Jak na polskim rynku można inwestować w surowce

Jarosław Sadowski
Główny analityk Expander Advisors
rozwiń więcej
Surowce mogą być dobrą alternatywą dla akcji w okresie pogorszenia koniunktury na giełdzie

 

 

Na nowojorskiej giełdzie rok temu uncja złota kosztowała 660 dol. W lutym cena osiągnęła 925 dol. Trend prawdopodobnie się utrzyma, ale może nastąpić korekta.

Jeśli zdecydujemy się na inwestycję w złoto, a nie chcemy tego robić samodzielnie, możemy wykorzystać fundusze inwestycyjne. Do wyboru mamy tylko dwa: Merrill Lynch World Gold Fund i Superfund Subfundusz Gold. Fundusz Merrill Lynch inwestuje w spółki zajmujące się wydobyciem złota. Wartość jego jednostki w dolarze wzrosła w ciągu roku niemal o 45 proc. Superfound Gold natomiast inwestuje w złoto poprzez kontrakty terminowe. Działa od końca października 2007 r. i w tym czasie zarobił ponad 12 proc. Istnieje też fundusz Investor Gold FIZ. Inwestuje w złoto, srebro i spółki wydobywcze. W ciągu minionych 12 miesięcy zarobił 10 proc. Trudno w niego inwestować - certyfikaty nie są notowane na giełdzie.

W lutym 2007 r. baryłka ropy kosztowała 55 dol., teraz ponad 90 dol. W trendzie wzrostowym są również srebro, i platyna. Niestety nie ma na rynku funduszu inwestującego wyłącznie w ropę, srebro czy platynę, lecz jest kilka, które pozwalają zarabiać na wzroście cen surowców. Fundusz Idea Surowce Plus od końca października 2007 r. przyniósł 3-proc. stratę. Za około 95 zł można na giełdzie kupić certyfikat funduszu BPH Dochodowych Surowców (cena emisyjna wynosiła 100 zł). W tym przypadku fundusz posiada gwarancję kapitału. Są też dwa fundusze zagraniczne: Fortis L Zagraniczny Fundusz Inwestycyjny Equity Resources Word i Merrill Lynch World Mining Fund. Pierwszy inwestuje głównie w akcje międzynarodowych spółek prowadzących działalność w sektorach obróbki i wydobycia surowców. Stopa zwrotu Fortis L Zagraniczny Fundusz Inwestycyjny Equity Resources Word za ostatnie 12 miesięcy w euro wyniosła 27,4 proc., a w dolarze aż 41,7 proc. Merrill Lynch World Miting inwestuje w spółki prowadzące działalność w dziedzinie wydobycia metali zwykłych oraz minerałów przemysłowych, takich jak rudy żelaza i węgiel. Może również posiadać udziały w spółkach działających w dziedzinie wydobycia złota lub innych metali szlachetnych i minerałów. Jego stopa zwrotu z minionych 12 miesięcy w dolarze to 50,8 proc.

Wybór funduszy surowcowych nie jest zbyt duży, jednak ta grupa w naszym kraju dopiero zaczyna się rozwijać. W styczniu Skarbiec TFI rozszerzył ofertę o nowy subfundusz Skarbiec - Akcji Nowej Europy Rynków Surowcowych. Inwestuje w akcje spółek, których działalność jest związana z wydobyciem lub przetwórstwem surowcowym oraz w jednostki uczestnictwa otwartych funduszy inwestycyjnych zaliczanych do kategorii surowcowych.

Stopy zwrotu funduszy inwestujących w surowce nie zawsze są tak dobre, jak by się to mogło wydawać, patrząc na wzrost cen ropy czy złota. Jest to spowodowane przede wszystkim tym, że fundusze nie inwestują w surowce bezpośrednio. Zwykle lokują aktywa w akcjach spółek związanych z rynkiem surowcowym, a więc wpływ na stopę zwrotu ma również koniunktura na giełdach. Ponadto dobre wyniki funduszy zagranicznych pogarsza w naszym kraju mocny złoty.

 

Jarosław Sadowski

analityk Expandera

Infor.pl
Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Dodatkowo: minimalne powierzchnie kojców [projekt ustawy]
17 lip 2024

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy
17 lip 2024

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?
17 lip 2024

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

Krótszy tydzień pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali i efekty są pozytywne
17 lip 2024

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Raz na 5-10 tys. lat: Asteroida bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses
17 lip 2024

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

Szybka ścieżka do tytułu CGMA. Studia MBA na Wydziale Zarządzania UŁ - jedyne w Polsce z akredytacją AICPA & CIMA
17 lip 2024

Studia MBA na Wydziale Zarządzania UŁ od lipca 2024 roku zyskują nową, prestiżową międzynarodową akredytację z zakresu biznesu, rachunkowości i finansów. Program studiów MBA jako pierwszy w Polsce został uznany za zgodny z wymaganiami AICPA & CIMA światowego lidera w dziedzinie rachunkowości publicznej i zarządczej. Są to pierwsze studia MBA w Polsce, które uzyskały tę akredytację. 

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?
17 lip 2024

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

pokaż więcej
Proszę czekać...