: 21 kluczowych zmian dla prawa pracy w 2025 r. To jest reforma rynku pracy jakiej nie było.

Już w maju ruszą wypłata nowego dodatku do renty socjalnej: Ile to pieniędzy z ZUS?

Już od maja osoby uprawnione do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji będą otrzymywać dodatek dopełniający do swojego świadczenia. ZUS wypłaci go wraz z rentą, z wyrównaniem od stycznia.

Szlaban na gotówkę. Więcej pieniędzy z bankomatów nie da się wypłacić

Szybko i wygodnie, tak można ekspresem zapłacić za wszystko debetową kartą czy BLIKIEM, ale bywa, że na gwałt potrzebna jest większa gotówka. Problem rozwiązuje szybki dostęp do bankomatu, ale tam można się rozbić o limit. Warto wiedzieć, ile pieniędzy można wypłacić jednorazowo i jakie limity mają banki.

Bony, pożyczki dla pracowników, staże (w tym zdalne) na 2025, 2026 i kolejne lata. Jeszcze tylko wejście w życie ustawy, bo podpis Prezydenta jest

Społeczeństwo chyba nie spodziewało się aż takich zmian na rynku pacy. Będą różne bony, pożyczki dla pracowników, staże na 2025, 2026 i kolejne lata. Jeszcze tylko wejście w życie ustawy, bo podpis Prezydenta jest. Trzeba przyznać, że rząd, sejm, senat i Prezydent RP uwinęli się z wdrożeniem nowe regulacji, bo przecież projekt ustawy wpłynął do Sejmu 7 stycznia 2025 r. Mamy połowę kwietnia, a ustawa jest już podpisana i czeka na wejście w życie.

REKLAMA

MOPS, WSA i NSA: Świadczenie pielęgnacyjne. Wysyp sporów. Od 11 lat urzędnicy mylnie twierdzą, że niepełnosprawność to młodość

Nie wiadomo dlaczego świadczenia dla niepełnosprawnych są zależne od wieku nabycia niepełnosprawności (tak jest np. w rencie socjalnej). Najbardziej drastyczna sytuacja była w świadczeniu pielęgnacyjnym (starym). Przepisy mówiły, że niepełnosprawność musi powstać generalnie przed pełnoletniością (wyjątki dla nauki). Jednak w 2014 r. Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że jest to niezgodne z Konstytucją RP - nie ma żadnego uzasadnienia, aby starego świadczenia pielęgnacyjnego nie dostał opiekun osoby niepełnosprawnej niewidomej albo jeżdżącej na wózku od trzydziestego roku życia.

Zwolnienie z kosztów i bezpłatna pomoc prawna [Przepisy 2025, planowane zmiany]

Kto może skorzystać ze zwolnienia z kosztów sądowych i notarialnych? Dla kogo bezpłatna pomoc prawna? Oto najważniejsze informacje na 2025 rok!

Roczne zeznanie podatkowe PIT: 15 najczęstszych błędów. Jak ich uniknąć w 2025 roku

Złożenie corocznej deklaracji PIT to podstawowy zakres komunikacji podatnika z administracją skarbową. Warto zadbać, by przebiegła ona w sposób optymalny i nie nastręczała niespodziewanych nieprzyjemności. Dlatego też przedstawiamy zestawienie najczęstszych błędów, przed którymi można się uchronić, korzystając z poniższych podpowiedzi.

ZUS: Uczennice z Warszawy najlepsze w Polsce z ubezpieczeń społecznych

Uczennice XVIII Liceum Ogólnokształcące im. Jana Zamoyskiego w Warszawie są najlepsze w Polsce z ubezpieczeń społecznych. W tegorocznej edycji Olimpiady „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych” wzięło udział 35 tysięcy uczniów szkół ponadpodstawowych z całej Polski.

REKLAMA

Nadużycie prawa w sporach dotyczących sankcji kredytu darmowego coraz częściej dostrzegane przez sądy

Sądy coraz częściej zwracają uwagę, że sankcja kredytu darmowego (SKD) bywa wykorzystywana nie w celu ochrony konsumentów, lecz jako narzędzie zysku dla podmiotów skupujących wierzytelności. Krytyczna ocena działań para-kancelarii znajduje swoje odzwierciedlenie w licznych orzeczeniach, które kwestionują zarówno zasadność roszczeń o SKD, jak i skuteczność umów cesji.

Nauczyciel, wychowawca, pracownik pedagogiczny funkcjonariuszem publicznym. Resort edukacji pracuje nad zmianami. Kim jest funkcjonariusz publiczny?

Nauczyciel, wychowawca, pracownik pedagogiczny funkcjonariuszem publicznym. Kim jest funkcjonariusz publiczny? Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw.

REKLAMA