REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dla małżonków jeden limit

Krzysztof Tomaszewski
Krzysztof Tomaszewski

REKLAMA

RYCZAŁT | Opodatkowanie przychodów z najmu mieszkania

Dla małżonków jeden limit

l Przepisy nie dają podstaw do przyznania każdemu z małżonków osobnego limitu dającego prawo do niższego ryczałtu

l Przy rozliczaniu przychodów z najmu mieszkania kwota stanowiąca równowartość 4 tys. euro dotyczy obojga małżonków

l Zdaniem niektórych ekspertów, jeden limit dla małżonków może budzić wątpliwości co do zgodności z konstytucją

ANALIZA

Osoby fizyczne osiągające przychody z umów najmu, jeżeli nie są one zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, mogą opłacać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Ci, którzy chcą skorzystać z ryczałtu, muszą złożyć pisemne oświadczenie o wyborze tej formy opodatkowania. Należy je złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego do 20 stycznia. W tym roku dzień ten wypada w niedzielę, więc termin ten upływa 21 stycznia, czyli dziś.

Ważna kwota graniczna

Osoby, które nie spełnią tego obowiązku, nie skorzystają z ryczałtu w 2008 roku. Będą musiały rozliczać się według progresywnej skali PIT ze stawkami 19, 30 i 40 proc. A to w wielu przypadkach może oznaczać znacznie wyższe obciążenie podatkowe. Ryczałt od najmu płaci się co prawda od przychodów, ale jeżeli nie przekroczą one równowartości 4 tys. euro, to stawka wynosi tylko 8,5 proc. Dopiero od nadwyżki ponad ten limit należy stosować 20-proc. stawkę ryczałtu. Na ten rok równowartość 4 tys. euro wynosi 15 072 zł.

Wśród osób, które wynajmują innym własne mieszkania, są również małżonkowie. W pytaniach kierowanych do redakcji małżonkowie (między którymi istnieje wspólność majątkowa) pytają, czy jeżeli każde z nich złoży oddzielne oświadczenie, to limit 4 tys. euro będzie dla każdego z nich liczony osobno czy też będzie dotyczył małżonków.

- Odpowiedzi na to pytanie udziela art. 12 ust. 11 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Stanowi on, że w przypadku osiągania przez małżonków przychodów z najmu, dzierżawy lub innych podobnych umów, kwota przychodów, do której stosuje się stawkę podatkową 8,5 proc., dotyczy obojga małżonków - wyjaśnia Zbigniew Marczyk, radca prawny z kancelarii Lovells.

Dlatego też - jak podkreśla ekspert - nawet w przypadku rozliczania przychodów z najmu wspólnego mieszkania przez każdego z małżonków osobno, i tak przysługiwać im będzie limit w jednej wysokości. Potwierdzają to także organy podatkowe w licznych interpretacjach, m.in. naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu w piśmie z 22 grudnia 2005 r., nr PF-2/415/253/05 oraz naczelnik Urzędu Skarbowego w Wolsztynie w piśmie z 14 czerwca 2006 r., nr ZD-G/443-7/06.

- Z powyższego przepisu wynika również, że jeden limit przysługuje małżonkom wspólnie nawet w sytuacji, gdy wynajmują oni własne mieszkania, które nie są objęte małżeńską wspólnością majątkową. Wniosek ten potwierdza interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Gdańsku z 17 listopada 2004 r., nr BI/005-0781/04 - podkreśla Zbigniew Marczyk.

Wątpliwości konstytucyjne

Opinię tę potwierdzają również inni eksperci.

- Niestety, ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne uniemożliwia zastosowanie limitu warunkującego niższą stawkę podatku oddzielnie dla obojga małżonków. Powyższe ograniczenie dotyczy jedynie tylko tych małżonków, pomiędzy którymi istnieje wspólność majątkowa i przedmiot najmu jest tą wspólnością objęty - wyjaśnia Trajan Szuladziński, doradca podatkowy z Warszawy.

Podkreśla, że jest to konsekwencją przepisu zawartego w art. 12 ust. 5 w związku z ust. 6 wspomnianej ustawy.

- Regulacja art. 12 ust. 11 ustawy uniemożliwiająca zastosowanie do małżonków kwoty uprawniającej do zastosowania stawki podatku w wysokości 8,5 proc. może budzić wątpliwości co do zgodności z konstytucją i wyrażoną w niej zasadą równości wobec prawa - uważa Trajan Szuladziński.

Jak zaznacza, w każdym innym przypadku współwłasności niż między małżonkami, każdy ze współwłaścicieli uwzględnia kwotę 4 tys. euro i do tej kwoty stosuje stawkę obniżoną.

Tylko jeden limit

Agata Piotrowska-Kot, konsultant podatkowy w spółce Tarwid Liwanowska Mazur i Partnerzy, zwraca m.in. uwagę, że zasadą jest opodatkowanie odrębne przychodów uzyskiwanych przez małżonków z najmu majątku wspólnego. Każdy z małżonków powinien opodatkować przychody z najmu nieruchomości wspólnych - po połowie - i złożyć oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu albo korzystając z możliwości opodatkowania łącznego przychodów z najmu przez jednego z małżonków, złożyć dodatkowo organowi podatkowemu oświadczenie o opodatkowaniu całości przychodów z najmu przez jednego z małżonków, zgodnie z art. 12 ust. 6 i 7 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

- Przepisy ustawy zatem pozwalają złożyć oświadczenia o opodatkowaniu przychodów z nieruchomości przez jednego z małżonków. Nie jest to jednak równoznaczne z uzyskaniem podwójnego limitu, pozwalającego w efekcie na opodatkowanie przychodów z najmu majątku wspólnego małżonków niższą stawką - zaznacza Agata Piotrowska-Kot.

Niezależnie od tego, czy opodatkowują oni przychody z najmu nieruchomości wspólnych razem czy osobno, limit przychodu - 4 tys. euro - odnosi się łącznie do przychodów osiąganych z wynajmu nieruchomości należących do obojga małżonków.

Renata Mikulewicz, radca prawny z działu szkoleń Kancelarii BSO Prawo i Podatki Bramorski Szermach Okorowska we Wrocławiu, podkreśla, że małżonkowie, między którymi jest wspólność majątkowa, dochody (przychody) z najmu dzielą na dwie części i każdy z małżonków rozlicza podatek od połowy dochodu (przychodu).

- Jednakże limit 4 tys. euro określony w ustawie pozwalający na opodatkowanie przychodów zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 8,5 proc. w przypadku małżeństwa zgodnie z art. 12 ust. 11 ustawy dotyczy łącznie obojga małżonków - wyjaśnia Renata Mikulewicz.

15 072 zł wynosi na ten rok równowartość 4 tys. euro

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Rozliczanie ryczałtu od najmu - przykład

Krzysztof Tomaszewski

krzysztof.tomaszewski@infor.pl

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w prawie upadłościowym od 2025 roku: jak wpłyną na wierzycieli i dłużników?

W opublikowanym 18 października 2024 projekcie nowelizacji ustawy – Prawo restrukturyzacyjne i ustawy – Prawo upadłościowe (nr z wykazu: UC43) znajdziemy szereg znaczących zmian, które mają na celu implementację Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1023 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie ram restrukturyzacji zapobiegawczej, zwanej „dyrektywą drugiej szansy”. Nowe przepisy mają wejść w życie w 2025 roku. Wprowadzają one regulacje, które mogą znacząco wpłynąć na procesy restrukturyzacyjne oraz na sytuację przedsiębiorstw borykających się z problemami finansowymi.

Wcześniejsze wypłaty emerytur na święta 2024 – Sprawdź, kto otrzyma pieniądze szybciej!

Grudzień zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim okres świąteczny, który w tym roku przyniesie niespodziankę dla niektórych seniorów. ZUS zaplanował wcześniejsze wypłaty emerytur i świadczeń, jeśli ich standardowy termin przypada na dzień świąteczny. Sprawdź, kto może liczyć na szybsze otrzymanie pieniędzy z ZUS na koniec 2024 roku i na początku 2025 roku.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Drzewo sąsiada zacienia działkę, zagraża budynkowi, zaśmieca liśćmi. Kiedy można żądać przycięcia? Co wynika z przepisów?

Drzewo sąsiada może zacieniać działkę, zagrażać budynkowi, ogrodzeniu czy też zaśmiecać liśćmi podwórko. Co zgodnie z prawem można z tym zrobić? Czy można przyciąć gałęzie przechodzące z działki sąsiada lub żądać przycięcia zbyt wysokich drzew?

REKLAMA

Reforma ministra Bodnara: 10 sposobów na poprawę działalności sądów w Polsce

W dniu 21 listopada 2024 r. na konferencji "Sprawne sądy - 10 filarów" minister sprawiedliwości Adam Bodnar przedstawił 10 filarów programu „Sprawne sądy”. To kluczowe propozycje zmian organizacyjnych, legislacyjnych i kadrowych, które odpowiadają na potrzeby dotyczące tempa prac i efektywności wymiaru sprawiedliwości. Reformy obejmą m.in. obszary mediacji, biegłych sądowych, digitalizacji, spraw frankowych czy kwestię zwiększenia liczby etatów dla asystentów.

Świadczenie przedemerytalne w 2025 roku. Dla kogo? Jaka kwota? Zasady i warunki

Świadczenie przedemerytalne to szczególna forma wsparcia dla osób, które utraciły pracę z przyczyn niezależnych od siebie przed uzyskaniem prawa do emerytury. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać zasiłek przedemerytalny? Ile wynosi w 2025 roku? Oto szczegóły, zasady i wymagania, o których warto wiedzieć. 

Konferencja „Bez strachu” – przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci, młodzieży i rodzin

Fundacja LUMUS serdecznie zaprasza na konferencję „Bez strachu”, która odbędzie się w dniach 30 listopada - 1 grudnia 2024 r. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Wydarzenie to, finansowane ze środków Funduszu Sprawiedliwości, jest odpowiedzią na rosnące zagrożenia związane z przemocą wobec dzieci i młodzieży w Polsce.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

REKLAMA

BI: Zmiany w składce zdrowotnej. Kto skorzysta, kto straci i ile?

Na posiedzeniu w dniu 21 listopada Sejm zajmie się rządowymi projektami dotyczącymi składki zdrowotnej od przedsiębiorców. Jeden likwiduje składkę zdrowotną od zbycia środków trwałych i wprowadza zmiany już w 2025 r. Drugi natomiast reformuje zasady naliczania składki od 2026 r.

QUIZ. Podajemy trzy słowa, odgadnij zawód. Schody zaczynają się dopiero na 4. pytaniu
W tym quizie po trzech podanych przez nas wyrazach, Ty zgadujesz zawód, o który chodzi. Niektóre zagadki są banalne, ale nad kilkoma trzeba się zastanowić. Schody zaczynają się na 4. pytaniu. Zdobędziesz komplet punktów?

REKLAMA