W ubezpieczeniach majątkowych obowiązuje zasada, w myśl której ubezpieczony ma obowiązek informowania ubezpieczyciela o faktach mających wpływ na stan ubezpieczonego składnika majątku. Mimo że wynika to wprost z kodeksu cywilnego, reguła ta powinna być umieszczona w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Tam też powinny być określone szczegółowe zasady postępowania w takich przypadkach, tzn. przy jakiego rodzaju zdarzeniach zachodzi konieczność informowania ubezpieczyciela i w jakim trybie.
Zgodnie z przepisami prawa ubezpieczeniowego, ogólne warunki ubezpieczenia oraz umowa ubezpieczenia powinny być formułowane jednoznacznie i w sposób zrozumiały. Postanowienia sformułowane niejednoznacznie interpretuje się na korzyść ubezpieczającego, ubezpieczonego, uposażonego lub uprawnionego z umowy ubezpieczenia.
Jeśli te kwestie nie są uregulowane lub uregulowano je w sposób pozwalający na różne interpretacje, mocą przywołanego przepisu interpretować je należy na korzyść ubezpieczonego. Oznacza to, że gdy ubezpieczyciel bezpodstawnie odmawia wypłaty odszkodowania, ubezpieczony może skutecznie dochodzić swoich praw, w ostateczności składając pozew w sądzie.