REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W co warto inwestować w tym roku?

Adam Wiśniewski
Praktyk biznesu, zarządzania stresem i pracy z traumami za pomocą ciała i oddechu. Przez ostatnie 16 lat pracował dla czterech banków, międzynarodowej korporacji ubezpieczeniowej i biura maklerskiego. Kierował spółką doradczo-sprzedażową. Partner/Trener Metody Warstwy®

REKLAMA

Korzystną inwestycją zarówno w 2008 roku, jak i w długim horyzoncie pozostają dobrze wyselekcjonowane akcje spółek

REKLAMA

Wraz z rozpoczynającym się nowym rokiem warto zastanowić się, w co zainwestować w 2008 roku. Pytanie, w co inwestować, nierozerwalnie jest związane z tym, na jak długo zamierzamy zamrozić gotówkę (horyzont czasowy inwestycji) oraz jakie wahania wartości naszej inwestycji są przez nas akceptowane (skłonność do ryzyka). Określenie tych preferencji, a więc własnego profilu inwestycyjnego powoduje, że inwestor kupuje to, czego rzeczywiście potrzebuje i jest świadomy ryzyka danej inwestycji (niebezpieczeństwa uzyskania rezultatu gorszego niż oczekiwany).

REKLAMA

Oszczędzanie cechuje się stabilnym wynikiem krótkookresowym, ale jednocześnie relatywnie niskim w długiej perspektywie czasu. Inwestycje w bardziej ryzykowne aktywa np. na rynku akcji, uzyskują wysoki wynik długookresowy, lecz w krótkim okresie mogą negatywnie zaskoczyć. Jest to tym bardziej istotne, że poszerzająca się oferta funduszy inwestycyjnych powoduje, że rośnie liczba dostępnych dla każdego możliwości inwestycyjnych. W sferze oszczędzania wiodącą rolę pełnią obligacje skarbowe. Perspektywa dynamiki PKB przewyższającej 5 proc. w całym 2008 roku, rosnącej inflacji i podwyżek stóp NBP każą jeszcze przez chwilę ostrożnie spoglądać na obligacje o stałym oprocentowaniu - ich ceny mogą spadać. Do czasu osiągnięcia przez nie rentowności na poziomie 6,5 proc. dobrym rozwiązaniem mogą być obligacje indeksowane lub lokaty bankowe.

Wraz z kolejnymi podwyżkami stóp procentowych wzrośnie zapewne oprocentowanie lokat w bankach - roczna stopa na poziomie 6 proc. wydaje się możliwa. Dla inwestycji o nikłym ryzyku 6 proc. to godziwy zysk. Dla inwestorów akceptujących większe ryzyko i patrzących długookresowo to niewiele. Dla nich szansą wciąż będą inwestycje na rynku akcji. W mojej opinii, ma on szansę generować dwucyfrową stopę zwrotu w skali roku w 2008 roku. Utrzymująca się na wysokim poziomie konsumpcja krajowa wraz z działalnością zagraniczną polskich firm dobrze rokują dla polskich akcji. Dodatkowo, spadki cen, jakie miały miejsc pod koniec 2007 roku, spowodowały, że prawdopodobieństwo krótkoterminowych spadków jest niższe niż kilka miesięcy temu. Zważając na perspektywy wzrostu gospodarczego i rozwoju spółek, bieżąca wycena P/(cena/zysk) rynku na poziomie około 16,5 wydaje się umiarkowana. Zagrożeniem jest natomiast otoczenie zewnętrzne. Jeśli gospodarka globalna znacząco spowolni, może to wywołać fale wyprzedaży na światowych giełdach, którym nie oprze się polska giełda. Mimo że inwestujemy w polskie akcje, jesteśmy zakładnikami sytuacji na świecie, zwłaszcza w strefie euro, USA i Chinach. Mając świadomość tego ryzyka, korzystną inwestycją zarówno w 2008 roku jak i w długim horyzoncie pozostają dobrze wyselekcjonowane akcje spółek.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Adam Wiśniewski ekspert ds. inwestycji w AXA Życie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Adam Wiśniewski

ekspert ds. inwestycji w AXA Życie

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Profesor z SGH: równy wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn w Polsce to absolutna konieczność; minimum 65 lat. Większość państw Europy to już rozumie

Jaki wpływ zmiany demograficzne wywrą na życie Polaków, tłumaczy w rozmowie z PAP dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak. Jej zdaniem zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, rozwój sztucznej inteligencji i praca cudzoziemców mogą pomóc w utrzymaniu stabilnego rynku pracy.

Jest specustawa przeliczeniowa dla emerytów i ZUS w sprawie emerytur czerwcowych. Projekt czeka w Sejmie na szybkie uchwalenie, ale nie rządowy lecz obywatelski

Czas oczekiwania emerytów na przeliczenie emerytur czerwcowych można maksymalnie skrócić. W sejmie jest poselski projekt specustawy, a 27 grudnia kończą się jego regulaminowe konsultacje społeczne. Po tym terminie droga do uchwalenia i zastosowania ustawy przeliczeniowej jest najkrótsza.

To już koniec takich kominków na drewno. Zapadł wyrok na trzaskający w domach ogień

Z tym, że mamy pospolite ruszenie w sprawie likwidacji pieców węglowych, zdążyliśmy się już oswoić. Pytanie, czy ten sam los czeka kominki na drewno? Czarne chmury zawisły nad trzaskającym w domu ogniem w województwie dolnośląskim. Dlaczego? Bo samorząd nie zamierza łagodzić przepisów ustawy antysmogowej. Jakie mogą być tego konsekwencje? 

Zakaz handlu w niedzielę: w 2025 roku rewolucji nie będzie, a jeśli to w stronę ograniczeń handlu w sobotę zamiast dodania niedziel handlowych

Miało być przywrócenie handlu w niedziele. Na razie zmiany sprowadziły się do dodania trzeciej niedzieli handlowe w grudniu. W sumie jest ich więc w roku osiem zamiast siedmiu. Tymczasem nadciąga czterodniowy tydzień pracy i sklepy mogą być zamykane nie tylko na niedziele, ale na całe soboty, a piątki - handlowe tylko w ograniczonych godzinach.

REKLAMA

Rewolucyjne zmiany w uldze mieszkaniowej? Nie uwierzycie że to można odliczyć od podatku

Czy pieniądze wydane na suszarkę otworzyły drogę do nowej ulgi podatkowej? Okazuje się, że tego rodzaju zakup może pomóc w uniknięciu płacenia podatku PIT po sprzedaży nieruchomości. Jak to możliwe? Doprowadził do tego… kobiecy upór. 

Nie będzie Centralnej Informacji Emerytalnej

Nie będzie Centralnej Informacji Emerytalnej (CIE). Zdaniem resortu cyfryzacji, CIE nie przyniesie oczekiwanych korzyści. Jest projekt ustawy. Czy brak CIE zmieni stan bieżący w zakresie informacji emerytalnej?

Renta wdowia – ile wynosi [obliczenia]. Różne przykłady świadczeń w zbiegu

W dniu 1 stycznia 2025 roku wejdą w życie nowe przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które dadzą prawo do tzw. renty wdowiej.  Chodzi o możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej (nie tylko tej wypłacanej przez ZUS) z innym świadczeniem wypłacanym przez ZUS, np. emeryturą, rentą. Od tego dnia będzie można składać wnioski o to świadczenie ale wypłata nastąpi najwcześniej od 1 lipca przyszłego roku. Ile wyniesie renta wdowia i jak oblicza to świadczenie ZUS?

Renta wdowia od A do Z: limit, wysokość, warunki, wniosek, terminy, przepisy, zasady

Z początkiem 2025 roku wejdą w życie nowe przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które dadzą prawo do tzw. renty wdowiej. Chodzi o możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej (nie tylko tej wypłacanej przez ZUS) z innym świadczeniem wypłacanym przez ZUS, np. emeryturą, rentą. Ile wyniesie renta wdowia i jak oblicza to świadczenie ZUS?

REKLAMA

Szokuje liczba rannych. 200 osób w tym 40 z zagrożeniem życia. Magdeburg o ofiarach ataku na jarmarku bożonarodzeniowym

Do zamachu doszło kilka minut po godzinie 19. Napastnik wjechał w tłum ludzi, którzy przyszli na jarmark bożonarodzeniowy. Według lokalnej policji funkcjonariuszom udało się zatrzymać napastnika. Na miejsce tragedii udał się premier rządu Saksonii-Anhalt, Reiner Haseloff. W nocy były sprzeczne informacje o liczbie zabitych - od 2 do 11. Po weryfikacji nocnych informacji są już dostępne informacje bliższe rzeczywistości. W artykule prezentujemy depesze agencyjne za okres ostatnich kilkudziesięciu godzin. Artykuł aktualizujemy na bieżąco.

Wymiana tachografów w UE: Do 28 lutego 2025 r. będą pouczenia zamiast kar

Wymiana tachografów w UE: Do 28 lutego 2025 r. będą pouczenia zamiast kar. Po 28 lutego 2025 r. kierowców i przewoźników czekają zmiany. Resort infrastruktury poinformował o ustaleniach na najwyższym szczeblu.

REKLAMA