Ulgę na internet odliczy zameldowany w cudzym lokalu
REKLAMA
Od dochodu (podstawy opodatkowania) można odliczyć wydatki ponoszone przez podatnika z tytułu użytkowania sieci internet w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł.
Miejsce zamieszkania, w stosunku do którego dokonywane jest odliczenie, powinno być więc zgodne z miejscem zamieszkania określonym w formularzu NIP-3 lub NIP-1, złożonym w urzędzie skarbowym. Zgodnie z określonym w tym formularzu miejscem zamieszkania podatnik określa właściwy do złożenia zeznania rocznego organ podatkowy. Nie jest przy tym wymagane, aby było to miejsce zameldowania podatnika.
Wysokość wydatków ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie. W przypadku odliczenia ulgi na internet odliczenie stosuje się, jeżeli wysokość wydatków została udokumentowana fakturą w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług. Sformułowanie wysokość wydatków skłania organy podatkowe ku interpretacji, że podatnik, aby skorzystać z ulgi za internet, powinien, poza fakturami wystawionymi na własne nazwisko i adres zamieszkania, być w posiadaniu dowodów zapłaty za faktury, na podstawie których chce skorzystać z ulgi. Podobne stanowisko można znaleźć w interpretacjach ministerialnych. W opublikowanym na stronie internetowej Ministerstwa Finansów piśmie z 25 lutego 2005 r. (nr PB5/MC-033-29-368/05) jako warunek skorzystania z ulgi na internet wymieniono m.in. poniesienie przez podatnika wydatku z tytułu użytkowania sieci internet w lokalu (budynku) będącym jego miejscem zamieszkania oraz udokumentowanie przedmiotowego wydatku fakturą w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług, a co za tym idzie, posiadanie przez podatnika zapłaconej faktury z widniejącym na niej jego imieniem i nazwiskiem (jako nabywcy usługi).
Podatnik powinien spełnić łącznie następujące warunki: lokal lub budynek, w którym użytkowana jest sieć internetowa, powinien stanowić miejsce zamieszkania podatnika, faktury VAT dokumentujące nabycie usług internetowych (z wyłączeniem opłat dodatkowych) powinny zostać wystawione na imię i nazwisko podatnika oraz podatnik powinien być w posiadaniu dowodów zapłaty za faktury, na podstawie których chce skorzystać z ulgi.
JOLANTA ZIEGLER
starsza księgowa, FPA Group
PODSTAWA PRAWNA
l Art. 26 ust. 1 pkt 6a i ust. 7 pkt 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).
REKLAMA