REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie załączniki podatnik musi dołączyć do rocznego zeznania podatkowego

REKLAMA

Rozliczając się z fiskusem za 2007 rok w wielu przypadkach poza wypełnieniem samego formularza podatkowego konieczne będzie także złożenie załącznika do zeznania. Będzie tak m.in., gdy podatnik korzysta z ulg podatkowych lub musi rozliczyć dochody zagraniczne.

 

 

Czy wysokość straty wykazuje się w PIT/B

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą. W ubiegłym roku poniósł stratę. Czy jej wysokość powinien wykazać w załączniku PIT/B?

Tak

Załącznik PIT/B to informacja o wysokości dochodu (straty) z pozarolniczej działalności gospodarczej w roku podatkowym. Formularz stanowi załącznik zarówno do zeznania PIT-36, jak i do zeznania PIT-36L. Składają go osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, jednak jeśli jest to załącznik do zeznania PIT-36L, podatnicy składają go jedynie w sytuacji, gdy liczba odpowiednich pozycji zeznania jest niewystarczająca. Formularz ten ma na celu ułatwienie prawidłowego rozliczenia podatku przez osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, np. jako wspólnicy kilku spółek niemających osobowości prawnej.

Podstawa prawna

l Art. 45 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Czy odsetki wykazuje się w załączniku

W 2007 roku podatniczka kontynuowała spłatę kredytu mieszkaniowego. Odliczałaodsetki od tego kredytu w zeznaniu podatkowym. Czy w rozliczeniu za 2007 rok powinna tę ulgę wykazać w załączniku?

Tak

Będzie to załącznik PIT/D. Składają go osoby, które dokonują odliczeń wydatków mieszkaniowych od dochodu lub od podatku. Formularz stanowi załącznik do zeznań PIT-36, PIT-37 i PIT-28 (składany do końca stycznia). Podatnicy, którzy po raz pierwszy dokonują odliczeń z tytułu spłaty odsetek od kredytu (pożyczki) mieszkaniowego, wraz z załącznikiem PIT/D składają oświadczenie PIT-2K. Załącznik PIT-2K trzeba dołączyć do tego samego zaznania, do którego jest dołączany PIT/D.

Podstawa prawna

l Art. 45 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Czy wypełniać cały PIT/ZG

Podatnik rozlicza w Polsce dochody zagraniczne z umowy o pracę na PIT-36. Musi wypełnić też załącznik PIT/ZG. Czy powinien wypełnić go w całości?

Nie

Wypełnia się tylko te części, które dotyczą podatnika i jego dochodów oraz zapłaconego przez niego podatku. Druk ten podzielony jest trzy główne części. Część pierwsza zawiera podstawowe dane o podatniku, takie jak jego NIP (numer identyfikacji podatkowej), nazwisko, imię, datę urodzenia. W tej części trzeba też określić rok, za który składana jest informacja PIT/ZG, oraz wskazać liczbę składanych załączników i numer wypełnianego załącznika, czyli wskazać, który to formularz z ogólnej liczby składanych informacji PIT/ZG.

W części drugiej trzeba będzie podać tylko dwie informacje: nazwę kraju, w którym uzyskano dochód, oraz kod kraju. Z uwagi na to, że rubryka ta przewiduje podanie nazwy tylko jednego państwa, w przypadku uzyskiwania dochodów na terytorium więcej niż jednego państwa dla każdego z państw, w których podatnik zarabiał, konieczne będzie złożenie oddzielnego PIT/ZG.

W części trzeciej trzeba wykazać zarówno uzyskane poza granicami Polski dochody, jak i zapłacony tam podatek. Ta część podzielona została na odrębne sekcje, dotyczące różnych źródeł dochodów. Nie wypełnia się natomiast tych rubryk w części trzeciej, które dotyczą dochodu i podatku zapłaconego za granicą w przypadku papierów wartościowych i z działalności gospodarczej przez podatnika opodatkowanego liniowo.

Podstawa prawna

l Art. 45 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Czy małżonkowie złożą jeden PIT/D

Małżonkowie kontynuują odliczanie w ramach ulgi odsetkowej w rozliczeniu za 2007 rok. Czy złożą jeden załącznik PIT/D?

Tak

Małżonkowie rozliczający się indywidualnie oraz małżonkowie opodatkowujący swoje dochody łącznie, jeżeli dokonują odliczeń z tytułu wydatków mieszkaniowych, składają jeden załącznik PIT/D. Zasada ta nie dotyczy małżonków, w stosunku do których sąd orzekł separację.

Podstawa prawna

l Art. 45 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Czy w załączniku wpisuje się darowizny

W 2007 roku podatnik przekazał darowiznę. Chce ją wykazać w rocznym PIT. Czy w załączniku PIT/O musi wpisać kwotę przekazanej darowizny?

Tak

Podatnicy korzystający z odliczenia z tytułu darowizn w PIT/O wykazują zarówno kwotę dokonanego odliczenia (część B), jak i kwotę przekazanej darowizny oraz dane pozwalające na identyfikację wszystkich obdarowanych (część D).

W przypadku gdy część D załącznika PIT/O jest niewystarczająca do podania informacji o wszystkich przekazanych darowiznach i o obdarowanych podmiotach, należy wypełnić kolejny załącznik PIT/O, wykazując w nim jedynie Numer Identyfikacji Podatkowej (poz. 1 lub 2) oraz dane identyfikacyjne i adres obdarowanego, a także wysokość przekazanej darowizny, o których mowa w części D załącznika. Łączną liczbę składanych załączników PIT/O należy podać w zeznaniu podatkowym.

Podstawa prawna

l Art. 26, art. 45 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Czy przedsiębiorca składa PIT/Z

Przedsiębiorca korzysta z kredytu podatkowego. Czy do zeznania rocznego powinien dołączyć załącznik PIT/Z?

Tak

Załącznik PIT/Z to informacja o wysokości dochodu (straty) osiągniętego (poniesionej) w roku podatkowym z pozarolniczej działalności gospodarczej, prowadzonej przez podatników korzystających z kredytu podatkowego (podatnicy, którzy w pierwszym okresie prowadzenia działalności gospodarczej są zwolnieni z podatku). Formularz jest załącznikiem do zeznania PIT-36 i PIT-36L. Wzór formularza PIT/Z ma na celu umożliwienie prawidłowego rozliczenia podatnikom prowadzącym pozarolniczą działalność gospodarczą, którzy skorzystali z kredytu podatkowego.

Podstawa prawna

l Art. 44, art. 45 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Czy dochody zagraniczne wykazywać w PIT/ZG

Studentka zarabiała przez cztery miesiące 2007 roku w Danii. Następną część roku pracowała już w Polsce. W rozliczeniu rocznym PIT musi rozliczyć zarobki polskie i zagraniczne. Czy dodatkowo musi je wykazać w załączniku PIT/ZG?

Tak

Załącznik PIT/ZG to informacja o wysokości dochodów z zagranicy i zapłaconym tam podatku. Wypełniają go podatnicy, którzy mają obowiązek rozliczenia w Polsce dochodów zagranicznych, czyli podlegają w kraju nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu (w Polsce muszą rozliczać wszystkie światowe dochody) na formularzu PIT-36. Załącznik PIT/ZG składa się odrębnie dla każdego państwa uzyskania dochodu. Małżonkowie bez względu na sposób rozliczenia rocznego (indywidualnie czy wspólnie) składają odrębny załącznik PIT/ZG. Załącznik PIT/ZG może też być składany wraz zeznaniem PIT-36L i PIT-38.

Podstawa prawna

l Art. 45 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Czy w PIT/O jest miejsce na ulgę na dziecko

W zeznaniu PIT za 2007 rok podatnik chce odliczyć ulgę rodzinną na dwójkę dzieci. Czy do zeznania musi dołączyć jakiś załącznik?

Tak

Ulgę z tytułu wychowywania dzieci wykazuje się w części C załącznika PIT/O. Po pierwsze, trzeba w nim wpisać liczbę dzieci, na które ulga przysługuje. Po drugie, kwotę odliczenia wynikającą z przemnożenia liczby dzieci przez kwotę ulgi, tj. 1145,08 zł.

Prawo do ulgi na dziecko przysługuje podatnikowi, który w roku podatkowym wychowywał własne lub przysposobione: dzieci małoletnie; dzieci, bez względu na ich wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek pielęgnacyjny; dzieci do ukończenia 25 lat uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty lub w przepisach - Prawo o szkolnictwie wyższym, jeżeli w roku podatkowym dzieci te nie uzyskały dochodów (z wyjątkiem dochodów wolnych od podatku dochodowego, renty rodzinnej oraz dochodów w wysokości niepowodującej obowiązku zapłaty podatku).

Odliczeniu podlega kwota stanowiąca iloczyn liczby wychowywanych dzieci i kwoty 1145,08 zł. Wysokość tych odliczeń od podatku dotyczy łącznie obojga rodziców. Kwotę tę odlicza się od podatku jednego z rodziców lub od podatku obojga.

Podstawa prawna

l Art. 27f, art. 45 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Czy w PIT/O wykazuje się wydatki na internet

W rozliczeniu za 2007 rok podatnik chce skorzystać z ulgi internetowej. Czy wysokość odliczenia z tego tytułu trzeba wykazać w załączniku PIT/O?

Tak

PIT/O to formularz, który składają osoby dokonujące odliczeń od dochodu (z tytułu darowizn, wydatków na cele rehabilitacyjne, zwrotu nienależnie pobranych świadczeń, wydatków z tytułu użytkowania sieci internet, wydatków na nabycie nowych technologii) lub od podatku (z tytułu kontynuowanej na zasadzie praw nabytych ulgi uczniowskiej, opłaconych składek na ubezpieczenie społeczne z tytułu zawarcia umowy aktywizacyjnej, ulgi z tytułu wychowywania dzieci). Formularz ten stanowi załącznik do zeznań PIT-36, PIT-37 i PIT-28 (składanego do końca stycznia).

Korzystając z odliczenia wydatków internetowych, trzeba pamiętać, że jest to ulga limitowana. Odliczeniu od dochodu podlegają bowiem wydatki ponoszone przez podatnika z tytułu użytkowania sieci internet w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł. Odliczenie stosuje się, jeżeli wysokość wydatków została udokumentowana fakturą w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług.

Podstawa prawna

l Art. 26, art. 45 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).


Ewa Matyszewska

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta wdowia nie dla wszystkich wdów: nie dla młodych wdów (nawet jeżeli zostały same z dzieckiem) i nie dla „porzuconych” kobiet

Renta wdowia, to nowe świadczenie dla wdów i wdowców, o które będzie można wnioskować już od 1 stycznia 2025 r. Choć nazwa sugeruje, że powinno ono dotyczyć wszystkich wdów i wdowców – będzie na nie mogła liczyć tylko ich ograniczona grupa, która spełnia wszystkie określone w ustawie przesłanki. Renty wdowiej nie otrzymają m.in. osoby, które owdowiały w młodym wieku, jak i osoby „porzucone” przez współmałżonka (nawet jeżeli nie doszło do rozwodu). 

Świadczenia z programu Aktywny rodzic zostaną wyłączone z definicji dochodu. Nie będą miały wpływu na prawo do świadczeń z pomocy społecznej

Rada Ministrów przyjęła projekt projektu ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Świadczenia z programu „Aktywny Rodzic” zostaną wyłączone z definicji dochodu.

Nadchodzi rewolucja w urzędach pracy. Bezrobotni powinni się cieszyć czy martwić? Rząd zdecydował: będzie nowa ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Rynek pracy potrzebuje nowej ustawy? Tak uważa ministerstwo pracy, a Rada Ministrów podzieliła zdanie resortu.  Rząd w Wigilię 24.12.2024 r. przyjął projekt ustawy autorstwa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. To ma być prawdziwa rewolucja.

Czekasz na wdowią rentę, sprawdź już teraz czy ci się należy, apeluje zus i zaprasza do składania wniosków z wyprzedzeniem

W Wigilię 24.12.2024 Zakład Ubezpieczeń Społecznych – ZUS zwrócił się z komunikatem do wdów i wdowców, by jak najszybciej sprawdzili czy mają prawo do dwóch świadczeń. To ważne, bo choć samo nowe świadczenie – tzw. wdowia renta będzie wypłacane od lipca, to wnioski można już składać będzie zaraz z początkiem nowego roku.

REKLAMA

ZUS informuje: Od 1 stycznia 2025 r. można składać wnioski o rentę wdowią. Jakie warunki należy spełnić?

Od 1 stycznia 2025 r. ZUS zacznie przyjmować wnioski o rentę wdowią. Osoby uprawnione mogą składać wnioski, ale prawo do tego świadczenia zostanie im przyznane od miesiąca, w którym złożyły wniosek, jednak nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r.

40 tys. zł na zakup samochodu do wzięcia już na początku lutego 2025 r. [za zezłomowanie starego auta w ciągu ostatnich 4 lat – premia 5-10 tys. zł; cena nowego samochodu – do 225 tys. zł netto]

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w dniu 16 grudnia br., ogłosił iż na początku lutego 2025 r. – ruszy nabór wniosków o dofinansowanie do zakupu samochodu elektrycznego. W ramach programu „Mój elektryk 2.0” osoby fizyczne, będą mogły uzyskać nawet 40 tys. zł dopłaty do zakupu bezemisyjnego auta. Budżet programu ma wystarczyć na zakup ok. 40 tys. samochodów.

30 tysięcy złotych kary! Kierowcy mają na to siedem dni. Nowy obowiązek dla właścicieli aut mrozi krew w żyłach

Nie odbierają listów poleconych wysyłanych przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego, podają nazwiska ludzi zza granicy, tak namierzeni przez fotoradary kierowcy unikają płacenia mandatów. Resort Infrastruktury mówi temu dość i od 2025 roku wprowadzi nowe mechanizmy ścigania sprawców łamania przepisów drogowych. Skóra cierpnie, włos się jeży od nowych zasad karania mandatami. 

To pewne: będzie wyższy wiek emerytalny. Najpierw zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, potem wydłużenie lat pracy

Politycy i rząd nie mają wyboru – muszą podwyższyć wiek emerytalny. Politycznie może się to wydawać samobójstwem, ale realnie brak podwyższenia wieku emerytalnego to samobójstwo ekonomiczne. Dlatego cała sztuka polega na tym, by przekonać społeczeństwo, że podniesienie wieku emerytalnego jest w interesie wszystkich.

REKLAMA

Wigilia 24.12.2024 – czy po raz ostatni zgodnie z prawem to dzień roboczy, a od 2025 dzień ustawowo wolny od pracy

Ustawa, która zmieniła status 24 grudnia z dnia roboczego w dzień ustawowo wolny od pracy odbyła już niemal całą drogę legislacyjną. By stała się prawem powszechnie obowiązującym musi być jeszcze jedynie podpisana przez prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jednak nie jest wcale pewne czy tak się stanie.

Na podium: Tusk, Duda i Kaczyński. 100 najczęściej pokazywanych polityków w Polsce w 2024 r. [ranking medialnej wartości]

Instytut Przywództwa przygotował ranking medialnej wartości polityków w Polsce. Ranking ten powstał na podstawie szacunków ekwiwalentu reklamowego publikacji na portalach internetowych z udziałem tych polityków w okresie styczeń - listopad 2024 r. Ekwiwalent reklamowy to kwota, jaką należałoby zapłacić za publikacje, gdyby były one reklamą. Na pierwszym miejscu znalazł się premier Donald Tusk - wartość przekazów medialnych z jego udziałem (gdyby przeliczyć to na koszt reklamy) osiągnęła imponującą kwotę 474,75 mln zł. Na podium znaleźli się również prezydent Andrzej Duda z wynikiem 272,98 mln zł oraz prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński – 203,35 mln zł.

REKLAMA