REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W jakie oferty publiczne warto inwestować w 2008 roku

Małgorzata Kwiatkowska
Małgorzata Kwiatkowska

REKLAMA

Oferty pierwotne akcji spółek należących do Skarbu Państwa, głównie energetycznych, a także firm budowlanych, powinny zainteresować giełdowych inwestorów mimo dekoniunktury na rynku.

 

Wprawdzie sprzedaż akcji po okresie spadków będzie wymagała więcej wysiłku, to są firmy, na które rynek czeka od dawna. Zainteresowaniem powinny cieszyć się akcje dużych spółek, których prywatyzację zapowiada Ministerstwo Skarbu Państwa, szczególnie tych z branży energetycznej. O włączenie takich akcji do portfela będą starali się przede wszystkim najwięksi inwestorzy instytucjonalni.

- Spółki z sektora energetycznego nie są specjalnie reprezentowane na giełdzie, a duży inwestor będzie chciał je kupić chociażby w celu dywersyfikacji portfela. Do tego dojdzie zainteresowanie inwestorów zagranicznych, którzy szukają firm dużych i płynnych - mówi GP Tomasz Kaczmarek, doradca inwestycyjny w DM BZ WBK.

Zdaniem Michała Marczaka z DI BRE, ze względu na potencjał firm po przeprowadzeniu inwestycji i perspektywy wysokich dywidend, energetyce powinni przyjrzeć się szczególnie inwestorzy długoterminowi.

Małym trudniej

Pozyskanie środków więcej wysiłku będzie kosztować spółki prywatne, do których inwestorzy powinni w tym roku podchodzić o wiele ostrożniej.

- Na rynku mogą pojawić się ciekawe spółki budowlane, szczególnie przy obecnych wycenach. Drugie półrocze tego roku i rok 2009 powinny być dla nich dobre. Interesująca może być też branża IT - mówi Michał Marczak.

Specjaliści zalecają jednak dystans do branż reprezentowanych przez debiutantów i indywidualną ocenę fundamentów każdej z firm.

- Ceny powinny być atrakcyjne, a inwestorzy będą oczekiwali dyskonta z tytułu podjęcia ryzyka w ofercie, czego w ogóle nie było w I połowie 2007 r. - podkreśla Tomasz Kaczmarek.

- Oferty wrócą na rynek, i to powinien być dobry rok dla IPO - dodaje Grzegorz Leszczyński, prezes DM IDMSA.

Przeczekać ciężkie czasy

Trudny okres na rynku papierów wartościowych sprawił, że spółki coraz częściej decydują się na przeczekanie ciężkiego okresu na rynku i wstrzymują sprzedaż akcji oraz debiuty na giełdzie. O przesunięciu oferty zdecydował już m.in. producent włókna szklanego Krosglass oraz Pro-Bud, generalny wykonawca projektów budowlanych.

O trudniejszym roku dla firm planujących IPO (oferta pierwotna sprzedaży akcji na giełdzie) mówi też prezes DM IDMSA, który w 2007 roku był liderem pod względem liczby nowych spółek wprowadzonych na GPW.

- Rok 2008 będzie trudniejszy, jeżeli chodzi o sprzedaż akcji klientom instytucjonalnym i indywidualnym - mówi GP Grzegorz Leszczyński.

I połowa 2007 r. była dla debiutantów jednym z najlepszych okresów w historii polskiej giełdy. Popyt na akcje był tak duży, że nie musieli martwić się o pozyskanie inwestorów nawet przy bardzo wysokich wycenach. Pewną równowagę na rynku IPO i opanowanie wśród graczy przywróciły spadki, które zawitały na giełdę w połowie 2007 r.

Unormowanie sytuacji na rynku może teraz przysłużyć się osobom zainteresowanym zakupom akcji w IPO.

Mimo spadków na giełdzie optymistycznie do tegorocznych debiutów podchodzi Ludwik Sobolewski, prezes giełdy. W niedawnym wywiadzie dla agencji Dow Jones podtrzymał szacunki ok. 70 debiutów na rynku głównym w 2008 roku.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Najciekawsze IPO w 2008 roku


MAŁGORZATA KWIATKOWSKA

malgorzata.kwiatkowska@infor.pl

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w prawie upadłościowym od 2025 roku: jak wpłyną na wierzycieli i dłużników?

W opublikowanym 18 października 2024 projekcie nowelizacji ustawy – Prawo restrukturyzacyjne i ustawy – Prawo upadłościowe (nr z wykazu: UC43) znajdziemy szereg znaczących zmian, które mają na celu implementację Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1023 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie ram restrukturyzacji zapobiegawczej, zwanej „dyrektywą drugiej szansy”. Nowe przepisy mają wejść w życie w 2025 roku. Wprowadzają one regulacje, które mogą znacząco wpłynąć na procesy restrukturyzacyjne oraz na sytuację przedsiębiorstw borykających się z problemami finansowymi.

Wcześniejsze wypłaty emerytur na święta 2024 – Sprawdź, kto otrzyma pieniądze szybciej!

Grudzień zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim okres świąteczny, który w tym roku przyniesie niespodziankę dla niektórych seniorów. ZUS zaplanował wcześniejsze wypłaty emerytur i świadczeń, jeśli ich standardowy termin przypada na dzień świąteczny. Sprawdź, kto może liczyć na szybsze otrzymanie pieniędzy z ZUS na koniec 2024 roku i na początku 2025 roku.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Drzewo sąsiada zacienia działkę, zagraża budynkowi, zaśmieca liśćmi. Kiedy można żądać przycięcia? Co wynika z przepisów?

Drzewo sąsiada może zacieniać działkę, zagrażać budynkowi, ogrodzeniu czy też zaśmiecać liśćmi podwórko. Co zgodnie z prawem można z tym zrobić? Czy można przyciąć gałęzie przechodzące z działki sąsiada lub żądać przycięcia zbyt wysokich drzew?

REKLAMA

Reforma ministra Bodnara: 10 sposobów na poprawę działalności sądów w Polsce

W dniu 21 listopada 2024 r. na konferencji "Sprawne sądy - 10 filarów" minister sprawiedliwości Adam Bodnar przedstawił 10 filarów programu „Sprawne sądy”. To kluczowe propozycje zmian organizacyjnych, legislacyjnych i kadrowych, które odpowiadają na potrzeby dotyczące tempa prac i efektywności wymiaru sprawiedliwości. Reformy obejmą m.in. obszary mediacji, biegłych sądowych, digitalizacji, spraw frankowych czy kwestię zwiększenia liczby etatów dla asystentów.

Świadczenie przedemerytalne w 2025 roku. Dla kogo? Jaka kwota? Zasady i warunki

Świadczenie przedemerytalne to szczególna forma wsparcia dla osób, które utraciły pracę z przyczyn niezależnych od siebie przed uzyskaniem prawa do emerytury. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać zasiłek przedemerytalny? Ile wynosi w 2025 roku? Oto szczegóły, zasady i wymagania, o których warto wiedzieć. 

Konferencja „Bez strachu” – przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci, młodzieży i rodzin

Fundacja LUMUS serdecznie zaprasza na konferencję „Bez strachu”, która odbędzie się w dniach 30 listopada - 1 grudnia 2024 r. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Wydarzenie to, finansowane ze środków Funduszu Sprawiedliwości, jest odpowiedzią na rosnące zagrożenia związane z przemocą wobec dzieci i młodzieży w Polsce.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

REKLAMA

BI: Zmiany w składce zdrowotnej. Kto skorzysta, kto straci i ile?

Na posiedzeniu w dniu 21 listopada Sejm zajmie się rządowymi projektami dotyczącymi składki zdrowotnej od przedsiębiorców. Jeden likwiduje składkę zdrowotną od zbycia środków trwałych i wprowadza zmiany już w 2025 r. Drugi natomiast reformuje zasady naliczania składki od 2026 r.

QUIZ. Podajemy trzy słowa, odgadnij zawód. Schody zaczynają się dopiero na 4. pytaniu
W tym quizie po trzech podanych przez nas wyrazach, Ty zgadujesz zawód, o który chodzi. Niektóre zagadki są banalne, ale nad kilkoma trzeba się zastanowić. Schody zaczynają się na 4. pytaniu. Zdobędziesz komplet punktów?

REKLAMA