Nie można rozliczyć straty z funduszy
REKLAMA
Podatnik od kilku lat gromadzi oszczędności, inwestując w fundusze kapitałowe. W dwóch poprzednich latach fundusze przyniosły stratę. W 2007 roku podatnik zbył jednostki uczestnictwa z zyskiem. Pyta, czy może w jakiś sposób rozliczyć straty z lat ubiegłych.
Jarosław Bieroński, radca prawny i doradca podatkowy, partner w Kancelarii Sołtysiński, Kawecki, Szlęzak, wyjaśnia, że przepisy art. 9 ust. 3 i ust. 6 ustawy o PIT, zezwalające inwestorom rozliczać takie straty przez pięć kolejnych lat, nie dotyczą wszystkich strat. Z możliwości takiej nie skorzystają osoby, które zainwestowały oszczędności w jednostki uczestnictwa w funduszach kapitałowych. - Jeżeli poniosły na nich straty, nie będą mogły ich odliczyć ani od bieżących, ani od przyszłych dochodów - mówi Jarosław Bieroński.
Zgodnie bowiem z art. 30a ust. 5 tej ustawy dochodów z funduszy kapitałowych nie pomniejsza się o straty z takich funduszy ani o straty z innych inwestycji kapitałowych. Jak podkreśla ekspert pojęcie straty jest tutaj szersze od zazwyczaj przyjmowanego. Dotyczy bowiem nie tylko nadwyżki sumy kosztów nad sumą przychodów z umorzenia w danym roku wszystkich jednostek w funduszach kapitałowych, lecz także nadwyżki kosztów nabycia jednostek uczestnictwa w danym funduszu nad przychodami z ich umorzenia.
- Inaczej zatem, niż w przypadku akcji czy udziałów w spółkach, podatnik nie może wykorzystać straty wynikającej z umorzenia jednostek uczestnictwa w jednym funduszu ani innej straty, np. ze zbycia akcji i udziałów, w celu pomniejszenia dochodu z umorzenia jednostek uczestnictwa w innym funduszu kapitałowym, niezależnie od tego, czy jednostki te były umarzane w tym samym roku czy w różnych latach - zastrzega Jarosław Bieroński.
ALEKSANDRA TARKA
REKLAMA