Czy inwestowanie w nieruchomości jest wciąż opłacalne

Adam Wiśniewski
Praktyk biznesu, zarządzania stresem i pracy z traumami za pomocą ciała i oddechu. Przez ostatnie 16 lat pracował dla czterech banków, międzynarodowej korporacji ubezpieczeniowej i biura maklerskiego. Kierował spółką doradczo-sprzedażową. Partner/Trener Metody Warstwy®
rozwiń więcej
Osiągnięcie przez ceny nieruchomości w wielu polskich miastach poziomów europejskich spowodowało, że potencjał zarabiania na samym kapitale (wzrost ceny m2) jest już ograniczony

 

Kryzys na rynku kredytów hipotecznych w USA pokazał, jak istotne znaczenie dla rynku finansowego mają nieruchomości. Nieruchomość w gospodarce rynkowej jest towarem a w zasadzie prawa z nią związane. Określone cechy i prawa wynikające z nieruchomości (np. prawo własności, prawo użytkowania wieczystego, prawo najmu czy prawo dzierżawy), podobnie jak każdy inny towar, są przedmiotem obrotu rynkowego.

Rynek nieruchomości, będąc częścią rynku kapitałowego, współistnieje z rynkiem papierów wartościowych, rynkiem stopy procentowej czy rynkiem walutowym. Poszczególne segmenty (subrynki) po części ze sobą współistnieją, a po części konkurują. Przykładem współistnienia jest silna zależność rynku nieruchomości i rynku stopy procentowej. Wzrost rynkowych stóp procentowych ma odzwierciedlenie w oprocentowaniu kredytów, a te wpływają na dostępność i opłacalność inwestycji w nieruchomości.

Przykładem konkurowania ze sobą jest fakt, że kapitał przyciąga różna dochodowość dostępnych na tych rynkach form inwestowania. Instrumentami konkurującymi ze sobą są: stopa oprocentowania depozytów (w różnych walutach) w bankach, dochody z akcji w postaci dywidend i zysków kapitałowych, dochody z obligacji w postaci odsetek i zysków kapitałowych, dochody z nieruchomości w postaci czynszów i zysków kapitałowych, dochody z instrumentów pochodnych.

Wysokie oprocentowanie lokat bankowych przy bessie na rynku akcji czy niskiej dochodowości nieruchomości przyciągnie kapitał do sektora bankowego. Wysoka dochodowość giełdy ograniczy zainteresowanie inwestora lokatami bankowymi czy rynkiem nieruchomości. I odwrotnie - bessa na giełdzie ożywi zainteresowanie rynkiem obligacji i nieruchomościami.

Uznanie nieruchomości za aktywa inwestycyjne przebiega w Polsce powolnie. Inwestorom instytucjonalnym nieruchomości dają całe spektrum różnorodnych strategii inwestycyjnych. W przypadku zastawu uzyskujemy dodatkowe środki pieniężne na różne cele inwestycyjne. W przypadku wynajmu (podobnie jak obligacje) nieruchomości generują przepływy pieniężne, które można różnie wykorzystywać. Nieruchomości w połączeniu z innymi instrumentami finansowymi pozwalają na budowanie zaawansowanych struktur portfelowych, zapewniających zyski bez względu na koniunkturę na giełdzie.

Osiągnięcie przez ceny nieruchomości w wielu polskich miastach poziomów europejskich spowodowało, że potencjał zarabiania na samym kapitale (wzrost ceny m2) jest już ograniczony. Potencjalne zyski bazują teraz na efektywnym zarządzaniu przepływami pieniężnymi z wynajmu lub leasingu przy wykorzystaniu instrumentów pochodnych na stopę procentową oraz kurs walutowy. Inwestycje rzeczowe stanowią doskonałe dopełnienie dużych portfeli inwestycyjnych.


Adam Wiśniewski

doradca inwestycyjny AXA Życie

Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi
17 lip 2024

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

pokaż więcej
Proszę czekać...