W co warto inwestować w tym roku?

Adam Wiśniewski
Praktyk biznesu, zarządzania stresem i pracy z traumami za pomocą ciała i oddechu. Przez ostatnie 16 lat pracował dla czterech banków, międzynarodowej korporacji ubezpieczeniowej i biura maklerskiego. Kierował spółką doradczo-sprzedażową. Partner/Trener Metody Warstwy®
rozwiń więcej
Korzystną inwestycją zarówno w 2008 roku, jak i w długim horyzoncie pozostają dobrze wyselekcjonowane akcje spółek

Wraz z rozpoczynającym się nowym rokiem warto zastanowić się, w co zainwestować w 2008 roku. Pytanie, w co inwestować, nierozerwalnie jest związane z tym, na jak długo zamierzamy zamrozić gotówkę (horyzont czasowy inwestycji) oraz jakie wahania wartości naszej inwestycji są przez nas akceptowane (skłonność do ryzyka). Określenie tych preferencji, a więc własnego profilu inwestycyjnego powoduje, że inwestor kupuje to, czego rzeczywiście potrzebuje i jest świadomy ryzyka danej inwestycji (niebezpieczeństwa uzyskania rezultatu gorszego niż oczekiwany).

Oszczędzanie cechuje się stabilnym wynikiem krótkookresowym, ale jednocześnie relatywnie niskim w długiej perspektywie czasu. Inwestycje w bardziej ryzykowne aktywa np. na rynku akcji, uzyskują wysoki wynik długookresowy, lecz w krótkim okresie mogą negatywnie zaskoczyć. Jest to tym bardziej istotne, że poszerzająca się oferta funduszy inwestycyjnych powoduje, że rośnie liczba dostępnych dla każdego możliwości inwestycyjnych. W sferze oszczędzania wiodącą rolę pełnią obligacje skarbowe. Perspektywa dynamiki PKB przewyższającej 5 proc. w całym 2008 roku, rosnącej inflacji i podwyżek stóp NBP każą jeszcze przez chwilę ostrożnie spoglądać na obligacje o stałym oprocentowaniu - ich ceny mogą spadać. Do czasu osiągnięcia przez nie rentowności na poziomie 6,5 proc. dobrym rozwiązaniem mogą być obligacje indeksowane lub lokaty bankowe.

Wraz z kolejnymi podwyżkami stóp procentowych wzrośnie zapewne oprocentowanie lokat w bankach - roczna stopa na poziomie 6 proc. wydaje się możliwa. Dla inwestycji o nikłym ryzyku 6 proc. to godziwy zysk. Dla inwestorów akceptujących większe ryzyko i patrzących długookresowo to niewiele. Dla nich szansą wciąż będą inwestycje na rynku akcji. W mojej opinii, ma on szansę generować dwucyfrową stopę zwrotu w skali roku w 2008 roku. Utrzymująca się na wysokim poziomie konsumpcja krajowa wraz z działalnością zagraniczną polskich firm dobrze rokują dla polskich akcji. Dodatkowo, spadki cen, jakie miały miejsc pod koniec 2007 roku, spowodowały, że prawdopodobieństwo krótkoterminowych spadków jest niższe niż kilka miesięcy temu. Zważając na perspektywy wzrostu gospodarczego i rozwoju spółek, bieżąca wycena P/(cena/zysk) rynku na poziomie około 16,5 wydaje się umiarkowana. Zagrożeniem jest natomiast otoczenie zewnętrzne. Jeśli gospodarka globalna znacząco spowolni, może to wywołać fale wyprzedaży na światowych giełdach, którym nie oprze się polska giełda. Mimo że inwestujemy w polskie akcje, jesteśmy zakładnikami sytuacji na świecie, zwłaszcza w strefie euro, USA i Chinach. Mając świadomość tego ryzyka, korzystną inwestycją zarówno w 2008 roku jak i w długim horyzoncie pozostają dobrze wyselekcjonowane akcje spółek.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Adam Wiśniewski ekspert ds. inwestycji w AXA Życie

Adam Wiśniewski

ekspert ds. inwestycji w AXA Życie

Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce
16 lip 2024

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

pokaż więcej
Proszę czekać...