REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szefowie TFI inwestują agresywnie

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Małgorzata Kwiatkowska
Małgorzata Kwiatkowska

REKLAMA

Polacy odwrócili się od funduszy inwestycyjnych. Za to prezesi TFI stawiają na wieloletnie inwestycje w najbardziej agresywne i ryzykowne produkty.

 

 

Trudno się spodziewać, aby od prezesów TFI, które od lat zachęcają Polaków do inwestowania za swoim pośrednictwem, usłyszeć, że preferują inny sposób inwestowania i oszczędzania niż fundusze. Zwłaszcza że m.in. ze względu na procedury firm, w których pracują, mają ograniczoną możliwość inwestowania na rynku akcji.

Szefów największych towarzystw działających na polskim rynku łączy jeszcze jedno - inwestują głównie w fundusze agresywne, a jednostki uczestnictwa kupują regularnie.

Z funduszem do emerytury

- Wolne środki inwestuję wyłącznie w fundusze akcyjne. Uważam, że właśnie one mają największy potencjał wzrostu. Z mojego punktu widzenia to bardzo bezpieczna, długoterminowa inwestycja. Zakładam, że będę z nich korzystał po zakończeniu kariery zawodowej - mówi GP Cezary Burzyński, prezes PKO TFI.

Z taką perspektywą głównie w fundusze akcji inwestują także Piotr Habiera, wiceprezes KBC TFI, i Leszek Jedlecki, prezes ING TFI. Również Adrian Adamowicz, wiceprezes Pioneer Pekao TFI, pieniądze, z których nie zamierza korzystać w najbliższych latach, wpłaca głównie do zróżnicowanych regionalnie funduszy akcyjnych.

Piotr Habiera wykorzystuje na zakupy większe kwoty. Mniejsze gromadzi raczej na koncie oszczędnościowym, które daje większą płynność niż lokata, a obecnie również atrakcyjne oprocentowanie.

Bez szaleństw w czasie spadków

W pierwszym kwartale przez krajowe fundusze przetoczyła się fala umorzeń jednostek uczestnictwa. Szefowie TFI nie wykorzystywali sytuacji na giełdzie do większych zakupów.

- Działam według ustalonego planu, co miesiąc są to określone wpłaty - dodaje szef PKO TFI.

Podobnie do inwestycji w fundusze podszedł wiceprezes Pioneer Pekao TFI, który wykorzystał ten okres na dywersyfikację portfela. Teraz wpłaty idą do funduszy, które inwestują w Azji, ale zastanawia się nad otwarciem pozycji na rynku amerykańskim.

- Wydaje mi się, że nadchodzą czasy dla odważnych. Sądzę, że to może być dobry moment do zajmowania pozycji w Stanach, bo giełda niedługo zacznie dyskontować odbicie amerykańskiej gospodarki - dodaje.

Prezes na dorobku

Chociaż szefowie TFI nie ujawniają, jak dokładnie wyglądają ich portfele inwestycyjne, radzą, aby poszukiwać różnych możliwości.

- Warto spróbować wielu rzeczy, szczególnie jeśli myśli się o inwestycjach w długim terminie - mówi Piotr Habiera.

Nieco inaczej do kwestii oszczędzania i inwestycji podchodzi jeden z najmłodszych prezesów TFI w Polsce, Mariusz Staniszewski, szef i mniejszościowy udziałowiec Noble Funds TFI, dla którego towarzystwo jest obecnie największą i najważniejszą inwestycją.

- Długoterminową inwestycją był też dla mnie wcześniejszy zakup nieruchomości. Określiłbym siebie raczej jako prezesa na dorobku. Nie w fazie akumulowania oszczędności, ale w fazie rozwoju. Moja sytuacja nie jest na tyle ustabilizowana, aby co miesiąc odkładać określoną kwotę - mówi prezes Noble Funds.

SZERSZA PERSPEKTYWA - RYNEK

Rosnące stopy procentowe i spadki na giełdzie sprawiły, że Polacy masowo zainteresowali się bezpiecznymi produktami banków, wycofując jednocześnie z funduszy. Według danych NBP od początku roku depozyty gospodarstw domowych wzrosły o 22 mld zł. Marzec był piątym z rzędu miesiącem, w którym klienci TFI więcej pieniędzy wycofali z funduszy niż do nich wpłacili. Wartość odpływu netto środków z krajowych funduszy od początku roku wyniosła 14 mld zł.


MAŁGORZATA KWIATKOWSKA

malgorzata.kwiatkowska@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Idą rewolucyjne zmiany w urlopach. To już postanowione. „Kończymy z tym absurdem”

Harują ciężko całymi latami, ale to harowanie nie wlicza się do stażu pracy. O taką, obwarowaną przepisami ścianę, rozbijają się zatrudniani na umowach-zleceniach i ci , którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Czy teraz wreszcie się to zmieni? Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów pozytywnie zaopiniował projekt ustawy, który przyniesie rewolucję dotyczące zasad, na jakich staż pracy zostanie wyliczony. To z kolei pociągnie za sobą zmiany w prawach do urlopu.

MEN chce by egzamin ósmoklasisty znowu odbywał się w kwietniu. Liczne zmiany w prawie oświatowym [projekt]

W dniu 14 kwietnia 2025 r. opublikowano założenia obszernej i wielowątkowej nowelizacji ustawy Prawo oświatowe. Wśród proponowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmian są m.in.: powrót do kwietniowego terminu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, możliwość zatrudnienie w publicznym przedszkolu osoby niebędącej nauczycielem do wszystkich zajęć, czy rezygnacja z określania wymiaru godzin wychowania fizycznego.

Nowe taryfy na prąd dla gospodarstw domowych od 1 października 2025 r. [projekt] Będzie drożej, czy jednak nie

Rząd planuje, by nowe taryfy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych miałyby obowiązywać 1 października 2025 r., a nie 1 lipca br. Tak wynika z opublikowanych w poniedziałek założeń do zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii.

ZUS: Dodatek do renty dla niepełnosprawnego Piotra na wózku. Brak dodatku dla Katarzyny niewidomej od 30. roku życia

Piotr i Katarzyna są ciężko poszkodowani przez los, znaczne stopnie niepełnosprawności i niesamodzielności. Nie wiadomo dlaczego rodzaj świadczeń dla nich jest zależny od wieku nabycia niepełnosprawności. Piotr o kulach od 17. roku życia, to renta socjalna albo stare świadczenie pielęgnacyjne. Paweł o kulach od 30-ego roku to renta z tytułu niezdolności do pracy.

REKLAMA

ZUS: Wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią. 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety. Kiedy decyzja ws. renty wdowiej? Postępowanie wyjaśniające. Jakie dokumenty przygotować?

W lipcu rozpoczną się pierwsze wypłaty tzw. renty wdowiej. Z Danych ZUS wynika, że od 1 stycznia 2025 r. wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią, z czego 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety.

Edukacja zdrowotna w szkołach – na uczelniach studia podyplomowe dla nauczycieli

Edukacja zdrowotna to nowy przedmiot w szkołach, który zostanie wprowadzony od 1 września 2025 r. W związku z tym na 11 uczelniach zostaną uruchomione studia podyplomowe w zakresie edukacji zdrowotnej. Studia nadadzą nauczycielom kwalifikacje do nauczania nowego przedmiotu.

Employee advocacy na LinkedIn. Jak skutecznie angażować pracowników w budowanie marki pracodawcy?

Employee advocacy to strategia, w której pracownicy aktywnie angażują się w promocję swojej firmy. Na LinkedIn – największej platformie biznesowej na świecie – nabiera to szczególnego znaczenia. Pracownicy mogą budować nie tylko markę organizacji, lecz także własny wizerunek jako ekspertów.

Emerycie, rencisto, nie dostałeś z ZUS-u deklaracji PIT za 2024 rok? Możesz dostać duplikat - jak to załatwić?

Jesteś emerytem lub rencistą i nie masz deklaracji podatkowej PIT? A może otrzymałeś PIT ale go zgubiłeś lub jest zniszczony? Wyjaśniamy czy możesz otrzymać duplikat tego dokumentu z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Umiarkowany stopień niepełnosprawności. Co z orzeczeniem? [LISTA]

Osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności często zastanawiają się nad tym, z jakiego rodzaju form wsparcia mogą korzystać. Na jakie przywileje w pracy można liczyć? Ile wynosi dofinansowanie z PFRON w 2025 r.? Jakie zasiłki z MOPS przysługują z orzeczeniem? Oto najważniejsze świadczenia i aktualne kwoty!

Dłużnik nie płaci? Jak rozpoznać sygnały ostrzegawcze i zacząć działać

Każdy przedsiębiorca, niezależnie od branży, może napotkać problemy płatnicze, dotykające go bezpośrednio lub pojawiające się w wyniku współpracy z kontrahentem, którego stabilność finansowa uległa zachwianiu. Czy istnieją sygnały, które wysyła nasz partner biznesowy, mówiące o tym, że oczekiwana wpłata nigdy nie nastąpi?

REKLAMA