Ulga za krwiodawstwo
REKLAMA
Założeniem ustawodawcy było, aby krwiodawca, oddając krew i osocze na cele ratowania życia innych osób, niejako w nagrodę miał możliwość potraktowania takiej ofiarności jako specyficznej formy darowizny. Kwota darowizny podlegająca odliczeniu powinna być ustalana w oparciu o ekwiwalent pieniężny. Obecnie ekwiwalent pieniężny za 1 litr pobranej krwi wynosi 130 zł, co wynika z rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2004 r. w sprawie określenia rzadkich grup krwi, rodzajów osocza i surowic diagnostycznych wymagających przed pobraniem krwi zabiegu uodpornienia dawcy lub innych zabiegów oraz wysokości ekwiwalentu pieniężnego za pobraną krew i związane z tym zabiegi.
Aby skorzystać z ulgi, podatnik musi oczywiście posiadać odpowiedni dokument, z którego wynikałaby wartość darowizny. Teoretycznie wystarczajace w tym wypadku będzie zaświadczenie wydane przez stację krwiodawstwa. Jednakże nie ma sprecyzowanych wymogów wskazujących jednoznacznie, co konkretnie powinien zawierać przedmiotowy dokument. Należy zauważyć, że odliczenie przysługuje wszystkim osobom, które dokonały darowizny krwi. Oznacza to, że z ulgi skorzystać mogą tylko ci, którzy oddali swoją krew nieodpłatnie, a zatem nie za wynagrodzeniem. Honorowym dawcą jest bowiem ten, kto oddał krew bezpłatnie i jest zarejestrowany w jednostce organizacyjnej publicznej służby krwi.
Ponadto kwestią kluczową dotyczącą omawianej ulgi, jest udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy każdy kto odda krew, ma prawo do ulgi podatkowej, a zatem jaki jest zakres podmiotowy tego odliczenia. Otóż ekwiwalent pieniężny nie przysługuje wszystkim dawcom, lecz jedynie dawcom rzadkich grup krwi oraz tym spośród nich, którzy przed pobraniem krwi zostali poddani zabiegowi uodpornienia lub innego rodzaju zabiegom w celu uzyskania osocza lub surowicy krwi.
Podsumowując, należy podkreślić, że skorzystanie z ulgi jest możliwe tylko przez określoną grupę dawców, którzy honorowo oddali krew. Odliczenie odbywa się w ramach ogólnego limitu z tytułu darowizn wynoszącego 6% dochodu podatnika.
Sylwia Gortyńska
Podstawa prawna:
- art. 26 ust. 1 pkt 9 lit. c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.