REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak prawidłowo rozliczyć w rocznym zeznaniu dochody z praw autorskich

Krzysztof Tomaszewski
Krzysztof Tomaszewski

REKLAMA

Koszty uzyskania przychodów z tytułu praw autorskich - generalnie - określa się w wysokości 50 proc. przychodu. Koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe

 

Czy prawa autorskie zaliczę do majątkowych

Czy za przychód z praw majątkowych należy również uznać przychody uzyskane z praw autorskich?

Tak

Kwestię tę uregulowano w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z jej przepisów wynika, że za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.

Podstawa prawna

l Art. 18 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Czy do rozliczeń służy tylko formularz PIT-37

Czy osoba, która uzyskała przychody z praw autorskich, może rozliczyć się jedynie na formularzu rocznego zeznania PIT-37?

Nie

Przychody z praw autorskich można rozliczyć na formularzu rocznego zeznania PIT-36 lub PIT-37. Wybór formularza zależy przede wszystkim od tego, jakie inne przychody (dochody) uzyskiwał podatnik. I tak w części D formularza PIT-37, w której należy uwzględnić dochody/straty ze źródeł przychodów, istniej wiersz 7. Przeznaczony jest dla przychodów z praw autorskich i innych praw, o których mowa w art. 18 ustawy o PIT. Natomiast w części C formularza PIT-37 znajduje się wiersz 4 dotyczący praw autorskich i innych praw, o których mowa w art. 18 ustawy.

Podstawa prawna

l Art. 18, art. 45 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Czy właściwie obliczono 50-proc. koszty

Zatrudniłem się w nowej firmie. Przekazywano mi pensje i honoraria wynikające z praw autorskich. Czy słusznie 50-proc. koszty obliczono od przychodu zmniejszonego o składki?

Tak

Jak wynika z przepisów o PIT, podatnikowi uzyskującemu przychody ze stosunku pracy i korzystającemu w stosunku do tych przychodów z praw autorskich lub z praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów przysługują koszty uzyskania przychodów w wysokości 50 proc. Oblicza się je od przychodu zmniejszonego o potrącone w danym miesiącu przez płatnika - ze środków podatnika - składki na ubezpieczenia społeczne wymienione w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b) ustawy, których podstawę wymiaru stanowi ten przychód. Koszty uzyskania przychodów w określonej wyżej wysokości można jednak zastosować jedynie do części uzyskanego przychodu, który korzysta z praw autorskich lub z praw pokrewnych.

Podstawa prawna

l Art. 22 i 26 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Czy przewidziano osobne rubryki w zeznaniu PIT

W ubiegłym roku po raz pierwszy uzyskałem przychody z praw autorskich. Czy w formularzu PIT-37 przewidziane są osobne rubryki dla uwzględnienia takich przychodów?

Tak

W części C formularza PIT-37 znajduje się wiersz 4 dotyczący praw autorskich i innych praw, o których mowa w art. 18 ustawy. Podatnicy wypełniają na podstawie imiennych informacji PIT-11. W kol. b należy wykazać sumę przychodów z praw majątkowych (poz. 70 informacji PIT-11). Za przychody z praw majątkowych uważa się w szczególności: przychody z praw autorskich i praw pokrewnych, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw. Z kolei w kol. c należy wykazać koszty uzyskania przychodów (kwota kosztów uwzględniona przez płatnika wykazywana jest w poz. 71 informacji PIT-11). Natomiast w kol. d należy obliczyć kwotę dochodu jako różnicę sumy przychodów (kol. b) i kosztów uzyskania przychodów (kol. c). W kol. e kwotę straty oblicza się, jeżeli koszty uzyskania przychodów (kol. c) przekraczają sumę przychodów (kol. b). W kol. f należy wykazać sumę zaliczek pobranych przez płatnika(ów) (poz. 73 informacji PIT-11).

Podstawa prawna

l Art. 18 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Czy oddzielić pensje od praw autorskich

Czy pracodawca słusznie oddzielił w przesłanej mi informacji PIT-11 pensje od przychodów wynikających z praw autorskich?

Tak

Sporządzając PIT-11, czyli informację o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy, pracodawca czyli płatnik, ma możliwość rozgraniczenia obu rodzajów wspomnianych przychodów. W poz. 36 wpisuje należności ze stosunku pracy, a w poz. 37 dotyczące ich pracownicze koszty uzyskania przychodów. Jak już wspomniano, w poz. 40 informacji PIT-11 pracodawca uwzględnia przychody, do których zastosowano koszty przewidziane w art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o PIT. W poz. 41 wpisuje kwotę kosztów uzyskania przychodów, czyli wynoszące 50 proc. koszty, obliczone od przychodu pomniejszonego o składki na ubezpieczenia społeczne.

Kwoty wpisane do informacji PIT-11 pracownik ma uwzględnić przy wypełnianiu rocznego zeznania podatkowego.

Podstawa prawna

l Art. 8 ustawy z 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 217, poz. 1588).

l Art. 22 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Czy mogę rozliczyć się na jednym formularzu

Czy przychody uzyskane w 2007 roku z praw autorskich mogę zsumować z zyskami osiągniętymi na giełdzie i rozliczyć na jednym formularzu podatkowym?

Nie

Jak już wyjaśniliśmy, przychody z praw autorskich można rozliczyć na formularzu rocznego zeznania PIT-36 lub PIT-37. Uzależnione jest to głównie od tego, jakie inne przychody (dochody) uzyskiwał podatnik.

Natomiast do rozliczenia podlegających opodatkowaniu zysków osiągniętych na giełdzie służy osobny formularz PIT-38. Należy bowiem pamiętać, że zgodnie z art. 30b ust. 1 ustawy o PIT, 19-procentowy podatek dochodowy pobierany jest od dochodów uzyskanych m.in. z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających.

Podstawa prawna

l Art. 18, art. 30b, art. 45 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Czy twórcy przysługują wyższe koszty

Czy przysługują wyższe koszty uzyskania przychodów z tytułu korzystaniaprzez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych?

Tak

Zgodnie z przepisami koszty uzyskania przychodów z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami - określa się w wysokości 50 proc. uzyskanego przychodu. Z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b), których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.

Jeżeli jednak podatnik udowodni, że koszty uzyskania przychodów były wyższe niż wynikające z zastosowania wyżej podanej normy procentowej (50 proc.), koszty uzyskania przyjmuje się w wysokości kosztów faktycznie poniesionych.

Podstawa prawna

l Art. 22 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Czy należy sumować kwoty wykazane w PIT-11

Czy wypełniając roczne zeznanie PIT-37, należy zsumować określone kwoty wykazane w informacji PIT-11 dotyczące przychodów z praw autorskich?

Tak

Kwestia ta dotyczy pracowników, którzy uzyskiwali w 2007 roku od swojego pracodawcy przychody, wobec których można było zastosować różne koszty uzyskania przychodów. Otóż osoby te były zatrudnione na umowę o pracę. Wypłacano im z tego tytułu miesięczne pensje, do których miały zastosowanie kwotowe pracownicze koszty uzyskania przychodów. W 2007 roku wynosiły one nie więcej niż 1302 zł, gdy podatnik uzyskiwał przychody z jednego stosunku pracy. Jednocześnie pracownicy ci wykonywali również dla swojego pracodawcy prace, dzięki którym uzyskiwali przychody korzystające z praw autorskich. Do tej części przychodów należało zastosować 50-proc. koszty. Oblicza się je od przychodu pomniejszonego o składki na ubezpieczenia społeczne. Sporządzając PIT-11, czyli informację o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy, pracodawca ma możliwość rozgraniczenia obu rodzajów wspomnianych przychodów. W poz. 36 wpisuje należności ze stosunku pracy, a w poz. 37 dotyczące ich pracownicze koszty uzyskania przychodów, czyli wspomniane 1302 zł. Z kolei w poz. 40 formularza PIT-11 pracodawca zamieszcza przychody, do których zastosowano koszty przewidziane w art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o PIT. W poz. 41 natomiast należało wpisać kwotę kosztów uzyskania przychodów, czyli wynoszące 50 proc. koszty, obliczone od przychodu pomniejszonego o składki na ubezpieczenia społeczne.

Kwoty wpisane do formularza PIT-11 pracownik ma uwzględnić przy wypełnianiu rocznego zeznania podatkowego.

Jeżeli uzyskiwał tylko wynagrodzenia ze stosunku pracy, to musi wypełnić zeznanie PIT-37. A konstrukcja tego ostatniego formularza jest inna niż druku PIT-11. W części C zeznania PIT-37 znajduje się wiersz 1, w którym należy uwzględnić m.in. należności ze stosunku pracy. Podatnicy wypełniają go na podstawie imiennych informacji PIT-11 sporządzonych przez płatników. W kol. b zeznania PIT-37 należy wykazać sumę kwot z poz. 36 i 40 informacji PIT-11. Z kolei w następnej w kol. c trzeba wpisać sumę przysługujących kosztów uzyskania przychodów z tego źródła. Kwota kosztów uwzględniona przez płatnika wykazywana jest w poz. 37 i 41 informacji PIT-11.

Podstawa prawna

l Art. 18, art. 45 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

l Art. 8 ustawy z 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 217, poz. 1588).


KRZYSZTOF TOMASZEWSKI

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Coraz więcej osób poszukuje pracy. Jak to możliwe skoro bezrobocie jest najniższe w historii

Miarą ożywienia na rynku ofert pracy jest liczba odpowiedzi na anonse pracodawców poszukujących pracowników. A branże, które budzą największe zainteresowanie mogą wskazywać, że w ostatnim czasie odbywały się tam spore ruchy płacowe. Teraz płacą lepiej niż wcześniej, ale nie wszystkie firmy w porę dostosowały się do nowego trendu.

Wypalenie zawodowe to problem już ośmiu na dziesięciu pracowników. A pracodawcy w większości bagatelizują problem

Badania nie pozostawiają wątpliwość: stres wywołany przekonaniem o zbyt niskich zarobkach względem kompetencji oraz przepracowanie to dwie kluczowe przyczyny zjawiska wypalenia zawodowego pracowników. Nie wszyscy pracodawcy są świadomi zagrożeń jakie się z nim wiążą.

Do tych żłobków nie zapisuj dziecka, ponieważ nie otrzymasz 1500 zł dofinansowania. Świadczenie „aktywnie w żłobku” 2024 i 2025

Od 1 października 2024 r. rodzice, których dzieci uczęszczają do żłobka – będą mogli ubiegać się o przyznanie świadczenia „aktywnie w żłobku”, którego kwota przewyższa dotychczasowe dofinansowanie na ten cel o 1100 zł. Ze świadczenia nie skorzystają jednak rodzice, których dzieci uczęszczają do żłobków, w których miesięczna opłata przekracza 2200 zł. Jest dla nich inne rozwiązanie.

Już w sierpniu nauczyciele mogą składać wnioski o to świadczenie. Będzie przysługiwało od nowego roku szkolnego 2024/2025

Już w sierpniu nauczyciele mogą składać wnioski o to świadczenie. Będzie przysługiwało od nowego roku szkolnego 2024/2025. Choć jest zapowiadane jako korzystne dla nauczycieli, to budzi wiele wątpliwości i prognozuje się, że niewielu nauczycieli zdecyduje się z niego skorzystać.

REKLAMA

Rząd: Renta wdowia może być i 1500 zł miesięcznie. Ale średnio będzie niżej. Znacznie

Renta wdowia około 300 zł przez 18 miesięcy (dodatkowe świadczenie do pierwotnej emerytury wdowy). Potem już na stałe 600 zł według wskaźnika 25%. To prognoza rządowa dla wartości średnich. Przekazał ją mediom wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Sebastian Gajewski.

Sąsiad rozpala ognisko na swoim ogródku lub grilla na balkonie, a do naszego domu lub mieszkania trafia uciążliwy dym – czy to legalne i co można z tym zrobić?

Właśnie rozpoczynamy długi sierpniowy weekend, a wraz z nim – na wielu ogródkach mogą zapłonąć ogniska. Co niektórzy mieszkańcy bloków, którzy ogródków nie posiadają – mogą natomiast zdecydować się na rozpalenie, na swoich balkonach lub tarasach, grilla. Czy takie działania są legalne i co – jako właściciele sąsiednich nieruchomości – możemy z tym zrobić, jeżeli są dla nas uciążliwe?

Koniec zarobku z lokat, co oznacza powrót wysokiej inflacji dla trzymających oszczędności na kontach w banku

Przez cały 2024 rok trwa dobra passa dla osób, które trzymają oszczędności w bankach. Od początku roku lokaty bankowe i konta oszczędnościowe przynoszą niewielkie, stabilne zyski, chroniące pieniądze przed inflacją. Ta dobra sytuacja dobiega jednak końca bo wróciła inflacja?

Co się bardziej opłaci: najem czy kupno małego mieszkania. Teraz rachunek nie pozostawia wątpliwości

Kupno małego mieszkania na rynku pierwotnym lub wtórnym to rozwiązanie, który daje wiele korzyści. Najem – tylko jedną. Jedyna bariera przy wyborze pierwszego rozwiązania to zdolność kredytowa – raty kredytu hipotecznego są porównywalne z czynszem najmu. A własne mieszkanie to bonus w postaci kapitału.

REKLAMA

Czy 15 sierpnia jest dniem wolnym w Niemczech?

Czy 15 sierpnia jest dniem wolnym w Niemczech? Niemcy mają różne listy świąt wolnych od pracy w zależności od landu. Czy 15 sierpnia jest wolny w Berlinie? Sprawdź, gdzie w Niemczech jest to dzień wolny od pracy.

Wybór najemcy mieszkania na castingu. Czy to zgodne z prawem? Na czym polegać może dyskryminacja przy wynajmie?

Dziś, w II połowie 2024 roku rynek najmu nieco ochłonął. Jednak nadal można się spotkać z "castingami" na najemcę w przypadku szczególnie atrakcyjnych mieszkań, czy lokalizacji. W ten sposób wynajmujący mieszkania starają się znaleźć najemcę najmniej potencjalnie "kłopotliwego" (cokolwiek miałoby to znaczyć) w przyszłości. W Polsce casting na najemcę jest - co do zasady - zgodny z prawem ale pod warunkiem, że dyskryminuje się w ten sposób określonych grup lokatorów (np. ze względu na płeć, rasę, czy pochodzenie).

REKLAMA