REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ubezpieczenia warto poszukać przez internet lub telefon

Marcin Jaworski

REKLAMA

Poszukiwanie dobrego ubezpieczenia auta warto zacząć dwa, trzy tygodnie przed wygaśnięciem dotychczasowej polisy. Da to czas na zorientowanie się w ofertach, zarówno towarzystw sprzedających polisy przez internet i telefon, jak i tych tradycyjnych.

 

 

Coraz większe są możliwości zawarcia umowy ubezpieczeniowej przez telefon i internet. Mamy tu dwie grupy operatorów. Takich, którzy sprzedają polisy tylko tą drogą, np. AXA, BRE Ubezpieczenia, Liberty Direct czy Link4. Przy czym warto zwrócić uwagę, że AXA i Liberty Direct są oddziałami zagranicznych spółek, co powoduje, że nie podlegają bezpośrednio polskiemu nadzorowi. W razie nieprawidłowości można się poskarżyć do KNF, ten może wydać np. zalecenie, ale jeśli towarzystwo nie zastosuje się, naszej komisji pozostaje tylko interweniować w macierzystym nadzorze spółek-matek. Nie ma też problemów ze skargami na te towarzystwa do rzecznika ubezpieczonych, ale trzeba pamiętać, że może on tylko wnosić o zmianę stanowiska, ale nie może nic nakazać towarzystwu.

Druga grupa to firmy, których polisy można kupić od agentów i w oddziałach, a dodatkowo jeszcze przez telefon i internet. Ciekawy model sprzedaży ma wspomniana BRE Ubezpieczenia, która jest organizatorem sprzedaży dla klientów mBanku i Multibanku, za pośrednictwem ich stron internetowych czy call center. Dodatkowo dostępna jest tam nie tylko oferta BRE Ubezpieczenia, ale też Benefii, HDI Asekuracji oraz Go!Direct. To ostatnie to nie towarzystwo ubezpieczeniowe, ale marka, która jest własnością BRE Ubezpieczenia, a oferta sygnowana tą marką jest efektem współpracy tego towarzystwa, reasekuratora SwissRe i jednego z brytyjskich towarzystw.

Widać więc, że ten model sprzedaży przyjmuje się w Polsce dość dobrze. Towarzystwa direct dla wybranych grup klientów mogą przygotować ją naprawdę dobrą. Dzięki systemom informatycznym są w stanie wyłowić najbardziej interesujące je grupy klientów i zaoferować im dobrą cenę. Działa to też w drugą stronę i niechcianym klientom oferują zaporowe ceny. Możliwość różnicowania składek w zależności od kilkunastu czy kilkudziesięciu zmiennych to właściwie jedyna przewaga, która pozwala dać niektórym klientom niższe ceny. Directy ponoszą bowiem spore koszty utrzymania call center i oczywiście reklamy, bez której takie polisy się nie sprzedają.

Składka jest różnicowana głównie ze względu na wiek, czas posiadania prawa jazdy, liczbę użytkowników, sposób użytkowania, rodzaj samochodu, płeć i oczywiście zakres ochrony, co ma szczególne znaczenie w przypadku AC komunikacyjnego. Na przykład ze względu na wiek do 26 lat stawka może rosnąć o 50-100 proc. w stosunku do wartości podstawowej. Za krótki czas posiadania praw jazdy (1-2 lata) mamy kolejne 25-50 proc. zwyżki. Istotne jest też, jakim autem jeździmy. Na przykład w MTU 20 proc. zniżki mają obecnie posiadacze aut marki Daewoo, Ford, Opel, Skoda i Renault. Podobnie jest zresztą też w innych towarzystwach, co jest wypadkową dwóch elementów: tego, że posiadacze takich modeli jeżdżą zwykle ostrożniej, oraz koszty naprawy tych aut są niższe niż przeciętna.

Kupując polisę tą drogą, warto jednak zacząć poszukiwanie oferty 2-3 tygodnie przed wygaśnięciem starej umowy. Da nam to czas na porównanie ofert i dobrze jest zostawić sobie nieco ponad tydzień na spokojne oczekiwanie na przesyłkę pocztową z zamówioną polisą. Składkę płacimy wtedy na poczcie, ale trzeba pamiętać, że nawet przesyłka priorytetowa idzie przynajmniej 3-4 dni robocze. Część towarzystw zgadza się na wysłanie dokumentów pocztą kurierską. Istnieje też możliwość przesłania polisy mailem lub wygenerowania jej ze strony internetowej. To istotne w przypadku OC, które musimy mieć ze sobą na wypadek kontroli drogowej. Trzeba jednak pamiętać, że taka opcja jest dostępna tylko wtedy, gdy mamy możliwość szybkiego przelewu pieniędzy lub płatności kartą kredytową.

TOWARZYSTWA SPRZEDAJĄCE PRZEZ TELEFON I INTERNET

l Allianz Direct - 22 567 67 67 lub www.allianzdirect.pl

l AXA - 95-22 lub www.axa.pl

l Benefia - www.benefia24.pl lub 801-080-300 lub (22) 212 20 30

l BRE Ubezpieczenia - (22) 526 79 55 i www.mbank.pl i 801 300 800 lub (42) 6300 800; www.multibank.pl

l Commercial Union - 801-28-28-28 lub 22 563-28-28

l Generali - 801 343 343*

l Liberty Direct - 95-21 lub www.libertydirect.pl

l Link4 - 22 444-44-44 lub www.link4.pl

l MTU - 801-105-105 lub www.mtu.pl

l PZU - 801-102-102

* sprzedaż testowa

JAK TO ZROBIĆ...

Jakie dokumenty przygotować

PROBLEM: Chcę poszukać sobie dobrej oferty na OC komunikacyjne. Jak mam przygotować się do rozmowy z konsultantem czy do wypełniania kwestionariuszy w internecie, żeby nie tracić potem czasu?

ROZWIĄZANIE: Przede wszystkim trzeba przygotować sobie dokumenty, które zawierają informacje potrzebne do oceny ryzyka i wyliczenia składki. Trzeba mieć np. prawo jazdy, żeby podać, od kiedy je posiadamy, oraz dowód rejestracyjny, w którym znajdziemy wszystkie potrzebne szczegóły dotyczące auta. Trzeba też dokładnie policzyć, ile mamy tzw. lat bezszkodowych, czyli kiedy ostatnio spowodowaliśmy wypadek, w którym poszkodowany korzystał z naszej polisy OC. Jeśli kupujemy też AC, potrzebna jest informacja, kiedy naprawialiśmy auto ze swojej polisy AC. Podanie wszystkich informacji zgodnie z prawdą jest konieczne, bo na ich podstawie są nam udzielane różne zniżki. Istotne jest szczególnie udzielanie prawdziwych odpowiedzi co do liczby lat bez szkody. W przypadku zaniżenia, jeśli zostanie to ujawnione po szkodzie, dostaniemy obniżone odszkodowanie o taki sam procent, w jakim przyznano nam niesłuszną zniżkę składki (np. 10 proc. za 10 proc.).


MARCIN JAWORSKI

marcin.jaworski@infor.pl

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
QUIZ Popularne hasła z krzyżówek. 15/15 tylko dla zapalonych szaradzistów
Lubisz rozwiązywać krzyżówki? Sprawdź, czy potrafisz wskazać wszystkie poprawne odpowiedzi w naszym quizie. 15/15 to wielki sukces!
ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Zatrudnianie cudzoziemców: Czy cudzoziemcy będą zatrudniani tylko na podstawie umowy o pracę?

Zdaniem MRiT zatrudnianie cudzoziemców wyłącznie na podstawie umowy o pracę może negatywnie wpływać na rynek pracy w Polsce, gdyż obejmuje większą ochroną prawną cudzoziemców niż obywateli polskich. Projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium RP został skierowany na Komitet Stały Rady Ministrów.

Zmiany w prawie upadłościowym od 2025 roku: jak wpłyną na wierzycieli i dłużników?

W opublikowanym 18 października 2024 projekcie nowelizacji ustawy – Prawo restrukturyzacyjne i ustawy – Prawo upadłościowe (nr z wykazu: UC43) znajdziemy szereg znaczących zmian, które mają na celu implementację Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1023 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie ram restrukturyzacji zapobiegawczej, zwanej „dyrektywą drugiej szansy”. Nowe przepisy mają wejść w życie w 2025 roku. Wprowadzają one regulacje, które mogą znacząco wpłynąć na procesy restrukturyzacyjne oraz na sytuację przedsiębiorstw borykających się z problemami finansowymi.

REKLAMA

Wcześniejsze wypłaty emerytur na święta 2024 – Sprawdź, kto otrzyma pieniądze szybciej!

Grudzień zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim okres świąteczny, który w tym roku przyniesie niespodziankę dla niektórych seniorów. ZUS zaplanował wcześniejsze wypłaty emerytur i świadczeń, jeśli ich standardowy termin przypada na dzień świąteczny. Sprawdź, kto może liczyć na szybsze otrzymanie pieniędzy z ZUS na koniec 2024 roku i na początku 2025 roku.

Od 1 stycznia 2025 roku ważne i duże zmiany. Koniec komisji lekarskich z ZUS to dopiero początek... Co jeszcze się zmieni? [LISTA]

Nadchodzą znaczące zmiany w regulacjach dotyczących procesu orzecznictwa, weryfikacji zwolnień lekarskich oraz wypłat świadczeń chorobowych. Nowe przepisy przewidują m.in. rozszerzenie grona osób uprawnionych do wydawania orzeczeń o fizjoterapeutów i pielęgniarki oraz uproszczenie procedur poprzez likwidację trzyosobowych komisji lekarskich w ZUS.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Drzewo sąsiada zacienia działkę, zagraża budynkowi, zaśmieca liśćmi. Kiedy można żądać przycięcia? Co wynika z przepisów?

Drzewo sąsiada może zacieniać działkę, zagrażać budynkowi, ogrodzeniu czy też zaśmiecać liśćmi podwórko. Co zgodnie z prawem można z tym zrobić? Czy można przyciąć gałęzie przechodzące z działki sąsiada lub żądać przycięcia zbyt wysokich drzew?

REKLAMA

Reforma ministra Bodnara: 10 sposobów na poprawę działalności sądów w Polsce

W dniu 21 listopada 2024 r. na konferencji "Sprawne sądy - 10 filarów" minister sprawiedliwości Adam Bodnar przedstawił 10 filarów programu „Sprawne sądy”. To kluczowe propozycje zmian organizacyjnych, legislacyjnych i kadrowych, które odpowiadają na potrzeby dotyczące tempa prac i efektywności wymiaru sprawiedliwości. Reformy obejmą m.in. obszary mediacji, biegłych sądowych, digitalizacji, spraw frankowych czy kwestię zwiększenia liczby etatów dla asystentów.

Świadczenie przedemerytalne w 2025 roku. Dla kogo? Jaka kwota? Zasady i warunki

Świadczenie przedemerytalne to szczególna forma wsparcia dla osób, które utraciły pracę z przyczyn niezależnych od siebie przed uzyskaniem prawa do emerytury. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać zasiłek przedemerytalny? Ile wynosi w 2025 roku? Oto szczegóły, zasady i wymagania, o których warto wiedzieć. 

REKLAMA