REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wspólność majątkowa musi trwać cały rok

REKLAMA

Jeśli mąż i żona chcą dochody z 2007 roku rozliczyć wspólnie w jednym PIT, ich wspólność majątkowa musiała trwać przez cały ubiegły rok.

 

Podatnicy zostali małżeństwem w kwietniu 2007 r. Od tego też czasu istnieje między nimi wspólność majątkowa.

- Czy w takiej sytuacji możemy rozliczyć się wspólnie z fiskusem za 2007 rok? - pytają nas małżonkowie w liście do redakcji. Odpowiedź jest negatywna. Aby małżonkowie mogli swoje dochody rozliczyć wspólnie, wspólność majątkowa między nimi musi istnieć przez cały rok podatkowy.

Marcin Szymankiewicz, doradca podatkowy w BDO Numerica, wyjaśnił w rozmowie z Gazetą Prawną, że z możliwości wspólnego rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za 2007 rok mogą skorzystać wyłącznie małżonkowie podlegający w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowe- mu i pozostający w związku małżeńskim przez cały 2007 rok, między którymi istnia- ła wspólność majątkowa. Wspólność majątkowa musiała trwać przez cały 2007 rok.

- Należy przy tym zwrócić uwagę, że wniosek o łączne opodatkowanie dochodów małżonków, między którymi istniała w roku podatkowym wspólność majątkowa, może być także złożony przez jednego z małżonków, jeżeli: zawarł związek małżeński przed rozpoczęciem 2007 roku, a jego małżonek zmarł w trakcie 2007 roku, albo pozostawał w związku małżeńskim przez cały 2007 rok, a jego małżonek zmarł po upływie 2007 roku przed złożeniem zeznania podatkowego za rok 2007 - tłumaczył Marcin Szymankiewicz.

Według niego wspólne rozliczenie małżonków następuje na wniosek złożony przez małżonków (albo przez żyjącego małżonka) w zeznaniu rocznym. Wniosek o wspólne rozliczenie małżonków musi być złożony do 30 kwietnia 2008 r., w przeciwnym wypadku jest on nieskuteczny i małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu.

- Możliwość wspólnego rozliczenia małżonków zostaje wyłączona w sytuacji, gdy chociażby do jednego z małżonków miałyby zastosowanie przepisy dotyczące liniowego PIT lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, z wyjątkiem przychodów osiąganych z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, lub ustawy o podatku tonażowym - podsumował Marcin Szymankiewicz.

30 kwietnia 2008 r. ostatni dzień na złożenie PIT za 2007 rok, a tym samym złożenie wniosku o wspólne rozliczenie małżonków


EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nadchodzi jawność wynagrodzeń. Komu pracodawca musi podać wysokość twoich zarobków

Europejska dyrektywa o jawności wynagrodzeń powinna być wdrożona przez państwa członkowskie do 2026 roku. Oznacza to, że Polsce już został praktycznie rok na zastosowanie się do tej dyrektywy. Na początek wynagrodzenia powinny być jawne w ogłoszeniach rekrutacyjnych.

Bardzo trudny QUIZ z geografii. Pytamy o mało znane miejsca. Polegniesz już na 3. pytaniu?
W tym quizie zadajemy Wam pytania dotyczące geografii. Pytamy o miejsca mało znane, które znają tylko prawdziwi znawcy i koneserzy tej dziedziny nauki. Odpowiesz na wszystkie pytania? Nawet, jeśli czegoś nie wiesz, spróbuj. Zawsze można się przecież czegoś dowiedzieć.
Aktywnie w żłobku: Wiadomo, kiedy ZUS wypłaci pierwsze świadczenia za październik

ZUS poinformował, że pierwsze wypłaty świadczenia Aktywnie w żłobku znajdą się na rachunkach żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów 29 listopada 2024 r. W tym dniu ZUS przekaże na rachunki tych placówek świadczenie za październik. Placówki powinny wprowadzać dane do rejestrów żłobków (tzw. RKZ-5) do 5 dnia roboczego danego miesiąca za miesiąc poprzedni.

Sejm: Ochrona praw zwierząt a ingerencja w gospodarkę narodową

Sejm: Ochrona praw zwierząt a ingerencja w gospodarkę narodową. W piątek 22 listopada 2024 r. odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz zmianie niektórych innych ustaw.

REKLAMA

Nowy obowiązek: Tysiące firm w Polsce złoży raport ESG za 2024 r. Sejm znowelizował przepisy

21 listopada Sejm przyjął nowelizację ustawy dot. obowiązków sprawozdawczych w zakresie zrównoważonego rozwoju. Obowiązek złożenia raportu ESG za 2024 r. obejmie ponad 3 tysiące firm w Polsce. W kolejnych latach regulacje obejmą szerszą grupę – w 2026 r. także małe i średnie przedsiębiorstwa notowane na rynkach regulowanych.

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

Pierwszy urlop wypoczynkowy. Jak ustalić prawo do urlopu i jego wymiar?

W pierwszym roku swojej pierwszej w życiu pracy pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego. Jednak zasady ustalania prawa do urlopu i jego wymiar nie są takie same jak pracowników z dłuższym stażem pracy.

Tylko do 30 listopada 2024 r. można składać wnioski o dodatkowe wsparcie na uczniów do 24 roku życia 150 lub 300 zł. Jest jeden wyjątek

Zakład Ubezpieczeń Społecznych do 30 listopada 2024 r. przyjmuje wnioski o świadczenie z programu "Dobry start" (150 lub 300 zł). Jest jednak jeden wyjątek, w którym wniosek o dodatkowe pieniądze można złożyć później. Jaki?

REKLAMA

Czy 24 listopada to niedziela handlowa?

Czy 24 listopada to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

REKLAMA