Dlaczego inwestorów interesuje sytuacja w USA

Adam Wiśniewski
Praktyk biznesu, zarządzania stresem i pracy z traumami za pomocą ciała i oddechu. Przez ostatnie 16 lat pracował dla czterech banków, międzynarodowej korporacji ubezpieczeniowej i biura maklerskiego. Kierował spółką doradczo-sprzedażową. Partner/Trener Metody Warstwy®
rozwiń więcej
Od tego, jak gospodarka USA poradzi sobie z obecnymi problemami, zależy też koniunktura na naszym rynku kapitałowym

 

Dzisiaj skupimy się na znaczeniu rynku finansowego i gospodarki Stanów Zjednoczonych dla przeciętnego polskiego inwestora. Temat jest tym bardziej ciekawy i aktualny, że wielu analityków wskazuje na kryzys rynku kredytów hipotecznych podwyższonego ryzyka (subprime) w USA, jako kluczowe wydarzenie finansowe ubiegłego roku. Problemy amerykańskich kredytobiorców ze spłatą zaciągniętego zadłużenia razem ze spadającymi cenami nieruchomości, stanowiącymi zabezpieczenie tych kredytów, doprowadziły do spadku zaufania wobec instytucji na samym rynku finansowym. Nieokreślony zakres strat poniesionych przez poszczególnych uczestników rynku wywołał wzrost ryzyka kredytowego. Instytucje finansowe, nie wiedząc na ile ich kontrahenci zaangażowani są w zagrożone instrumenty hipoteczne, niemal przestali pożyczać sobie środki zapewniające bieżące finansowanie - doszło do kryzysu płynności.

Rynki finansowe działają jak układ naczyń połączonych. Nastroje na istotnych światowych rynkach przekładają się na pozostałe rynki, także na polską giełdę. Kryzys na rynku kredytów hipotecznych wywołał sierpniowe spadki na giełdzie w USA, a za nią podążyły pozostałe rynki kapitałowe. Amerykańska giełda uznawana jest za najważniejszy rynek. Stanowi ona około 40 proc. kapitalizacji wszystkich giełd na świecie. Ma ugruntowaną historycznie pozycję. Jakość kredytowa niektórych notowanych tam spółek często przewyższa jakość (wyrażoną poprzez rating - wskaźnik wiarygodności kredytowej danego podmiotu) samych państw, w tym np. Polski. Jej ogromna kapitalizacja wynika m.in. z tego, że duża część pieniędzy inwestowanych przez ludność trafia na giełdę. Rozwój całej gospodarki, to rozwój firm dzięki popytowi zgłaszanemu na ich produkty i usługi. Rozwój firm powoduje wzrost ich kursów na giełdzie, a zatem wzrost wartości aktywów posiadanych przez ludność.

Z tych powodów, również w Polsce, istotna jest zarówno sytuacja na giełdzie, jak i w gospodarce odległego USA. Sygnały płynące ostatnio z gospodarki USA są niepokojące. Zapaść rynku nieruchomości oraz rosnące ceny surowców i żywności zaczynają pogarszać nastroje konsumentów. Także wśród producentów maleje optymizm - indeks Instytutu Zarządzania Podażą (ISM) okazał się niższy od skromnych nawet oczekiwań. Obrazu nie polepszają dane z rynku pracy. Liczba utworzonych nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym wyniosła w grudniu zaledwie 18 tys. wobec prognozowanych 75 tys. Stopa bezrobocia 5 proc. wobec prognozowanych 4,8 proc. Także władze monetarne USA oczekują słabszego wzrostu gospodarczego w nadchodzących kwartałach. Jednak już nieraz gospodarka USA wychodziła z tarapatów. To, jak zniesie obecne przesilenie, zdecyduje o nastrojach na rynkach kapitałowych.


Adam Wiśniewski

ekspert ds. inwestycji AXA

Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi
17 lip 2024

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

pokaż więcej
Proszę czekać...