Dlaczego inwestorów interesuje sytuacja w USA

Adam Wiśniewski
Praktyk biznesu, zarządzania stresem i pracy z traumami za pomocą ciała i oddechu. Przez ostatnie 16 lat pracował dla czterech banków, międzynarodowej korporacji ubezpieczeniowej i biura maklerskiego. Kierował spółką doradczo-sprzedażową. Partner/Trener Metody Warstwy®
rozwiń więcej
Od tego, jak gospodarka USA poradzi sobie z obecnymi problemami, zależy też koniunktura na naszym rynku kapitałowym

 

Dzisiaj skupimy się na znaczeniu rynku finansowego i gospodarki Stanów Zjednoczonych dla przeciętnego polskiego inwestora. Temat jest tym bardziej ciekawy i aktualny, że wielu analityków wskazuje na kryzys rynku kredytów hipotecznych podwyższonego ryzyka (subprime) w USA, jako kluczowe wydarzenie finansowe ubiegłego roku. Problemy amerykańskich kredytobiorców ze spłatą zaciągniętego zadłużenia razem ze spadającymi cenami nieruchomości, stanowiącymi zabezpieczenie tych kredytów, doprowadziły do spadku zaufania wobec instytucji na samym rynku finansowym. Nieokreślony zakres strat poniesionych przez poszczególnych uczestników rynku wywołał wzrost ryzyka kredytowego. Instytucje finansowe, nie wiedząc na ile ich kontrahenci zaangażowani są w zagrożone instrumenty hipoteczne, niemal przestali pożyczać sobie środki zapewniające bieżące finansowanie - doszło do kryzysu płynności.

Rynki finansowe działają jak układ naczyń połączonych. Nastroje na istotnych światowych rynkach przekładają się na pozostałe rynki, także na polską giełdę. Kryzys na rynku kredytów hipotecznych wywołał sierpniowe spadki na giełdzie w USA, a za nią podążyły pozostałe rynki kapitałowe. Amerykańska giełda uznawana jest za najważniejszy rynek. Stanowi ona około 40 proc. kapitalizacji wszystkich giełd na świecie. Ma ugruntowaną historycznie pozycję. Jakość kredytowa niektórych notowanych tam spółek często przewyższa jakość (wyrażoną poprzez rating - wskaźnik wiarygodności kredytowej danego podmiotu) samych państw, w tym np. Polski. Jej ogromna kapitalizacja wynika m.in. z tego, że duża część pieniędzy inwestowanych przez ludność trafia na giełdę. Rozwój całej gospodarki, to rozwój firm dzięki popytowi zgłaszanemu na ich produkty i usługi. Rozwój firm powoduje wzrost ich kursów na giełdzie, a zatem wzrost wartości aktywów posiadanych przez ludność.

Z tych powodów, również w Polsce, istotna jest zarówno sytuacja na giełdzie, jak i w gospodarce odległego USA. Sygnały płynące ostatnio z gospodarki USA są niepokojące. Zapaść rynku nieruchomości oraz rosnące ceny surowców i żywności zaczynają pogarszać nastroje konsumentów. Także wśród producentów maleje optymizm - indeks Instytutu Zarządzania Podażą (ISM) okazał się niższy od skromnych nawet oczekiwań. Obrazu nie polepszają dane z rynku pracy. Liczba utworzonych nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym wyniosła w grudniu zaledwie 18 tys. wobec prognozowanych 75 tys. Stopa bezrobocia 5 proc. wobec prognozowanych 4,8 proc. Także władze monetarne USA oczekują słabszego wzrostu gospodarczego w nadchodzących kwartałach. Jednak już nieraz gospodarka USA wychodziła z tarapatów. To, jak zniesie obecne przesilenie, zdecyduje o nastrojach na rynkach kapitałowych.


Adam Wiśniewski

ekspert ds. inwestycji AXA

Infor.pl
Czy 03.11.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka
02 lis 2024

Czy pirewsza niedziela listopada jest niedzielą handlową? Czy jeśli duże zakupy, to tylko dziś w sobotę 2 listopada, nie należy więc zwlekać, ale udać się do sklepu - adekwatnie do potrzeb związanych z brakami w lodówce czy spiżarni oraz korzyści oczekiwanych po oferowanych promocjach.

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS
01 lis 2024

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS. Kto może ubiegać się o zwolnienie z opłacania składek ZUS? Jakie warunki trzeba spełniać, by skorzystać z ulgi?

Opłaty pobierane przez cmentarze nielegalne. Nekropolia mogą pobierać jedynie opłaty za pochówek. Przełomowy wyrok WSA w Olszynie
02 lis 2024

Organy samorządowe nie mogą ustanawiać (a cmentarze – na tej postawie) pobierać jakichkolwiek opłat, które są niezwiązane z pochówkiem zmarłych, tj. m.in. opłat za dochowanie zmarłego do już opłaconego grobu, wjazd na cmentarz i korzystanie z cmentarza – orzekł WSA w Olsztynie. Wyrok ten – z pewnością – będzie stanowił istotną informację dla wielu osób, które w związku ze Świętem Zmarłych, w najbliższych dniach, udadzą się na groby swoich bliskich. 

1000 złotych brutto dopłaty do prądu. Niezależnie od bonu energetycznego i innych świadczeń. Kto może się ubiegać?
01 lis 2024

Kto otrzyma dodatkowe 1000 złotych brutto dopłaty do prądu? Należy się obok bonu energetycznego itp. świadczeń. Podwyżki cen energii elektrycznej to gorący temat. Teraz przybrał na sile w związku z usuwaniem skutków wrześniowej powodzi. Poszkodowani mogą liczyć na 1000 złotych dodatkowego wsparcia do zasiłku powodziowego  na pokrycie kosztów energii.

Nowe świadczenie radykalnie ulży tysiącom osób. Jednak trzeba będzie na nie poczekać
01 lis 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o rencie socjalnej. Tysiące osób skorzysta z nowego świadczenia – dodatku dopełniającego. Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., ale na wypłatę dodatku trzeba będzie poczekać.

DPS: Pensjonariusz nie opłaci kosztów pobytu, nawet jeśli go na to stać
31 paź 2024

Pobyt w domu pomocy społecznej jest świadczeniem odpłatnym. Ustalając opłatę za pobyt bierze się pod uwagę dochód osób zobowiązanych do wnoszenia opłaty. Czy możliwe jest uwzględnianie także ich majątku?

Zasiłek chorobowy w 2025 r. Chory pracownik może przyjść do pracy. I nie straci zasiłku. Pod warunkami
31 paź 2024

W 2025 r. chory pracownik (nie zakażający innych, mogący chodzić) ma prawo przyjść do firmy i załatwić sprawę związaną z pracą. Chodzi o takie incydentalne czynności jak podpisanie umowy, dokumentów reklamacyjnych, doniesienia pendrive, przekazanie kluczy serwisowych, odblokowanie komputera. 

Dłuższy urlop dla rodziców. Rząd wprowadza uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie (ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu)
31 paź 2024

Rząd przyjął projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Księgowy jako doradca strategiczny – ewolucja zawodu w erze cyfrowej
31 paź 2024

Badanie fillup k24 „Księgowi jako kluczowi doradcy klienta? Rola, wyzwania i rozwój zawodu okiem księgowych i przedsiębiorców” pokazuje, że przedsiębiorcy chcą widzieć w księgowym osobę, która doradzi, zrozumie ich, pomoże podjąć strategiczne decyzje, a nie tylko wprowadzi dane – mówi Monika Piątkowska, doradca podatkowy fillup. 

Świadczenie Aktywnie w żłobku. Jaki warunek musi być spełniony, żeby dostać dofinansowanie?
31 paź 2024

Świadczenie „Aktywnie w żłobku” przysługuje na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowanej przez dziennego opiekuna. Jest to jedna z trzech form wsparcia dostępnych w programie „Aktywny Rodzic”. Kiedy ZUS może przyznać dofinansowanie?

pokaż więcej
Proszę czekać...