REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy to w końcu odbije, czyli kosztowna nauka ryzyka

Grzegorz Zalewski

REKLAMA

Inwestorzy właśnie przekonują się, czym jest ryzyko inwestycyjne. Jeśli zaś są przekonani, że nie wytrzymają emocjonalnie presji, powinni zakończyć inwestycję ze stratą

 

 

Straciłeś w ostatnim czasie kilkadziesiąt procent na inwestycjach w akcje lub w fundusze inwestycyjne. Nie masz pojęcia co zrobić. Analitycy dookoła wysyłają sprzeczne komunikaty - jedni mówią, że to chwilowe spadki, inni, że mogą jeszcze potrwać. Ty zaś, jako niedoświadczony inwestor, jesteś zupełnie zagubiony. Gdy kilkanaście miesięcy temu kupowałeś jednostki funduszu akcyjnego, który miał inwestować na nowych rynkach, rozważałeś wyłącznie, czy zarobisz 30 czy 50 proc. przez rok. O stratach w ogóle nie myślałeś. W reklamach, pod których wpływem dokonałeś transakcji, mówiono tylko niejasno o zmienności jednostek.

Można powiedzieć, że taka sytuacja dotyczy obecnie tysięcy niedoświadczonych inwestorów, którzy postanowili poznać siłę swoich pieniędzy. Wielu z nich jeszcze niedawno mogłoby siebie samych określić jako osoby unikające ryzyka inwestycyjnego. Pieniądze trzymali na rachunkach bankowych, lokatach, może w obligacjach. Napływające przez ostatnie cztery lata informacje z rynków akcji o nieustających wzrostach, optymizmie związanym z korzyściami z udziału w Unii Europejskiej, szybkim wzroście gospodarczym, malejącym bezrobociu pojawiały się coraz częściej. Media, znajomi, rodzina, reklamy - niemal wszędzie dookoła pojawiała się informacja, że na akcjach można zarobić fortunę. Cztery procent na lokacie wyglądało wyjątkowo żałośnie, gdy widziało się na reklamach dwu- albo nawet trzycyfrowe stopy zwrotu. Wielu przyszłych inwestorów zastanawiało się nad taką możliwością przez wiele tygodni, a nawet miesięcy. Wreszcie pod presją sygnałów z otoczenia podjęli tę decyzję. Wielu niemal na samym szczycie, pół roku temu. Od tamtej pory patrzą, jak ich pieniądze zainwestowane w akcje lub jednostki funduszy niemal z dnia na dzień tracą. Dziesięć procent straty to dużo, ale trzydzieści albo więcej brzmi jak najgorszy koszmar.

Eksperci powtarzają, żeby nie poddawać się panice i trzymać inwestycje, bo gorzej być nie może. Prawda niestety jest brutalna. Na giełdzie zawsze może być gorzej. Ceny akcji mogą spaść grubo ponad połowę. Fundusze akcji tracą czasami nawet 40 proc., a wyjątkowo agresywne więcej. Czas na jedną z najkosztowniejszych lekcji, którą należało odrobić, zanim podjęto inwestycję. Wielu inwestorów na własnej skórze przekonało się, co oznacza ryzyko. Jeśli po tym niemiłym doświadczeniu są przekonani, że emocjonalnie nie wytrzymają takiej presji, nie powinni mieć złudzeń i zakończyć inwestycję ze stratą. To trudne, ale czasami to najlepsze rozwiązanie. Czekanie, że będzie lepiej, może tylko podtrzymywać nadzieję, a straty mogą rosnąć. Muszą mieć też świadomość, że po wyjściu ze złej inwestycji rynek faktycznie może odbić. Trzeba będzie przełknąć tę gorzką pigułkę. Inwestowanie to właśnie taki stres. Stres związany z podejmowaniem trudnych decyzji.


Grzegorz Zalewski

ekspert DM BOŚ, założyciel portalu futures.pl

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? W 2024 r. zrób te trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

REKLAMA