REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Lepiej wziąć kredyt, niż spóźnić się z zapłatą PIT

REKLAMA

l Podatnicy, którzy muszą dopłacić PIT, powinni zrobić wszystko, aby uiścić go w terminie. Spóźnienie oznaczać będzie powstanie zaległości podatkowej i konieczność zapłaty odsetek. Wysokość odsetek od zaległości podatkowych osiągnęła już poziom 14 proc. w skali roku.

 

Mechanizm ustalania stawki odsetek za zwłokę od zaległych podatków powoduje, że stawka odsetek od zaległości podatkowych jest zazwyczaj wyższa niż oprocentowanie kredytów komercyjnych. Jeżeli zatem w wyniku rocznego rozliczenia PIT do podatku musimy dopłacać, a nie mamy na to środków, lepiej zaciągnąć na ten cel kredyt, niż zalegać z wpłatą na rzecz fiskusa. Większość oferowanych na rynku kredytów jest tańsza niż wynoszą koszty odsetek za zwłokę oraz egzekucję.

Rosnące odsetki

Na rozliczenie dochodów za 2007 rok zostało niewiele ponad miesiąc. Podatnicy PIT najpóźniej 30 kwietnia muszą złożyć w urzędach skarbowych swoje zeznania podatkowe. Co więcej, podatnicy, którym z rozliczenia wyjdzie dopłata podatku, najpóźniej 30 kwietnia muszą wpłacić ją fiskusowi. Spóźnienie nawet jednodniowe z taką wpłatą będzie oznaczać powstanie zaległości podatkowej. A w takiej sytuacji poza długiem podatnik będzie też musiał zapłacić fiskusowi odsetki.

Od 28 lutego 2008 r. wynoszą one 14 proc. w skali roku, mimo że jeszcze rok temu wynosiły 11 proc. Wzrost odsetek od zaległości podatkowych to konsekwencja podnoszenia stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej NBP.

Zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej odsetki od zaległości podatkowych wynoszą 200 proc. podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego, ustalanej zgodnie z przepisami o NBP. Stawka kredytu lombardowego wynosi obecnie 7 proc. I wiele wskazuje na to, że nadal będzie rosła. A to dlatego, że nie można wykluczyć kolejnych podwyżek stóp, a tym samym coraz wyższych odsetek od zaległości podatkowych. Co więc robić, gdy nie mamy na zapłatę podatku? Zdaniem ekspertów lepiej zapłacić podatek w terminie, zaciągając np. kredyt, i nie doprowadzić do powstania zaległości podatkowej.

Powstanie długu

Podatnicy, którzy w rocznym zeznaniu PIT wykażą podatek do zapłacenia, muszą mieć świadomość, że w przypadku nieuiszczenia tego podatku w wyznaczonym przez ustawodawcę terminie doprowadzą do powstania zaległości podatkowych. Na ten aspekt zwraca uwagę Michał Lejman, starszy asystent podatkowy w BDO Numerica, który podkreśla, że zasadniczym następstwem powstania zaległości będą odsetki naliczane od dnia następnego po upływie terminu płatności.

- Podatnik, który przewiduje, że nie będzie posiadał środków na uiszczenie podatku w przewidzianym terminie, ma prawo, na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej, wystąpić do naczelnika właściwego urzędu skarbowego z wnioskiem o odroczenie terminu płatności podatku. Jeżeli natomiast podatnik posiada pewne środki, lecz niewystarczające do zapłacenia tego podatku może wnioskować o rozłożenie podatku na raty - tłumaczy Michał Lejman.

Dodaje, że w przypadku gdy dojdzie już do powstania zaległości podatkowej, podatnik może złożyć wniosek bądź to o odroczenie terminu płatności, bądź o rozłożenie na raty zapłaty tej zaległości wraz z odsetkami za zwłokę. Organ podatkowy może przychylić się do takich wniosków, jeżeli będzie to uzasadnione ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym.

- Oczywiście pewną ucieczką od konieczności spłacania odsetek za zwłokę jest zapłacenie zobowiązania podatkowego ze środków pochodzących z pożyczek bankowych. W takim przypadku należy jednak przekalkulować koszt takiej pożyczki i ocenić, czy rzeczywiście jest to najkorzystniejsze wyjście - wskazuje ekspert BDO Numerica.

Lepsza pożyczka

Od 28 lutego 2008 r. stawka odsetek od zaległości podatkowych wynosi 14 proc. w skali roku i powróciła do poziomu m.in. z czerwca 2005 r.

Łukasz Kuryło-Gołoś, menedżer w dziale doradztwa podatkowego Deloitte, biuro we Wrocławiu, tłumaczy, że mechanizm ustalania stawki odsetek powoduje, że stawka odsetek od zaległości podatkowych jest zazwyczaj wyższa niż oprocentowanie kredytów komercyjnych.

- W przypadku problemów z płynnością finansową korzystniejsze będzie zatem zaciągnięcie kredytu niż niepłacenie podatku w terminie. Należy jednak pamiętać, że istnieją możliwości otrzymania ulg w spłacie zobowiązań podatkowych, w szczególności odroczenia terminu płatności lub rozłożenia zapłaty na raty - podkreśla Łukasz Kuryło-Gołoś.

Jak wyjaśnia nasz rozmówca, ulgi takie są udzielane na wniosek podatnika, w przypadkach uzasadnionych jego ważnym interesem lub interesem publicznym. Udzielenie takiej ulgi wiąże się z koniecznością uiszczenia opłaty prolongacyjnej, wynoszącej w przypadku należności stanowiących dochód budżetu państwa 50 proc. odsetek za zwłokę, czyli obecnie 7 proc. w skali roku. W szczególnych przypadkach organ podatkowy może jednak umorzyć także opłatę prolongacyjną.

- Procedura udzielania ulg w przypadku podatników nieprowadzących działalności gospodarczej jest prostsza niż w przypadku przedsiębiorców, kiedy rozstrzygnięcia wymagają także kwestie dopuszczalności takiej pomocy w świetle przepisów o pomocy publicznej - argumentuje Łukasz Kuryło-Gołoś.

Specjalna konstrukcja odsetek

Tomasz Siennicki, doradca podatkowy w Kancelarii Ożóg i Wspólnicy, podkreśla, że odsetki od zaległości podatkowych ze swej istoty są tak skonstruowane, żeby podatnikom nie opłacało się kosztem podatków finansowanie innych zobowiązań. Stąd stawka odsetek wynosi aż 200 proc. stopy kredytu lombardowego NBP.

- Większość oferowanych na rynku kredytów jest tańsza, dlatego w przypadku braku środków na uregulowanie podatku bardziej opłacalne może być zaciągnięcie na ten cel kredytu niż zwlekanie z zapłatą. W takiej sytuacji unikamy również ryzyka poniesienia wysokich kosztów egzekucyjnych. Z drugiej jednak strony, przy większych kwotach zaległości podatkowych uzyskanie kredytu może być problematyczne - zauważa Tomasz Siennicki.

Według niego podatnik może też wystąpić o odroczenie terminu płatności podatku lub rozłożenie go na raty. W tych przypadkach byłby zobowiązany uiścić opłatę prolongacyjną wynoszącą połowę stopy procentowej odsetek za zwłokę. Należy jednak pamiętać, że wniosek taki może być uwzględniony w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym. Nie musi to oznaczać zdarzeń wyjątkowych, jednak nie wystarcza tutaj zwykłe dążenie do redukcji kosztów.

14 proc. wynosi obecnie stawka odsetek od zaległości podatkowych. To jeszcze nie najwyższy poziom. Przykładowo od 31 sierpnia 2000 do 1 marca 2001 r. odsetki wynosiły 46 proc.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Zeznanie PIT za 2007 rok

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Wniosek o rozłożenie podatku na raty

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Zmiany wysokości odsetek w ostatnim roku

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Zapłata rocznego PIT

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta wdowia nie dla wszystkich wdów: nie dla młodych wdów (nawet jeżeli zostały same z dzieckiem) i nie dla „porzuconych” kobiet

Renta wdowia, to nowe świadczenie dla wdów i wdowców, o które będzie można wnioskować już od 1 stycznia 2025 r. Choć nazwa sugeruje, że powinno ono dotyczyć wszystkich wdów i wdowców – będzie na nie mogła liczyć tylko ich ograniczona grupa, która spełnia wszystkie określone w ustawie przesłanki. Renty wdowiej nie otrzymają m.in. osoby, które owdowiały w młodym wieku, jak i osoby „porzucone” przez współmałżonka (nawet jeżeli nie doszło do rozwodu). 

Świadczenia z programu Aktywny rodzic zostaną wyłączone z definicji dochodu. Nie będą miały wpływu na prawo do świadczeń z pomocy społecznej

Rada Ministrów przyjęła projekt projektu ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Świadczenia z programu „Aktywny Rodzic” zostaną wyłączone z definicji dochodu.

Nadchodzi rewolucja w urzędach pracy. Bezrobotni powinni się cieszyć czy martwić? Rząd zdecydował: będzie nowa ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Rynek pracy potrzebuje nowej ustawy? Tak uważa ministerstwo pracy, a Rada Ministrów podzieliła zdanie resortu.  Rząd w Wigilię 24.12.2024 r. przyjął projekt ustawy autorstwa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. To ma być prawdziwa rewolucja.

Czekasz na wdowią rentę, sprawdź już teraz czy ci się należy, apeluje zus i zaprasza do składania wniosków z wyprzedzeniem

W Wigilię 24.12.2024 Zakład Ubezpieczeń Społecznych – ZUS zwrócił się z komunikatem do wdów i wdowców, by jak najszybciej sprawdzili czy mają prawo do dwóch świadczeń. To ważne, bo choć samo nowe świadczenie – tzw. wdowia renta będzie wypłacane od lipca, to wnioski można już składać będzie zaraz z początkiem nowego roku.

REKLAMA

ZUS informuje: Od 1 stycznia 2025 r. można składać wnioski o rentę wdowią. Jakie warunki należy spełnić?

Od 1 stycznia 2025 r. ZUS zacznie przyjmować wnioski o rentę wdowią. Osoby uprawnione mogą składać wnioski, ale prawo do tego świadczenia zostanie im przyznane od miesiąca, w którym złożyły wniosek, jednak nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r.

40 tys. zł na zakup samochodu do wzięcia już na początku lutego 2025 r. [za zezłomowanie starego auta w ciągu ostatnich 4 lat – premia 5-10 tys. zł; cena nowego samochodu – do 225 tys. zł netto]

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w dniu 16 grudnia br., ogłosił iż na początku lutego 2025 r. – ruszy nabór wniosków o dofinansowanie do zakupu samochodu elektrycznego. W ramach programu „Mój elektryk 2.0” osoby fizyczne, będą mogły uzyskać nawet 40 tys. zł dopłaty do zakupu bezemisyjnego auta. Budżet programu ma wystarczyć na zakup ok. 40 tys. samochodów.

30 tysięcy złotych kary! Kierowcy mają na to siedem dni. Nowy obowiązek dla właścicieli aut mrozi krew w żyłach

Nie odbierają listów poleconych wysyłanych przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego, podają nazwiska ludzi zza granicy, tak namierzeni przez fotoradary kierowcy unikają płacenia mandatów. Resort Infrastruktury mówi temu dość i od 2025 roku wprowadzi nowe mechanizmy ścigania sprawców łamania przepisów drogowych. Skóra cierpnie, włos się jeży od nowych zasad karania mandatami. 

To pewne: będzie wyższy wiek emerytalny. Najpierw zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, potem wydłużenie lat pracy

Politycy i rząd nie mają wyboru – muszą podwyższyć wiek emerytalny. Politycznie może się to wydawać samobójstwem, ale realnie brak podwyższenia wieku emerytalnego to samobójstwo ekonomiczne. Dlatego cała sztuka polega na tym, by przekonać społeczeństwo, że podniesienie wieku emerytalnego jest w interesie wszystkich.

REKLAMA

Wigilia 24.12.2024 – czy po raz ostatni zgodnie z prawem to dzień roboczy, a od 2025 dzień ustawowo wolny od pracy

Ustawa, która zmieniła status 24 grudnia z dnia roboczego w dzień ustawowo wolny od pracy odbyła już niemal całą drogę legislacyjną. By stała się prawem powszechnie obowiązującym musi być jeszcze jedynie podpisana przez prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jednak nie jest wcale pewne czy tak się stanie.

Na podium: Tusk, Duda i Kaczyński. 100 najczęściej pokazywanych polityków w Polsce w 2024 r. [ranking medialnej wartości]

Instytut Przywództwa przygotował ranking medialnej wartości polityków w Polsce. Ranking ten powstał na podstawie szacunków ekwiwalentu reklamowego publikacji na portalach internetowych z udziałem tych polityków w okresie styczeń - listopad 2024 r. Ekwiwalent reklamowy to kwota, jaką należałoby zapłacić za publikacje, gdyby były one reklamą. Na pierwszym miejscu znalazł się premier Donald Tusk - wartość przekazów medialnych z jego udziałem (gdyby przeliczyć to na koszt reklamy) osiągnęła imponującą kwotę 474,75 mln zł. Na podium znaleźli się również prezydent Andrzej Duda z wynikiem 272,98 mln zł oraz prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński – 203,35 mln zł.

REKLAMA