Jakie inwestycje opłacają się przy rosnących stopach procentowych

Jarosław Sadowski
Główny analityk Expander Advisors
rozwiń więcej
W sytuacji rosnących stóp procentowych i niepewnej sytuacji na giełdzie w 2008 roku popularne może się stać lokowanie środków w bankach i bezpiecznych funduszach inwestycyjnych.

 

 

Choć stopy zwrotu tego rodzaju inwestycji prawie się nie różnią, to w określonych sytuacjach jedne z nich są bardziej opłacalne od innych.

Obecnie oprocentowanie wielu rachunków oszczędnościowych przekracza 4 proc., a w Polbanku i Banku Zachodnim osiągnęło 5 proc. Oprocentowanie lokat często przekracza 5 proc. W okresie rosnących stóp procentowych teoretycznie bardziej opłacalne powinny być lokaty o oprocentowaniu zmiennym, teoretycznie, ponieważ banki nie mają obowiązku podnoszenia oprocentowania lokat. Co ciekawe, w niektórych bankach, np. w Pekao, oprocentowanie zmienne jest wyższe od stałego.

Stopy zwrotu najbezpieczniejszych funduszy, czyli gotówkowych i rynku pieniężnego, są zbliżone do tych, jakie przynoszą lokaty. Średni zysk za 2007 rok to 3,6 proc. Najlepsze fundusze zarobiły 4,5 proc. To niewiele mniej od wzrostu WIG20, który wyniósł 5,2 proc. i dwukrotnie mniej od wzrostu WIG, który wyniósł 10,4 proc. Warto jednak podkreślić, że zyski z inwestycji giełdowych obarczone są nieporównywalnie większym ryzykiem od lokat w fundusze pieniężne. Co więcej, inwestycje giełdowe wiążą się z kosztami w postaci prowizji maklerskich, z kolei w funduszach pieniężnych opłaty za nabycie jednostek z reguły nie są pobierane.

Omawiane fundusze są zwykle wykorzystywane przez inwestorów posiadających już jednostki innych funduszy do przechowania środków w przypadku niekorzystnej sytuacji na giełdzie. Jest to szczególnie opłacalne w przypadku parasoli, w których możemy bez naliczania podatku przenosić pieniądze między różnymi subfunduszami. Podatek w tym przypadku jest naliczany dopiero po zakończeniu inwestycji.

Rosnące stopy procentowe wywierają też duży wpływ na opłacalność inwestycji w obligacje i fundusze papierów dłużnych. Oprocentowanie stałe sprzedawanych w styczniu dwuletnich obligacji skarbowych wynosi 5,5 proc. Podwyżki oprocentowania następują szybciej od wzrostu stóp oficjalnych w Polsce. O ile w przypadku samodzielnej inwestycji w obligacje detaliczne jest to zjawisko korzystne, to dla funduszy dłużnych okres podwyżek stóp nie jest najlepszy. Wzrost rentowności powoduje bowiem spadek cen obligacji, znajdujących się w portfelach inwestycyjnych. Poza tym wahania, z jakimi mamy do czynienia w ostatnich miesiącach na światowych rynkach finansowych, dodatkowo utrudniają życie funduszom dłużnym. Przeciętny zysk z krajowych funduszy obligacji za ostatnie 12 miesięcy wynosi zaledwie 1,9 proc.

 

Jarosław Sadowski

analityk Expandera

Infor.pl
Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Dodatkowo: minimalne powierzchnie kojców [projekt ustawy]
17 lip 2024

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy
17 lip 2024

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?
17 lip 2024

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

Krótszy tydzień pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali i efekty są pozytywne
17 lip 2024

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Raz na 5-10 tys. lat: Asteroida bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses
17 lip 2024

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

Szybka ścieżka do tytułu CGMA. Studia MBA na Wydziale Zarządzania UŁ - jedyne w Polsce z akredytacją AICPA & CIMA
17 lip 2024

Studia MBA na Wydziale Zarządzania UŁ od lipca 2024 roku zyskują nową, prestiżową międzynarodową akredytację z zakresu biznesu, rachunkowości i finansów. Program studiów MBA jako pierwszy w Polsce został uznany za zgodny z wymaganiami AICPA & CIMA światowego lidera w dziedzinie rachunkowości publicznej i zarządczej. Są to pierwsze studia MBA w Polsce, które uzyskały tę akredytację. 

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?
17 lip 2024

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

pokaż więcej
Proszę czekać...