REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Lepiej wziąć kredyt, niż spóźnić się z zapłatą PIT

REKLAMA

l Podatnicy, którzy muszą dopłacić PIT, powinni zrobić wszystko, aby uiścić go w terminie. Spóźnienie oznaczać będzie powstanie zaległości podatkowej i konieczność zapłaty odsetek. Wysokość odsetek od zaległości podatkowych osiągnęła już poziom 14 proc. w skali roku.

 

Mechanizm ustalania stawki odsetek za zwłokę od zaległych podatków powoduje, że stawka odsetek od zaległości podatkowych jest zazwyczaj wyższa niż oprocentowanie kredytów komercyjnych. Jeżeli zatem w wyniku rocznego rozliczenia PIT do podatku musimy dopłacać, a nie mamy na to środków, lepiej zaciągnąć na ten cel kredyt, niż zalegać z wpłatą na rzecz fiskusa. Większość oferowanych na rynku kredytów jest tańsza niż wynoszą koszty odsetek za zwłokę oraz egzekucję.

Rosnące odsetki

Na rozliczenie dochodów za 2007 rok zostało niewiele ponad miesiąc. Podatnicy PIT najpóźniej 30 kwietnia muszą złożyć w urzędach skarbowych swoje zeznania podatkowe. Co więcej, podatnicy, którym z rozliczenia wyjdzie dopłata podatku, najpóźniej 30 kwietnia muszą wpłacić ją fiskusowi. Spóźnienie nawet jednodniowe z taką wpłatą będzie oznaczać powstanie zaległości podatkowej. A w takiej sytuacji poza długiem podatnik będzie też musiał zapłacić fiskusowi odsetki.

Od 28 lutego 2008 r. wynoszą one 14 proc. w skali roku, mimo że jeszcze rok temu wynosiły 11 proc. Wzrost odsetek od zaległości podatkowych to konsekwencja podnoszenia stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej NBP.

Zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej odsetki od zaległości podatkowych wynoszą 200 proc. podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego, ustalanej zgodnie z przepisami o NBP. Stawka kredytu lombardowego wynosi obecnie 7 proc. I wiele wskazuje na to, że nadal będzie rosła. A to dlatego, że nie można wykluczyć kolejnych podwyżek stóp, a tym samym coraz wyższych odsetek od zaległości podatkowych. Co więc robić, gdy nie mamy na zapłatę podatku? Zdaniem ekspertów lepiej zapłacić podatek w terminie, zaciągając np. kredyt, i nie doprowadzić do powstania zaległości podatkowej.

Powstanie długu

Podatnicy, którzy w rocznym zeznaniu PIT wykażą podatek do zapłacenia, muszą mieć świadomość, że w przypadku nieuiszczenia tego podatku w wyznaczonym przez ustawodawcę terminie doprowadzą do powstania zaległości podatkowych. Na ten aspekt zwraca uwagę Michał Lejman, starszy asystent podatkowy w BDO Numerica, który podkreśla, że zasadniczym następstwem powstania zaległości będą odsetki naliczane od dnia następnego po upływie terminu płatności.

- Podatnik, który przewiduje, że nie będzie posiadał środków na uiszczenie podatku w przewidzianym terminie, ma prawo, na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej, wystąpić do naczelnika właściwego urzędu skarbowego z wnioskiem o odroczenie terminu płatności podatku. Jeżeli natomiast podatnik posiada pewne środki, lecz niewystarczające do zapłacenia tego podatku może wnioskować o rozłożenie podatku na raty - tłumaczy Michał Lejman.

Dodaje, że w przypadku gdy dojdzie już do powstania zaległości podatkowej, podatnik może złożyć wniosek bądź to o odroczenie terminu płatności, bądź o rozłożenie na raty zapłaty tej zaległości wraz z odsetkami za zwłokę. Organ podatkowy może przychylić się do takich wniosków, jeżeli będzie to uzasadnione ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym.

- Oczywiście pewną ucieczką od konieczności spłacania odsetek za zwłokę jest zapłacenie zobowiązania podatkowego ze środków pochodzących z pożyczek bankowych. W takim przypadku należy jednak przekalkulować koszt takiej pożyczki i ocenić, czy rzeczywiście jest to najkorzystniejsze wyjście - wskazuje ekspert BDO Numerica.

Lepsza pożyczka

Od 28 lutego 2008 r. stawka odsetek od zaległości podatkowych wynosi 14 proc. w skali roku i powróciła do poziomu m.in. z czerwca 2005 r.

Łukasz Kuryło-Gołoś, menedżer w dziale doradztwa podatkowego Deloitte, biuro we Wrocławiu, tłumaczy, że mechanizm ustalania stawki odsetek powoduje, że stawka odsetek od zaległości podatkowych jest zazwyczaj wyższa niż oprocentowanie kredytów komercyjnych.

- W przypadku problemów z płynnością finansową korzystniejsze będzie zatem zaciągnięcie kredytu niż niepłacenie podatku w terminie. Należy jednak pamiętać, że istnieją możliwości otrzymania ulg w spłacie zobowiązań podatkowych, w szczególności odroczenia terminu płatności lub rozłożenia zapłaty na raty - podkreśla Łukasz Kuryło-Gołoś.

Jak wyjaśnia nasz rozmówca, ulgi takie są udzielane na wniosek podatnika, w przypadkach uzasadnionych jego ważnym interesem lub interesem publicznym. Udzielenie takiej ulgi wiąże się z koniecznością uiszczenia opłaty prolongacyjnej, wynoszącej w przypadku należności stanowiących dochód budżetu państwa 50 proc. odsetek za zwłokę, czyli obecnie 7 proc. w skali roku. W szczególnych przypadkach organ podatkowy może jednak umorzyć także opłatę prolongacyjną.

- Procedura udzielania ulg w przypadku podatników nieprowadzących działalności gospodarczej jest prostsza niż w przypadku przedsiębiorców, kiedy rozstrzygnięcia wymagają także kwestie dopuszczalności takiej pomocy w świetle przepisów o pomocy publicznej - argumentuje Łukasz Kuryło-Gołoś.

Specjalna konstrukcja odsetek

Tomasz Siennicki, doradca podatkowy w Kancelarii Ożóg i Wspólnicy, podkreśla, że odsetki od zaległości podatkowych ze swej istoty są tak skonstruowane, żeby podatnikom nie opłacało się kosztem podatków finansowanie innych zobowiązań. Stąd stawka odsetek wynosi aż 200 proc. stopy kredytu lombardowego NBP.

- Większość oferowanych na rynku kredytów jest tańsza, dlatego w przypadku braku środków na uregulowanie podatku bardziej opłacalne może być zaciągnięcie na ten cel kredytu niż zwlekanie z zapłatą. W takiej sytuacji unikamy również ryzyka poniesienia wysokich kosztów egzekucyjnych. Z drugiej jednak strony, przy większych kwotach zaległości podatkowych uzyskanie kredytu może być problematyczne - zauważa Tomasz Siennicki.

Według niego podatnik może też wystąpić o odroczenie terminu płatności podatku lub rozłożenie go na raty. W tych przypadkach byłby zobowiązany uiścić opłatę prolongacyjną wynoszącą połowę stopy procentowej odsetek za zwłokę. Należy jednak pamiętać, że wniosek taki może być uwzględniony w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym. Nie musi to oznaczać zdarzeń wyjątkowych, jednak nie wystarcza tutaj zwykłe dążenie do redukcji kosztów.

14 proc. wynosi obecnie stawka odsetek od zaległości podatkowych. To jeszcze nie najwyższy poziom. Przykładowo od 31 sierpnia 2000 do 1 marca 2001 r. odsetki wynosiły 46 proc.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Zeznanie PIT za 2007 rok

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Wniosek o rozłożenie podatku na raty

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Zmiany wysokości odsetek w ostatnim roku

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Zapłata rocznego PIT

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny 2025: Ile kosztuje wykończenie mieszkania (pod klucz) u dewelopera?

Czy deweloperzy oferują wykończenie mieszkań pod klucz? W jakiej cenie? Jak wielu nabywców się na nie decyduje? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Unijne rozporządzenie DORA już obowiązuje. Które firmy muszą stosować nowe przepisy od 17 stycznia 2025 r.?

Od 17 stycznia 2025 r. w Unii Europejskiej zaczęło obowiązywać Rozporządzenie DORA. Objęte nim podmioty finansowe miały 2 lata na dostosowanie się do nowych przepisów w zakresie zarządzania ryzykiem ICT. Na niespełna miesiąc przed ostatecznym terminem wdrożenia zmian Europejski Bank Centralny opublikował raport SREP (Supervisory Review and Evaluation Process) za 2024 rok, w którym ze wszystkich badanych aspektów związanych z działalnością banków to właśnie ryzyko operacyjne i teleinformatyczne uzyskało najgorsze średnie wyniki. Czy Rozporządzenie DORA zmieni coś w tym zakresie? Na to pytanie odpowiadają eksperci Linux Polska.

Kandydaci na prezydenta 2025 [Sondaż]

Którzy kandydaci na prezydenta w 2025 roku mają największe szanse? Oto sondaż Opinia24. Procenty pierwszej trójki rozkładają się następująco: 35,3%, 22,1% oraz 13,2%.

E-doręczenia: 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi

E-doręczenia funkcjonują od 1 stycznia 2025 roku. Przedstawiamy 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi ekspertki. Jakie podmioty muszą posiadać adres do e-doręczeń? Czy w przypadku braku odbioru przesyłek z e-doręczeń w określonym czasie będzie domniemanie doręczenia?

REKLAMA

Brykiety drzewne czy drewno kawałkowe – czym lepiej ogrzewać dom i ile to kosztuje? Zestawienie kaloryczności gatunków drewna

Każdy rodzaj paliwa ma swoje mocne strony. Polska jest jednym z większych producentów brykietów w Europie i znaleźć u nas można bardzo szeroką ich gamę. Brykietowanie to proces, który nadaje drewnu nową strukturę, zagęszcza je. Brykiet tej samej wielkości z trocin dębowych ma taką samą wagę jak z trocin sosnowych czy świerkowych. Co więcej, brykiet z trocin iglastych ma wyższą wartość kaloryczną, ponieważ drewno iglaste, niezależnie od lekkiej wagi, tak naprawdę jest bardziej kaloryczne od liściastego. Do tego jeśli porównamy polano i brykiet o tej samej objętości, to brykiet jest cięższy od drewna.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Transfer danych osobowych do Kanady – czy to bezpieczne? Co na to RODO?

Kanada to kraj, który kojarzy się nam z piękną przyrodą, syropem klonowym i piżamowym shoppingiem. Jednak z punktu widzenia RODO Kanada to „państwo trzecie” – miejsce, które nie podlega bezpośrednio unijnym regulacjom ochrony danych osobowych. Czy oznacza to, że przesyłanie danych na drugi brzeg Atlantyku jest ryzykowne?

Chiński model AI (DeepSeek R1) tańszy od amerykańskich a co najmniej równie dobry. Duża przecena akcji firm technologicznych w USA

Notowania największych amerykańskich firm związanych z rozwojem sztucznej inteligencji oraz jej infrastrukturą zaliczyły ostry spadek w poniedziałek, w związku z zaprezentowaniem tańszego i wydajniejszego chińskiego modelu AI, DeepSeek R1.

REKLAMA

Orzeczenie o niepełnosprawności dziecka a dokumentacja pracownicza rodzica. MRPiPS odpowiada na ważne pytania

Po co pracodawcy dostęp do całości orzeczenia o niepełnosprawności dziecka? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na wątpliwości Rzeczniczki Praw Dziecka. Problem dotyczy dokumentowania prawa do dodatkowego urlopu wychowawczego rodzica dziecka z niepełnosprawnością.

2500 zł dla nauczyciela (nie każdego) - na zakup laptopa. MEN: wnioski do 25 lutego 2025 r. Za droższy model trzeba będzie dopłacić samemu

Nauczyciele szkół ponadpodstawowych i klas I-III szkół podstawowych mogą od poniedziałku 27 stycznia 2025 r. składać wnioski o bon na zakup sprzętu w programie "Laptop dla nauczyciela" – poinformowali ministra edukacji Barbara Nowacka i wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Na złożenie wniosków nauczyciele mają 30 dni (do 25 lutego 2025 r. – PAP), kolejne 30 dni przeznaczone będzie na ich rozpatrzenie. Bony mają być wręczane w miesiącach kwiecień-maj 2025 r., a wykorzystać je będzie można do końca 2025 roku.

REKLAMA