REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na pieniądze wycofane z funduszy trzeba czekać kilka dni

Małgorzata Kwiatkowska
Małgorzata Kwiatkowska

REKLAMA

Spadki na giełdzie straszą klientów towarzystw funduszy inwestycyjnych. Inwestorzy, którzy wycofują pieniądze, muszą pamiętać, że na środki z odkupu jednostek uczestnictwa czeka się kilka dni.

 

Styczeń będzie kolejnym miesiącem przewagi umorzeń nad zakupem jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych. Firma Analizy Online szacuje, że w grudniu saldo wpłat i umorzeń w krajowych funduszach było na minusie i wyniosło ok. 1,1 mld zł. W styczniu skala wypłat będzie znacznie większa.

- Widzimy wzmożone umorzenia, większe niż w ostatnich okresach. U nas utrzymują się one na stabilnych poziomach, ale z rynku dochodzą informacje o falach umorzeń - mówi GP Marek Mikuć, wiceprezes TFI Allianz Polska.

- Ostatnie dni nie były dla nas najlepsze - mówi GP przedstawiciel TFI z czołówki pod względem wartości aktywów.

Zgłoszenie jednostek do odkupu przez fundusz lub przeniesienie środków do innego funduszu nie oznacza, że zlecenie jest wykonywane automatycznie, z reguły zabiera to od dwóch do czterech dni. W tym czasie jesteśmy nadal narażeni na efekty spadków (choć może być i odwrotnie).

Krócej mogą czekać klienci, którzy korzystają z internetowej oferty zakupu funduszy. Jak informuje Magdalena Ossowska, rzecznik prasowy mBank, na pieniądze ze zlecenia złożonego w Supermarkecie Funduszy Inwestycyjnych mBanku można czekać od dwóch do trzech dni roboczych.

O tempie realizacji zlecenia i wycenie, przy jakiej będzie ono realizowane, decyduje godzina, o której informacja o umorzeniu dotrze do agenta transferowego (instytucja, która na zlecenie TFI prowadzi rejestry poszczególnych uczestników funduszu). Jeśli informacja dotarła przed wyznaczoną godziną, np. 16.00, jednostki mogą być odkupywane po wycenie z następnego dnia, a jeśli później, to po wycenie z dnia kolejnego. Zależy to od zapisów w prospektach funduszy TFI. Z reguły dłużej realizowane są umorzenia w funduszach ryzykownych.

Chociaż w branży TFI opłaty manipulacyjne są pobierane od klientów najczęściej przy kupnie jednostek uczestnictwa, a rzadziej przy umorzeniach jednostek, niektóre fundusze mogą pobierać takie wynagrodzenie, w przypadku gdy środki są wycofywane po okresie krótszym niż rok. Tak jest np. w BZ WBK AIB TFI, które przy wypłacie pobiera opłatę manipulacyjną, a jej wysokość zależy od wartości zgromadzonych środków oraz od czasu oszczędzania w funduszu.

Im wyższa wartość aktywów i dłuższy czas oszczędzania, tym niższa opłata. Po 12 miesiącach opłata znika (nie dotyczy funduszu Arka BZ WBK AIB Ochrony Kapitału FIO). Najwyższą, 1,5 proc., zapłaci klient odkupujący jednostki o wartości poniżej 5 tys. zł przed upływem miesiąca.

- Taki system opłat ma oczywiście wspierać długoterminowe oszczędzanie, które jest przez nas zalecane. W funduszach akcyjnych minimalny horyzont inwestycyjny wynosi pięć lat, a w przypadku papierów dłużnych dwa lata - mówi GP Magdalena Bielak z BZ WBK AIB TFI.

ZE STRONY PRAWA

Zgodnie z art. 90 ustawy o funduszach inwestycyjnych statut funduszu inwestycyjnego otwartego określa terminy, w jakich najpóźniej nastąpi: zbycie przez fundusz jednostek uczestnictwa po dokonaniu wpłaty i odkupienie przez fundusz jednostek uczestnictwa po zgłoszeniu żądania odkupienia. Jednak terminy te nie mogą być dłuższe niż siedem dni. Zgodnie z art. 89 ustawy fundusz inwestycyjny może zawiesić odkupywanie jednostek na dwa tygodnie, jeżeli: w okresie ostatnich dwóch tygodni suma wartości odkupionych przez fundusz jednostek uczestnictwa oraz jednostek, których odkupienia zażądano, stanowi kwotę przekraczającą 10 proc. wartości aktywów funduszu albo nie można dokonać wiarygodnej wyceny istotnej części aktywów funduszu z przyczyn niezależnych od funduszu.

najwyżej 7 dni może zająć funduszowi odkupienie jednostek uczestnictwa

2-4 dni trzeba zwykle czekać na pieniądze po umorzeniu jednostek


MAŁGORZATA KWIATKOWSKA

malgorzata.kwiatkowska@infor.pl


REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Drzewo sąsiada zacienia działkę, zagraża budynkowi, zaśmieca liśćmi. Kiedy można żądać przycięcia? Co wynika z przepisów?

Drzewo sąsiada może zacieniać działkę, zagrażać budynkowi, ogrodzeniu czy też zaśmiecać liśćmi podwórko. Co zgodnie z prawem można z tym zrobić? Czy można przyciąć gałęzie przechodzące z działki sąsiada lub żądać przycięcia zbyt wysokich drzew?

Reforma ministra Bodnara: 10 sposobów na poprawę działalności sądów w Polsce

W dniu 21 listopada 2024 r. na konferencji "Sprawne sądy - 10 filarów" minister sprawiedliwości Adam Bodnar przedstawił 10 filarów programu „Sprawne sądy”. To kluczowe propozycje zmian organizacyjnych, legislacyjnych i kadrowych, które odpowiadają na potrzeby dotyczące tempa prac i efektywności wymiaru sprawiedliwości. Reformy obejmą m.in. obszary mediacji, biegłych sądowych, digitalizacji, spraw frankowych czy kwestię zwiększenia liczby etatów dla asystentów.

Świadczenie przedemerytalne w 2025 roku. Dla kogo? Jaka kwota? Zasady i warunki

Świadczenie przedemerytalne to szczególna forma wsparcia dla osób, które utraciły pracę z przyczyn niezależnych od siebie przed uzyskaniem prawa do emerytury. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać zasiłek przedemerytalny? Ile wynosi w 2025 roku? Oto szczegóły, zasady i wymagania, o których warto wiedzieć. 

REKLAMA

Konferencja „Bez strachu” – przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci, młodzieży i rodzin

Fundacja LUMUS serdecznie zaprasza na konferencję „Bez strachu”, która odbędzie się w dniach 30 listopada - 1 grudnia 2024 r. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Wydarzenie to, finansowane ze środków Funduszu Sprawiedliwości, jest odpowiedzią na rosnące zagrożenia związane z przemocą wobec dzieci i młodzieży w Polsce.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

BI: Zmiany w składce zdrowotnej. Kto skorzysta, kto straci i ile?

Na posiedzeniu w dniu 21 listopada Sejm zajmie się rządowymi projektami dotyczącymi składki zdrowotnej od przedsiębiorców. Jeden likwiduje składkę zdrowotną od zbycia środków trwałych i wprowadza zmiany już w 2025 r. Drugi natomiast reformuje zasady naliczania składki od 2026 r.

QUIZ. Podajemy trzy słowa, odgadnij zawód. Schody zaczynają się dopiero na 4. pytaniu
W tym quizie po trzech podanych przez nas wyrazach, Ty zgadujesz zawód, o który chodzi. Niektóre zagadki są banalne, ale nad kilkoma trzeba się zastanowić. Schody zaczynają się na 4. pytaniu. Zdobędziesz komplet punktów?

REKLAMA

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet

Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet, które doświadczyły przemocy seksualnej.

REKLAMA