REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Najtańszy skuter już za 2 tys. zł

Marcin Jaworski

REKLAMA

Polacy coraz chętniej wsiadają na skutery i motorowery, chętnie wybierają modele z Chin. Importerzy obawiają się, że nowe przepisy ograniczą sprzedaż wśród młodych ludzi.

 

Chińskie motory i skutery zdobywają polski rynek. Na około 115 tys. skuterów zarejestrowanych w ubiegłym roku, aż 105 tys. to produkty z Chin. Można je kupić w supermarketach za 2-5 tys. zł. Dynamika wzrostu tego rynku zaskakuje specjalistów. W 2006 roku zarejestrowano bowiem około 70 tys. skuterów, a rok wcześniej około 35 tys. Łatwo policzyć, że jeśli ten wzrost utrzyma się, to na koniec tego roku będziemy mieli około 150 tys. nowo zarejestrowanych skuterów.

- Dla nas to dobra informacja, bo liczymy, że część kupujących teraz skutery przesiądzie się na prawdziwe motocykle. W Polsce ten rynek dopiero rozwija się - mówi Przemysław Iwanicki z Suzuki.

Jego firma sprzedała w 2007 roku 1 tys. motocykli. W tym roku planuje sprzedaż około 1,5 tys. sztuk.

Motocykli sprzedaje się kilkakrotnie mniej niż skuterów. Z danych Centralnej Ewidencji Pojazdów wynika, że w ubiegłym roku przybyło ich nieco ponad 7,5 tys. sztuk - 48 proc. więcej niż w 2006 roku. Sprzedawcy liczą, że w tym roku uda im się sprzedać 10 tys. pojazdów. Wprowadzają promocje i upusty. Cały czas w salonach można też spotkać znacznie przecenione modele z ubiegłego roku. Na przykład Hondy z 2007 roku. są sprzedawane z ubezpieczeniem AC w cenie. Podobnie rzecz się ma w BMW, które do tego ma swój serwis finansowy.

- Około 50 proc. kupujących korzysta albo z kredytu albo leasingu - mówi Robert Domański z BMW.

Sprzedawcy motocykli obawiają się jednak zahamowania zakupów ze strony młodszych klientów. Ministerstwo Infrastruktury przygotowuje projekt ustawy o kierujących pojazdami, która wprowadzi ograniczenia użytkowania motocykli o większych pojemnościach dla osób w wieku do 24 lat. Dziś motocyklami mogą jeździć już 18-latki.

- Propozycje tych przepisów wynikają między innymi z wdrożenia Dyrektywy 2006/126/WE - mówi Mikołaj Karpiński, rzecznik Ministerstwa Infrastruktury.

Nie wiadomo, kiedy ten projekt wejdzie w życie, ale znając procedury legislacyjne, nie będzie to wcześniej niż od początku przyszłego roku.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Coraz chętniej jeździmy motocyklami


ZE STRONY PRAWA

Zmiany w uprawnieniach do jazdy na motocyklu

Ministerstwo Infrastruktury proponuje, żeby poszczególne kategorie prawa jazdy mogły upoważniać do prowadzenia określonych motocykli od określonego wieku:

l kategoria A1 - na motocykle o pojemności silnika nieprzekraczającej 125 ccm, mocy nieprzekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy nieprzekraczającym 0,1 kW/kg oraz motocykli trzykołowych o mocy nieprzekraczającej 15 kW, można uzyskać od 16 roku życia,

l kategoria A2, na motocykle o mocy nieprzekraczającej 35 kW i stosunku mocy do masy nieprzekraczającym 0,2 kW/kg oraz niepochodzące od pojazdów o mocy przekraczającej dwukrotność mocy takiego motocykla, możliwa do uzyskania od 18 roku życia,

l kategoria A na motocykle i motocykle trzykołowe o mocy powyżej 15 kW, możliwa do uzyskania od 20 lat, w przypadku gdy osoba od co najmniej dwóch lat posiada prawo jazdy kategorii A2, a w pozostałych przypadkach od 24 roku życia.


Marcin Jaworski

marcin.jaworski@infor.pl

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Drzewo sąsiada zacienia działkę, zagraża budynkowi, zaśmieca liśćmi. Kiedy można żądać przycięcia? Co wynika z przepisów?

Drzewo sąsiada może zacieniać działkę, zagrażać budynkowi, ogrodzeniu czy też zaśmiecać liśćmi podwórko. Co zgodnie z prawem można z tym zrobić? Czy można przyciąć gałęzie przechodzące z działki sąsiada lub żądać przycięcia zbyt wysokich drzew?

Reforma ministra Bodnara: 10 sposobów na poprawę działalności sądów w Polsce

W dniu 21 listopada 2024 r. na konferencji "Sprawne sądy - 10 filarów" minister sprawiedliwości Adam Bodnar przedstawił 10 filarów programu „Sprawne sądy”. To kluczowe propozycje zmian organizacyjnych, legislacyjnych i kadrowych, które odpowiadają na potrzeby dotyczące tempa prac i efektywności wymiaru sprawiedliwości. Reformy obejmą m.in. obszary mediacji, biegłych sądowych, digitalizacji, spraw frankowych czy kwestię zwiększenia liczby etatów dla asystentów.

Świadczenie przedemerytalne w 2025 roku. Dla kogo? Jaka kwota? Zasady i warunki

Świadczenie przedemerytalne to szczególna forma wsparcia dla osób, które utraciły pracę z przyczyn niezależnych od siebie przed uzyskaniem prawa do emerytury. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać zasiłek przedemerytalny? Ile wynosi w 2025 roku? Oto szczegóły, zasady i wymagania, o których warto wiedzieć. 

REKLAMA

Konferencja „Bez strachu” – przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci, młodzieży i rodzin

Fundacja LUMUS serdecznie zaprasza na konferencję „Bez strachu”, która odbędzie się w dniach 30 listopada - 1 grudnia 2024 r. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Wydarzenie to, finansowane ze środków Funduszu Sprawiedliwości, jest odpowiedzią na rosnące zagrożenia związane z przemocą wobec dzieci i młodzieży w Polsce.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

BI: Zmiany w składce zdrowotnej. Kto skorzysta, kto straci i ile?

Na posiedzeniu w dniu 21 listopada Sejm zajmie się rządowymi projektami dotyczącymi składki zdrowotnej od przedsiębiorców. Jeden likwiduje składkę zdrowotną od zbycia środków trwałych i wprowadza zmiany już w 2025 r. Drugi natomiast reformuje zasady naliczania składki od 2026 r.

QUIZ. Podajemy trzy słowa, odgadnij zawód. Schody zaczynają się dopiero na 4. pytaniu
W tym quizie po trzech podanych przez nas wyrazach, Ty zgadujesz zawód, o który chodzi. Niektóre zagadki są banalne, ale nad kilkoma trzeba się zastanowić. Schody zaczynają się na 4. pytaniu. Zdobędziesz komplet punktów?

REKLAMA

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet

Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet, które doświadczyły przemocy seksualnej.

REKLAMA