REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Brak podpisu małżonka pozbawi prawa do zwrotu

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Magdalena Majkowska
Magdalena Majkowska

REKLAMA

Wniosek o zwrot VAT musi być podpisany przez oboje małżonków bez względu na to, czy składają go wspólnie czy osobno. Osoby, które nie mogą uzyskać podpisu małżonka, tracą prawo do odzyskania części wydatków na materiały budowlane. Ze wspólnego podpisywania wniosku zwolnieni są jedynie małżonkowie pozostający w sądownie orzeczonej separacji.

 

Regulacje dotyczące podpisywania wniosków o zwrot części VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych dyskryminują osoby pozostające w związku małżeńskim. Zgodnie z obowiązującymi przepisami wniosek musi zostać podpisany przez każde z małżonków bez względu na to, czy składają go wspólnie czy każde z nich odrębnie. Wymóg ten stanowi istotną przeszkodę w ubieganiu się o zwrot dla osób, które z różnych przyczyn nie mogą uzyskać podpisu męża lub żony, np. z powodu wyjazdu lub choroby małżonka.

W praktyce niejednokrotnie zdarza się również, że mimo formalnego pozostawania w związku małżeńskim, małżonkowie będąc w faktycznej separacji nie utrzymują ze sobą żadnego kontaktu, często przez wiele lat. W tych wszystkich przypadkach brak jest prawnej możliwości złożenia wniosku. Wymóg wspólnego podpisu nie dotyczy jedynie osób z sądownie orzeczoną separacją, które ustawa wyłącza z pojęcia małżonków.

Utrata prawa do zwrotu

Kwestię popisywania wniosku o zwrot części VAT składanego przez osobę pozostającą w związku małżeńskim doprecyzowała nowelizacja ustawy z 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, uchwalona w styczniu 2007 r. Celem zmiany było wyeliminowanie wątpliwości interpretacyjnych. Niestety, w praktyce uniemożliwiła ona ubieganie się o zwrot osobom, których małżonek nie chce albo nie może podpisać się na wniosku.

- Istotny problem dotyczy małżonków, którzy rozstali się, ale nie dopełnili formalności, lub takich, których współmałżonkowie np. zaginęli i nie mogą jeszcze zostać uznani za zmarłych. Ustawodawca wymaga podpisu obojga w każdej sytuacji i nie przewiduje wyjątków od tej reguły - mówi Andrzej Nikończyk, doradca podatkowy w Kancelarii Ożóg i Wspólnicy. Ekspert dodaje, że nie ma tu również znaczenia rozdzielność majątkowa pomiędzy małżonkami ani niemożność kontaktu z małżonkiem.

Podatnicy mogą stracić

Także Agnieszka Stanisławska, senior konsultant w departamencie doradztwa podatkowego HLB Frąckowiak i Wspólnicy zwraca uwagę, że przepisy nie różnicują sytuacji w zależności od panującego w małżeństwie ustroju majątkowego.

- Może się zatem zdarzyć się, że w odniesieniu do deklaracji rocznych PIT, składanych przez małżonków objętych rozdzielnością majątkową, małżonkowie ci będą rozliczać się i podpisywać swoje deklaracje osobno, ale wniosek o zwrot VAT będą musieli podpisać wspólnie - mówi Agnieszka Stanisławska.

- W efekcie tak sformułowanych przepisów, których nie można obejść inaczej niż uzyskując orzeczenie o separacji, część podatników może stracić możliwość uzyskania zwrotu części VAT tylko dlatego, że nie uda im się - na skutek różnych zdarzeń losowych - uzyskać podpisu małżonka - wskazuje nasza rozmówczyni.

Niepotrzebny wymóg

Eksperci podatkowi podważają zasadność wprowadzonego rozwiązania.

W ocenie dr. Krzysztofa Biernackiego z Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu, w świetle art. 5 ust 2 ustawy, który daje możliwość złożenia przez każdego z małżonków odrębnego wniosku, obligatoryjny wymóg złożenia podpisu przez drugiego małżonka jest w takim wypadku absurdalny.

- Z jednej strony niezłożenie tego podpisu traktowane jest jako brak formalny i w świetle ustawy daje organom podatkowym prawo do odmowy zwrotu podatku, z drugiej natomiast obowiązek taki ogranicza faktyczną możliwość ubiegania się o zwrot podatku samodzielnie przez małżonka - argumentuje ekspert.

Także w ocenie Agnieszki Stanisławskiej wprowadzenie powyższego wymogu budzi poważne wątpliwości.

- To tak jakby zobowiązać małżonka osoby prowadzącej działalność gospodarczą do wspólnego z nią podpisania deklaracji VAT - wskazuje nasza rozmówczyni. Skąd więc taki wymóg w ustawie?

- Można by pomyśleć, że intencją ustawodawcy było zbliżenie małżonków choć na moment podpisywania wniosku i zmuszenie tych, którzy zbliżać do siebie się już nie chcą, do formalnego potwierdzenia rozpadu związku - mówi Agnieszka Stanisławska.

Dyskryminujące przepisy

Warto wskazać, że małżonkowie muszą przestrzegać nie tylko warunku wspólnego podpisu na wniosku, ale również szczególnych zasad ustalania limitu i przysługującej kwoty zwrotu. Ustalając wysokość należnej rekompensaty, małżonkowie muszą uwzględniać kwoty otrzymane przez każde z nich zarówno przed zawarciem, jak i w trakcie trwania związku.

- Zasady zwrotu VAT od początku były krytykowane jako mniej korzystne dla małżonków niż osób pozostających w nieformalnych związkach. Niektórzy dopatrują się w tym dyskryminacji małżonków i samej instytucji małżeństwa - mówi Andrzej Nikończyk. Zwraca uwagę, że nawet późniejsze zawarcie związku małżeńskiego może wpływać na wysokość przysługującego limitu.

- Osoby na dorobku, budujące mieszkania lub domy systemem gospodarczym, mogą podejmować decyzję o zawarciu związku małżeńskiego z uwzględnieniem skutków podatkowych, np. w zakresie przedmiotowego zwrotu. Moim zdaniem, prawo nie powinno ingerować tak daleko w sferę prywatną, by było przesłanką do opóźnienia zawarcia małżeństwa - ocenia ekspert.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Małżeńskie wnioski o zwrot VAT

3041 złotych wynosi aktualna cena 1 mkw. potrzebna do wyliczenia kwoty zwrotu VAT


MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wybory papieża: 135 kardynałów wybierze następcę papieża Franciszka. Jak przebiega konklawe?

135 kardynałów wybierze nowego papieża. Tak jak w 2013 r. Jak przebiega konklawe? Opowiada kardynał Rainer Maria Woelki, który uczestniczył w wyborze papieża Franciszka.

Najważniejsze cytaty z lektur do matury. Dasz radę zdobyć komplet punktów? Quiz
Sprawdź, czy wiesz, kto jest autorem najsłynniejszych cytatów z literatury polskiej i światowej. Pytamy także o to, z jakiego utworu pochodzi to zdanie. Gotowy? Powodzenia!
Majówka 2025 z Kartą Dużej Rodziny. Można zaoszczędzić dużo pieniędzy [LISTA ZNIŻEK]

Majówka 2025 z Kartą Dużej Rodziny oznacza realne oszczędności na wszystkim. Lista zniżek zawiera supermarkety, stacje paliw, przejazdy komunikacją, restauracje, noclegi i atrakcje. Zaplanuj długi weekend majowy z KDR.

Czy była żona dziedziczy po byłym mężu i na odwrót?

Jak rozwód wpływa na dziedziczenie po byłym małżonku? Odpowiedź na to pytanie zależy od tego czy mamy do czynienia z dziedziczeniem testamentowym, czy też ustawowym. Oto ważne przepisy!

REKLAMA

Tysiąclecie Korony Polskiej: Warszawa, program na niedzielę, 27 kwietnia 2025 r.

Obchody Tysiąclecia Korony Polskiej już w niedzielę, 27 kwietnia 2025 r. Warszawa stanie się centrum ogólnopolskich obchodów tysiąclecia koronacji Bolesława Chrobrego, pierwszego króla Polski. W programie wyjątkowe wydarzenie o charakterze historyczno-kulturowym, na które wstęp będzie całkowicie bezpłatny. Czeka nas dzień pełen emocji, edukacji, zabawy i dumy narodowej. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów.

Bezpłatny e-book Piękny umysł. PRISM Brain Mapping

Żyjemy w czasach, w których jedynym pewnikiem jest zmiana. Kluczowe dla niej są samoświadomość i samopoznanie. Prezentujemy jedno z najlepszych narzędzi, które nam w tym pomoże – PRISM Brain Mapping.

Dodatek do renty: Przecież niepełnosprawność to nie wybór. Nikt nie wybiera sobie wieku, w którym zachoruje czy ulegnie wypadkowi

Wciąż wpływają do rządu apele o szybkie wprowadzenie drugiego dodatku dla rencistów. Pierwszy otrzymują beneficjenci renty socjalnej. O podobny dodatek zabiegają renciści z tytułu niezdolności do pracy. W obu przypadkach nie chodzi o dodatek dla każdego rencisty. Musi on dodatkowo mieć orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Ten wymóg powoduje, że pokrzywdzeni czują się często renciści nie dysponujący tym orzeczeniem – pokrzywdzenie wynika z tego, że nie mogą liczyć na istotne podwyżki renty zasadniczej (z wyjątkiem podwyżek okołoinflacyjnych).

Pogrzeb papieża Franciszka [Transmisja NA ŻYWO]

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek, 21 kwietnia 2025 r. o godz. 7:35. Miał 88 lat. Przyczynami śmierci był udar mózgu i nieodwracalna zapaść kardiologiczna. Trumna z ciałem papieża Franciszka wystawiona jest w bazylice Św. Piotra. Wierni mogą oddać mu hołd. O godz. 20:00 rozpocznie się obrzęd zamknięcia trumny przed sobotnią ceremonią pogrzebową.

REKLAMA

Kobieta 12 kg. Mężczyzna 30 kg. Przepisy BHP regulują podnoszenie ciężarów w pracy

Kobieta może podnosić 12 kg, a mężczyzna aż 30 kg przy pracy stałej. To prawie 3 razy więcej. Przepisy BHP regulują podnoszenie ciężarów w pracy w różnych okolicznościach. Kiedy konieczne jest zespołowe przenoszenie ciężarów przez pracowników? Oto przepisy prawne określające zasady transportu ręcznego.

Rewolucyjny zwrot w polityce pieniężnej? Członek RPP zapowiada możliwą obniżkę stóp już w maju!

Czy nadchodzi długo oczekiwana obniżka stóp procentowych? Członek RPP Ludwik Kotecki zapowiada możliwą obniżkę stóp procentowych już w maju – nawet o 50 pb. Natomiast kolejna decyzja o obniżce możliwa w lipcu.

REKLAMA