Ceny akcji deweloperów komercyjnych zachęcają do kupna
REKLAMA
Spadek sprzedaży mieszkań, wzrastające koszty finansowania i stopy kapitalizacji to podstawowe ryzyka, z którymi będą musieli zmierzyć się deweloperzy notowani na GPW. Analitycy obniżają oczekiwania co do tegorocznych zysków tych spółek i ceny docelowe ich akcji. Wciąż jednak firmy deweloperskie są notowane poniżej średniej wycen wyznaczanych przez biura maklerskich i banki inwestycyjne.
- Rozróżniłbym deweloperów mieszkaniowych i budujących powierzchnie pod wynajem, jak GTC i Echo. W przypadku tej drugiej grupy wyceny powinny być wyższe od obecnych cen. Rynek przereagował - mówi Maciej Wiewiórski, analityk DM IDMSA.
W najnowszym raporcie Bank UBS redukcje cen docelowych GTC, Echo Investment, Orco, Atlas Estates, Immoeast i Dom Development wahały się od 4 do 47 proc. Choć analitycy UBS nadal zakładają, że mimo niższych oczekiwań co do wzrostu gospodarczego sektor nieruchomości w Europie Środkowo-Wschodniej pozostaje bardziej atrakcyjny niż w Europie Zachodniej. Jednak w krótkim terminie wzrosły ryzyka. To m.in. spowolnienie (niższy wolumen sprzedaży deweloperów mieszkaniowych, brak transakcji na rynku inwestycyjnym nieruchomości komercyjnych), które pojawiło się w ostatnich trzech miesiącach i powinno przełożyć się na niższe niż zakładane wyniki sektora. Do tego dochodzą wyższe koszty finansowania i możliwy wzrost stóp kapitalizacji nieruchomości (wyrażona w procentach wartość rocznych przychodów netto z czynszów podzielona przez wartość rynkową nieruchomości; ich spadek świadczy o wzroście wartości nieruchomości). W przypadku deweloperów komercyjnych z rynków Europy Środkowo- -Wschodniej i Południowej na te ryzyka zwraca uwagę również Kacper Żak, analityk DI BRE.
- Spowoduje to stabilizację cen, co przełoży się na zatrzymanie zysków z przesacowań portfela zarządzanych nieruchomości - szacuje Żak.
W latach 2006-2007 zyski deweloperów były zdominowane takimi przeszacowaniami. Oznacza to, że spółki nie księgowały faktycznych wpływów gotówkowych, ale zarabiały m.in. na rosnącej wartości posiadanych nieruchomości komercyjnych.
Według UBS klucz do sukcesu w regionie to m.in. jakość zarządu, zrealizowanych i planowanych projektów.
- Mimo pogarszających się perspektyw nadal rekomendujemy GTC i Plaza Center jako preferowane przez nas spółki - piszą analitycy UBS.
Bank podtrzymuje zalecenie kupuj dla obydwu firm. DI BRE rekomenduje natomiast kupuj dla akcji Echo Investment.
- Wysyp projektów i wyraźna poprawa wyników nastąpią dopiero w przyszłym roku, ale już dziś oceniamy spółkę jako niedowartościowaną i w horyzoncie długoterminowym zalecamy kupowanie - uważa analityk DI BRE.
- Warto zainteresować się spółkami Echo i GTC - dodaje Maciej Wiewiórski.
Nieco inne nastawienie do GTC prezentuje Morgan Stanley, według którego rynki nieruchomości w Polsce, Czechach i na Węgrzech mogą wkrótce dotknąć skutki załamania na globalnym rynku kredytowym. W najnowszym raporcie analitycy zalecają inwestorom przez najbliższy rok przeważanie w portfelu akcji rosyjskich firm sektora nieruchomości i niedoważanie akcji Orco czy GTC, silnie zaangażowanych na rynkach nieruchomości w Europie Środkowej.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Prognozy cen spółek deweloperskich (w zł)
MAŁGORZATA KWIATKOWSKA
REKLAMA