Wypłaty po śmierci posiadacza konta
REKLAMA
Po pierwsze, osobie, która przedstawiła rachunki stwierdzające wysokość poniesionych przez nią kosztów, kwotę wydatkowaną na koszty pogrzebu posiadacza rachunku, w wysokości nieprzekraczającej kosztów urządzenia pogrzebu zgodnie ze zwyczajami przyjętymi w danym środowisku. Kwota ta nie wchodzi do spadku po posiadaczu rachunku.
Po drugie, organowi wypłacającemu świadczenie (np. ZUS-owi) lub uposażenie kwotę równą wpłatom na rachunki dokonanym przez ten organ wypłacający świadczenie z ubezpieczenia lub zabezpieczenia społecznego albo uposażenie w stanie spoczynku, które nie przysługiwały za okres po śmierci posiadacza rachunku, wskazaną we wniosku organu wypłacającego to świadczenie lub uposażenie, skierowanym do banku wraz z podaniem numerów rachunków, na które dokonano wpłat.
Jeżeli jednak bank przed otrzymaniem wniosku organu wypłacającego świadczenie lub uposażenie dokonał z tych rachunków wypłat innym uprawnionym osobom (np. z tytułu kosztów pogrzebu), to jest zwolniony od wypłaty pełnej lub częściowej kwoty takiego świadczenia albo uposażenia. Wówczas w terminie 30 dni od otrzymania wniosku poinformuje o tym ten organ wraz ze wskazaniem osób, które pobrały wypłaty.
MO
REKLAMA