REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Minister skontroluje stare interpretacje podatkowe

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Minister finansów nakazał sprawdzenie wszystkich istotnych interpretacji wydanych w ostatnich latach, czy nie doszło w nich do nadinterpretacji przepisów - dowiedziała się GP.

 

Jak dowiedziała się Gazeta Prawna minister finansów nakazał sprawdzenie wszystkich istotnych interpretacji wydanych w ostatnich latach, czy nie ma w nich nadinterpretacji przepisów.

Zdaniem ekspertów sam pomysł wydaje się jak najbardziej zasadny, w końcu minister finansów ma takie uprawnienia w trybie sprawowanego nadzoru. Problem w tym, że nieco spóźniony.

- Zakładam, że weryfikacja dotyczyć będzie i interpretacji wydanych na korzyść, jak i niekorzyść podatników. A jeśli tak, to zapewne w trybie nadzwyczajnym trzeba będzie stare decyzje zmienić - uważa Joanna Kanicka, partner w Independent Tax Advisers Doradztwo Podatkowe.

Dodaje, że powstaje tu pytanie, kto poniesie koszty finansowe tych zmian i ewentualnych korekt oraz czy podatnik będzie miał prawo do obrony i w jakim trybie wobec tych działań.

Badania bieżące

Michał Goj, menedżer w dziale doradztwa podatkowego Ernst & Young uważa, że zgodność z prawem poszczególnych interpretacji indywidualnych powinna być badana na bieżąco. Kompleksowa analiza wydanych w ciągu kilku ostatnich lat interpretacji może jednak prowadzić do bardzo ciekawych konkluzji.

- Przez lata borykaliśmy się w Polsce np. z problemem rozbieżnych interpretacji prawa w różnych częściach kraju. Przyjrzenie się tym interpretacjom i zrozumienie przyczyn rozbieżności może posłużyć ministerstwu do zidentyfikowania obszarów, w których zasadne jest wydanie interpretacji ogólnych - wskazuje Michał Goj.

Według naszego rozmówcy, aby jednak osiągnąć ten efekt, konieczne jest opracowanie usystematyzowanej i zorientowanej na określone cele metodologii przeglądu wydanych interpretacji.

Definicja nadinterpretacji

Nie wiadomo, co dokładnie znaczy określenie nadinterpretacja w tym kontekście. Doktor Janusz Fiszer, partner w Kancelarii Prawnej White & Case i docent UW zwraca uwagę, że z wnioskami o wydanie urzędowej interpretacji podatnicy występują w sprawach skomplikowanych, niejednoznacznych. Gdyby było inaczej, występowanie o interpretację nie miałoby sensu. Zazwyczaj w tego rodzaju sprawach możliwe są różne wykładnie, a podatnik chce uzyskać - za pomocą oficjalnej interpretacji - określone bezpieczeństwo podatkowe swojej transakcji.

- Tym samym może się jednak zdarzyć, że inny organ, dokonujący dziś ponownej oceny stanu faktycznego i prawnego, będzie miał odmienne zdanie niż organ, który wydał interpretację poprzednio. Gdyby tak było, to podatnik będzie miał otwartą drogę do sporu sądowego - argumentuje dr Janusz Fiszer.

Dodaje, że ponowna interpretacja - w przypadkach wątpliwych, a szczególnie, gdy np. pojawiły się odmienne orzeczenia sądów administracyjnych - może mieć sens.

Ważne!

Minister finansów dąży do zapewnienia jednolitego stosowania prawa podatkowego przez organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej, dokonując w szczególności jego interpretacji, przy uwzględnieniu orzecznictwa sądów oraz Trybunału Konstytucyjnego lub Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości


Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dlaczego zostałam wykluczona, skrzywdzona podwójnie bez renty wdowiej? Wdowa 42 lata. 4 małoletnich dzieci. Nie wyszłam za mąż po raz drugi. W czym jestem gorsza od wdowy od wieku 55 lat?

Publikujemy kolejny list czytelniczki z apelem o zmianę (albo zniesienie) limitów wieku w rencie wdowiej - 60 lat dla mężczyzny i 55 lat dla kobiety.

4666 zł brutto dla pracownika samorządu? To nie żart

Trwa odpływ fachowców z sektora samorządowego. Powód? Niskie płace, poczucie braku doceniania i marne perspektywy na przyszłość. W programie Gość Infor.pl gościł Jacek Wolszczak, pracownik samorządu z dolnośląskiej Świdnicy.

Samochód w firmie. Teraz Ford Transit we flocie Truck Care: 20 modeli z zabudową izotermiczną na wynajem krótkoterminowy

Truck Care firma oferująca kompleksowy wynajem pojazdów użytkowych zdecydowała się na powiększenie swojej floty wynajmu krótkoterminowego o kolejne Fordy. Tym razem wybór padł na 20 Transitów z zabudową izotermiczną. Zamówione samochody trafią do oferty najmu krótkoterminowego.

Ponad 80 proc. specjalistów pozytywnie ocenia szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie

Szybki rozwój technologii oraz zwiększone ryzyko cyberataków przyczyniają się do rosnącego zainteresowania bezpieczeństwem IT. Zdaniem szkolonych menadżerów, szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie: są nie tylko potrzebne, ale i skuteczne.

REKLAMA

Dłużnicy wykorzystują brak znajomości prawa u wierzycieli i specjalnie zwlekają z zapłatą za faktury, traktując zwłokę jako formę bezpłatnego kredytu. Powinni i mogą jednak słono za to zapłacić

Słaba znajomość podstawowych przepisów prawa finansowego u przedsiębiorców sprawia, że dłużnicy celowo przeciągają płatności, zyskując w ten sposób darmowy, nieoprocentowany kredyt. Dzieje się to w czasie, gdy zatory płatnicze w polskich przedsiębiorstwach cały czas rosną, a utrata płynności finansowej jest realnym zagrożeniem dla małych i średnich firm.

Osoby z niepełnosprawnościami. Co może się zmienić w 2026 r.? [FAQ]

Co już wiemy o projektach ustaw kierowanych do osób z niepełnosprawnościami? Czy w 2026 r. wzrosną kwoty świadczeń? Prezentujemy odpowiedzi na ważne pytania. Pamiętajmy, iż aktualne przepisy mogą się jeszcze zmienić, o czym będziemy informowali na bieżąco.

Stopy procentowe NBP w dół o 0,5% w maju, w sumie 1-1,25% do końca 2025 roku. Taki scenariusz proponuje członek RPP Przemysław Litwiniuk

Są warunki do obniżki stóp proc. o 50 pb. (punktów bazowych) na posiedzeniu RPP w maju, kolejne cięcia możliwe byłyby na jesieni, w całym 2025 r. łącznie o 100-125 pb. - uważa członek RPP Przemysław Litwiniuk. Jak poinformował 24 kwietnia 2025 r., jeżeli na majowym posiedzeniu RPP nie padnie wniosek o obniżkę stóp, to złoży go sam.

Apel o zmiany w rencie wdowiej. Czy mój mąż powinien wstać i umrzeć ponownie?

Taki smutny wniosek czytelniczki o rencie wdowiej. Kolejne apele osób wykluczonych z tego nowego świadczenia (pierwsze wypłaty w lipcu 2025 r.). Śmierć nastąpiła za wcześnie.Takie kryterium prawne wprowadzili rząd i Sejm - limit wieku wdowy (55 lat) albo wdowca (60 lat) okazuje się kryterium dyskryminacyjnym. Warunkiem przyznania renty jest to, aby śmierć małżonka nastąpiła wtedy, gdy drugi małżonek przekracza te limity wieku. Zasada ta jest niezrozumiała dla wdów i wdowców.

REKLAMA

Cyfrowe prawo jazdy: nadchodzą rewolucyjne zmiany dla kierowców w UE [Nowe przepisy]

Będzie cyfrowe prawo jazdy. Nadchodzą rewolucyjne zmiany w przepisach dla kierowców UE. Utrata prawa jazdy w jednym państwie rozciąga się na całą Unię Europejską. 17-letni kierowcy będą jeździli z opiekunami. Początkujący kierowcy otrzymają wyższe kary za łamanie przepisów. Co jeszcze się zmieni? Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?

Z aplikacją mObywatel na wybory prezydenckie. Warto skorzystać z e-usługi Wybory

Aplikacja mObywatel odegra istotną rolę w nadchodzących wyborach prezydenckich. Użytkownicy mogą za jej pomocą sprawdzić miejsce głosowania, dodać termin wyborów do kalendarza, a przede wszystkim potwierdzić swoją tożsamość w lokalu wyborczym.

REKLAMA