REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ważne są nie tylko wyniki, warto czytać też opinie audytorów

Małgorzata Kwiatkowska
Małgorzata Kwiatkowska

REKLAMA

Inwestorów zaleje wkrótce fala wyników finansowych z 350 spółek notowanych na warszawskiej GPW. Eksperci zalecają - nie ograniczajmy się do lektury raportów do opisu wyników, warto zajrzeć do opinii audytora.

 

Już na przełomie stycznia i lutego dla spółek giełdowych i inwestorów rozpocznie się gorący okres publikacji wyników finansowych za IV kwartał 2007 r. i wyników obejmujących cały poprzedni rok. Niestety, z przeprowadzonego przez ekspertów z firmy doradczej i audytorskiej Ernst & Young badania raportów finansowych kilkudziesięciu największych spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych wynika, że z jakością sprawozdań finansowych na polskim rynku nie jest najlepiej.

Chociaż Ernst & Young nie podaje nazw, na 68 analizowanych spółek raport biegłego rewidenta z przeglądu sprawozdania finansowego w przypadku 15 firm zawierał co najmniej jedno zastrzeżenie (różnica zdań między audytorem a spółką), a objaśnienie (audytor wyraża niepewność co do wpływu niektórych wydarzeń na przyszłość firmy) w przypadku 18.

- Co ciekawe, często nie ma to wpływu na wycenę spółek, nie widać reakcji inwestorów. Tymczasem poprawa jakości inwestowania może przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa inwestycji - mówi Sebastian Łyczba, partner w Ernst & Young.

Zupełnie inaczej na wątpliwości audytorów reagują inwestorzy na rozwiniętych rynkach kapitałowych, gdzie są to wyjątkowe zdarzenia.

Jak podaje Ernst & Young, w USA w raportach dziesięciu największych spółek pod względem kapitalizacji audytorzy nie umieścili zastrzeżeń i objaśnień, podobnie w Londynie i Frankfurcie. Jeśli w opinii pojawiają się jednak niekorzystne uwagi biegłego rewidenta, kurs spółki najczęściej reaguje spadkiem, a sprawą od razu zajmuje się nadzór nad rynkiem.

Skutkiem utrzymywania obecnego poziomu raportów finansowych może być w dłuższym terminie m.in. spadek atrakcyjności polskiego rynku, co spółkom utrudni uzyskiwanie finansowania. Odpowiednia polityka informacyjna może być korzystna zarówno dla spółek, jak i ich akcjonariuszy, bo o wartości firmy nie muszą przesądzać wyłącznie wyniki finansowe.

- Takie elementy jak na przykład przejrzystość i stabilność, mogą powodować, że wartość firmy będzie nawet o kilkanaście procent wyższa - dodaje Sebastian Łyczba.

Na podniesienie poziomu polityki informacyjnej spółek, poza naciskami inwestorów, mogą wpłynąć również działania GPW. Zgodnie z nowym kodeksem dobrych praktyk spółek giełdowych, nie będą mogły one wybierać dowolnie zasad, które będą stosować. Będą musiały wytłumaczyć, dlaczego nie zamierzają przestrzegać wybranych zasad i co zrobią, aby jednak do tego doszło. Na dodatek, po 1 stycznia spółki powinny informować o ewentualnym każdym naruszeniu dobrej praktyki.

POLITYKA INFORMACYJNA ELEKTRIMU

Jednym z najbardziej skrajnych przypadków fatalnej polityki informacyjnej na GPW jest Elektrim. Jak przyznają przedstawiciele Komisji Nadzoru Finansowego, to przykład, że zła polityka informacyjna nie opłaca się spółce giełdowej. Elektrim z czołowej spółki na GPW stał się firmą spekulacyjną. GP już latem postulowała, by akcje firmy zostały wycofane z giełdy z powodu polityki informacyjnej oraz tego, że audytor po raz kolejny nie wydał opinii o raporcie rocznym Elektrimu. Na dodatek odmówiono mu informacji w spółce i pracujących dla niej kancelariach prawnych. Spółka poinformowała, że nie podała wszystkich informacji, bo ich ujawnienie mogłoby jej zaszkodzić w sporach sądowych.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Terminy publikacji skonsolidowanych raportów wybranych największych spółek na GPW


MAŁGORZATA KWIATKOWSKA

malgorzata.kwiatkowska@infor.pl


REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
QUIZ Popularne hasła z krzyżówek. 15/15 tylko dla zapalonych szaradzistów
Lubisz rozwiązywać krzyżówki? Sprawdź, czy potrafisz wskazać wszystkie poprawne odpowiedzi w naszym quizie. 15/15 to wielki sukces!
ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Zatrudnianie cudzoziemców: Czy cudzoziemcy będą zatrudniani tylko na podstawie umowy o pracę?

Zdaniem MRiT zatrudnianie cudzoziemców wyłącznie na podstawie umowy o pracę może negatywnie wpływać na rynek pracy w Polsce, gdyż obejmuje większą ochroną prawną cudzoziemców niż obywateli polskich. Projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium RP został skierowany na Komitet Stały Rady Ministrów.

Zmiany w prawie upadłościowym od 2025 roku: jak wpłyną na wierzycieli i dłużników?

W opublikowanym 18 października 2024 projekcie nowelizacji ustawy – Prawo restrukturyzacyjne i ustawy – Prawo upadłościowe (nr z wykazu: UC43) znajdziemy szereg znaczących zmian, które mają na celu implementację Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1023 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie ram restrukturyzacji zapobiegawczej, zwanej „dyrektywą drugiej szansy”. Nowe przepisy mają wejść w życie w 2025 roku. Wprowadzają one regulacje, które mogą znacząco wpłynąć na procesy restrukturyzacyjne oraz na sytuację przedsiębiorstw borykających się z problemami finansowymi.

REKLAMA

Wcześniejsze wypłaty emerytur na święta 2024 – Sprawdź, kto otrzyma pieniądze szybciej!

Grudzień zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim okres świąteczny, który w tym roku przyniesie niespodziankę dla niektórych seniorów. ZUS zaplanował wcześniejsze wypłaty emerytur i świadczeń, jeśli ich standardowy termin przypada na dzień świąteczny. Sprawdź, kto może liczyć na szybsze otrzymanie pieniędzy z ZUS na koniec 2024 roku i na początku 2025 roku.

Od 1 stycznia 2025 roku ważne i duże zmiany. Koniec komisji lekarskich z ZUS to dopiero początek... Co jeszcze się zmieni? [LISTA]

Nadchodzą znaczące zmiany w regulacjach dotyczących procesu orzecznictwa, weryfikacji zwolnień lekarskich oraz wypłat świadczeń chorobowych. Nowe przepisy przewidują m.in. rozszerzenie grona osób uprawnionych do wydawania orzeczeń o fizjoterapeutów i pielęgniarki oraz uproszczenie procedur poprzez likwidację trzyosobowych komisji lekarskich w ZUS.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Drzewo sąsiada zacienia działkę, zagraża budynkowi, zaśmieca liśćmi. Kiedy można żądać przycięcia? Co wynika z przepisów?

Drzewo sąsiada może zacieniać działkę, zagrażać budynkowi, ogrodzeniu czy też zaśmiecać liśćmi podwórko. Co zgodnie z prawem można z tym zrobić? Czy można przyciąć gałęzie przechodzące z działki sąsiada lub żądać przycięcia zbyt wysokich drzew?

REKLAMA

Reforma ministra Bodnara: 10 sposobów na poprawę działalności sądów w Polsce

W dniu 21 listopada 2024 r. na konferencji "Sprawne sądy - 10 filarów" minister sprawiedliwości Adam Bodnar przedstawił 10 filarów programu „Sprawne sądy”. To kluczowe propozycje zmian organizacyjnych, legislacyjnych i kadrowych, które odpowiadają na potrzeby dotyczące tempa prac i efektywności wymiaru sprawiedliwości. Reformy obejmą m.in. obszary mediacji, biegłych sądowych, digitalizacji, spraw frankowych czy kwestię zwiększenia liczby etatów dla asystentów.

Świadczenie przedemerytalne w 2025 roku. Dla kogo? Jaka kwota? Zasady i warunki

Świadczenie przedemerytalne to szczególna forma wsparcia dla osób, które utraciły pracę z przyczyn niezależnych od siebie przed uzyskaniem prawa do emerytury. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać zasiłek przedemerytalny? Ile wynosi w 2025 roku? Oto szczegóły, zasady i wymagania, o których warto wiedzieć. 

REKLAMA