Lokata terminowa może być oprocentowana nawet na 7 proc.

Monika Krześniak
rozwiń więcej
Konkurencja na rynku depozytowym rośnie. Do walki o oszczędności Polaków przystąpił PKO BP i zaoferował roczną lokatę z oprocentowaniem 6 proc. Taki zysk proponuje jeszcze tylko Dominet Bank oraz AIG Bank.

 

 

Nasila się rywalizacja banków na rynku depozytów. Co kilka dni pojawia się informacja o kolejnej podwyżce oprocentowania lokat terminowych. Do mniejszych banków, które były bardzo aktywne na tym polu, dołączył w poniedziałek PKO BP, który zaoferował lokatę roczną oprocentowaną na poziomie 6 proc. Takie samo oprocentowanie dla środków zdeponowanych na 12 miesięcy oferuje jeszcze Dominet Bank oraz AIG Bank. Trochę niższe odsetki otrzymamy w Polbanku (5,80 proc.).

Dla osób skłonnych zamrozić swoje środki na dłużej niż 12 miesięcy najlepszą ofertę ma Getin Bank, który oferuje lokaty dwuletnie oprocentowane na poziomie 7 proc. przy minimalnym wkładzie 500 zł. To bardzo niski próg, ponieważ podobne oprocentowanie jest dostępne tylko w niektórych bankach, ale dotyczy kwot sięgających kilkudziesięciu tysięcy złotych. Z kolei w Banku Pocztowym deponując pieniądze na pięć miesięcy można zarobić 5 proc., ale oczywiście w skali rocznej.

Alternatywą dla długoterminowych lokat terminowych są obligacje detaliczne. Przykładowo dwulatki mają oprocentowanie 5,5 proc. z roczną kapitalizacją odsetek. Zarówno w przypadku lokat terminowych, jak i obligacji detalicznych od zysku z odsetek trzeba zapłacić podatek dochodowy.

Dla osób, które nie chcą lokować środków na długoterminowych depozytach, i za kilka miesięcy rozważą bardziej odważne możliwości lokowania pieniędzy, dobrym rozwiązaniem są konta oszczędnościowe. Ich oprocentowanie jest coraz atrakcyjniejsze. Najwyższe odsetki (5,5 proc.) bez względu na kwotę środków na rachunku oszczędnościowym oferuje Polbank. Niewiele niższe oprocentowanie daje Citi Handlowy (5,05 proc.). Dobre warunki mają także Toyota Bank i BZ WBK, ale w tych bankach oprocentowanie jest uzależnione od wysokości kwoty na rachunku. W najbliższych tygodniach swoje konto oszczędnościowe zaoferuje także PKO BP, który mocniej wchodzi w rynek produktów depozytowych. Z informacji GP wynika jednak, że będzie to produkt powiązany z internetowym kontem Inteligo.

Wolnych środków nie opłaca się trzymać na zwykłym rachunku oszczędnościowo- -rozliczeniowym, bo ich oprocentowanie w większości banków jest bliskie zeru, choć są wyjątki, jak konto Sezam Max Banku BPH, z oprocentowaniem na poziomie 4,5 proc.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Najwyższe oprocentowanie


MONIKA KRZEŚNIAK

monika.krzesniak@infor.pl


MONIKA KRZEŚNIAK Z CZATU W WP.PL

Co się bardziej opłaca - lokata czy konto oszczędnościowe?

ekspert_GP: To zależy od tego, czy możemy zamrozić pieniądze na z góry określony termin, czy też chcemy zostawić sobie możliwość wypłacenia kwoty w najbliższym czasie. W pierwszym przypadku możemy zdecydować się na założenie lokaty terminowej, natomiast w drugim najlepszym rozwiązaniem będzie konto oszczędnościowe. Warto jednak wiedzieć, że niektóre lokaty terminowe mogą mieć niższe oprocentowanie niż konta oszczędnościowe, których oprocentowanie sięga, a nawet przekracza 5 proc.

Co się stanie, jeśli lokata zostanie zerwana. Czy na tym stracę?

ekspert_GP: Jeżeli lokata zostanie zerwana przed terminem dostaniemy tylko część odsetek lub żadne odsetki nie zostaną wypłacone. To zależy od regulaminu lokaty, który szczegółowo określa, po jakim czasie można zerwać lokatę, zyskując przynajmniej część odsetek, i jakie oprocentowanie zostanie naliczone. Zazwyczaj jest ono dużo niższe niż to, które zostaje naliczone w przypadku zachowania terminu lokaty.

Czy jest możliwość założenia lokaty przez internet, a jeżeli tak, to czy jest jakaś superoferta oraz jaka jest pewność, że nie przelano pieniędzy oszustowi?

ekspert_GP: Tak, w wielu bankach jest możliwość założenia lokaty przez internet, a w niektórych przypadkach oprocentowanie takich lokat będzie wyższe niż w przypadku lokat zakładanych w tradycyjny sposób. Przykładowo w Deutsche Bank PBC lokaty zakładane przez internet mają oprocentowanie wyższe o 0,25 pkt proc. Natomiast jeśli chodzi o zasady bezpiecznego korzystania z elektronicznego kanału dostępu do banku, to są one takie same jak w przypadku korzystania z rachunku osobistego przez internet. Przede wszystkim trzeba się upewnić, że wchodzimy na stronę banku, korzystając z poprawnego adresu, nie korzystamy natomiast z linków, które są przesyłane pocztą mailową.


Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi
17 lip 2024

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

pokaż więcej
Proszę czekać...