Jak można rozpocząć działalność gospodarczą
REKLAMA
Wczoraj Gazeta Prawna udzielała wyjaśnień na czacie Wirtualnej Polski o sposobach zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej. Obecnie przedsiębiorca może podjąć działalność gospodarczą po uzyskaniu wpisu do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym (spółka: jawna, partnerska, komandytowa, komandytowo-akcyjna, z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjna) lub do ewidencji działalności gospodarczej. Wpisowi do ewidencji podlegają przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi. Jeżeli natomiast zakładamy spółkę prawa handlowego, konieczne jest jej zarejestrowanie w KRS.
Formalności w urzędzie
Jak najłatwiej założyć własną firmę - pytali internauci.
Pierwszym urzędem, do którego trafia przyszły przedsiębiorca, jest urząd gminy (miasta) właściwy ze względu na miejsce zamieszkania. To tutaj osoby rozpoczynające prowadzenie indywidualnej działalności gospodarczej, a także wspólnicy spółek cywilnych, rejestrują swoje firmy. Do urzędu zabrać należy dowód osobisty i pieniądze potrzebne na opłacenie zgłoszenia lub dowód poniesionej opłaty. Na miejscu wypełnić trzeba urzędowy formularz-zgłoszenie. Coraz częściej urzędy udostępniają na swoich stronach internetowych wnioski on-line. W ten sposób wygodnie i bez stresu można rozpocząć zakładanie własnej firmy. Uzupełnienia braków formalnych, w tym przedstawienia dowodu osobistego oraz potwierdzenia uiszczenia opłaty, dokonać można w momencie odbioru zaświadczenia o wpisie do rejestru.
Konto bankowe
Internautów interesowały także kwestie związane z koniecznością posiadania konta bankowego dla firm.
Dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku bankowego przedsiębiorcy w każdym przypadku, gdy: stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca, oraz jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15 tys. euro przeliczonych na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym dokonano transakcji.
Koszty założenia
Padały też pytania o koszty związane z założeniem działalności gospodarczej. Zgodnie z przepisami za wpis do ewidencji pobierana jest opłata do 100 złotych, jednak gminy mogą wprowadzić zwolnienia. Z kolei rejestracja firmy w Krajowym Rejestrze Sądowym to wydatek rzędu 1250-1500 złotych. W zależności od skali przedsięwzięcia, należy liczyć się z kosztami bieżącego funkcjonowania oraz innymi wydatkami, zależnymi od specyfiki branży.
Łukasz Sobiech
Więcej: www.wp.pl
REKLAMA