Czy ostatnie spadki to koniec hossy, czy solidna korekta

Leszek Milczarek
rozwiń więcej
Sprowadzenie kursów do wartości bliższych fundamentom jest zdrowe dla rynków w dłuższej perspektywie

Trudno nazwać ostatnie spadki na giełdach końcem hossy, ponieważ w horyzoncie ostatnich pięciu lat nie było przyzwoitej korekty i być może obecnie obserwujemy taki proces. Można więc obecnie założyć, że mamy korektę wzrostów i należy uzbroić się w cierpliwość. Długość jej trwania trudno bowiem przewidzieć. Zgubne dla naszych oszczędności może nie być to, że teraz zostały one uszczuplone, ale powszechne oczekiwanie, że spadki potrwają parę miesięcy, najwyżej rok. Korekta może być znacznie dłuższa i należy liczyć się z tym, że potrwa co najmniej rok. Wówczas w przypadku takiego scenariusza wydłużony horyzont naszych inwestycji daje szansę, że na przykład po dwóch latach spadków nie zamkniemy inwestycji w samym dołku.

Na górce hossy emocjami rządzi chciwość, a przy końcu bessy strach. W ostatniej fazie wzrostów inwestorzy często zapominają, że ponadprzeciętne zyski nie są normą i należy czasami pozwolić sobie na bycie z boku mimo rosnących w zawrotnym tempie indeksów.

Sztuka bycia z boku na przegrzanym rynku jest równie trudna, jak wchodzenie na rynek w czasie bessy. W długim terminie strategie takie są najbardziej zyskowne. Co jednak zrobić, jeśli nie wyszliśmy w porę. Najgorszy dylemat mają ci, którzy na początku inwestycji mają straty. Ryzykowne jest odrabianie za wszelką cenę, bo może to doprowadzić do całkowitej utraty kapitału. Ważne jest również sprawdzenie, jak mamy zdywersyfikowany portfel. Jeżeli nasze inwestycje oparte są na pojedynczych aktywach, to istnieje ryzyko, że nie odrobimy strat w ogóle mimo powszechnego mniemania, że giełda w długim terminie zawsze rośnie. Dywersyfikacja, którą w pewnym sensie zapewniają fundusze inwestycyjne, przy prawdziwości powyższego zdania, powinna w dłuższym terminie przynieść zyski.

Obecnie uwaga rynków zwrócona będzie na dane z amerykańskiej gospodarki zwłaszcza na skutki wczorajszej decyzji FED. Dodatkowo część inwestorów oczekuje dalszego luzowania polityki pieniężnej. Być może poprawi to sytuację kredytobiorców, obniżając koszty obsługi zadłużenia. Trudno obecnie ocenić, czy pomoże to w poprawie zaufania na rynku długu, a zwłaszcza w sektorze ubezpieczeń emisji, gdzie szacowane problemy są na poziomie kredytów hipotecznych.

Walka z przewidywaną recesją jest obecnie dla banku amerykańskiego priorytetem, spychając problem inflacji na drugi plan. Niewiadomą jest, jak inwestorzy zagraniczni podejdą do inwestycji w amerykańskie obligacje, których rentowność trudno zaliczyć do atrakcyjnych. Spadek popytu na nie może być pewnym problemem dla administracji rządowej, która dla swojego programu gospodarczego potrzebuje niemałych środków.



Leszek Milczarek

zarządzający aktywami w IDMSA

 

 

 

 

Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce
16 lip 2024

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

pokaż więcej
Proszę czekać...