REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rodziny zastępcze nie odliczą ulgi

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Magdalena Majkowska
Magdalena Majkowska

REKLAMA

Z ulgi z tytułu wychowywania własnych lub przysposobionych dzieci nie mogą korzystać podatnicy opiekujący się dziećmi jako rodzina zastępcza.

Podatniczka jest rodziną zastępczą dla dwójki dzieci w wieku 12 i 9 lat. Otrzymuje 830 zł od gminy na każde dziecko. Nie wie, czy będzie mogła skorzystać z odliczenia na dzieci od podatku dochodowego.

Marcin Sikora, doradca podatkowy w Kancelarii Sikora i Wspólnicy, zwraca uwagę, że ulga podatkowa, o której mowa w art. 27f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.), skierowana jest do osób wychowujących własne lub przysposobione dzieci.

REKLAMA

- Zatem z ulgi, poza rodzicami naturalnymi, skorzystać mogą tylko osoby, które dokonały przysposobienia dziecka lub dzieci w rozumieniu przepisów ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Nie obejmuje ona natomiast osób tworzących rodziny zastępcze - wyjaśnia ekspert. Jak podkreśla nasz rozmówca, należy pamiętać, że przysposobienia, o którym mówi ustawa podatkowa, dokonać można tylko w drodze uzyskania orzeczenia sądu opiekuńczego na żądanie przysposabiającego.

- Utworzenie rodziny zastępczej nie powoduje natomiast zawiązania się więzi prawnej, takiej jak w przypadku przysposobienia, mimo że umieszczenie dziecka w rodzinie zastępczej również następuje na podstawie orzeczenia sądu, co wynika z art. 72 ust. 6 ustawy o pomocy społecznej. Przysposobienie jest bowiem nie tylko sposobem objęcia opieki na dziećmi (co ma miejsce w przypadku rodzin zastępczych), ale również powoduje powstanie więzi prawnej między przysposabiającym a dzieckiem - wyjaśnia Marcin Sikora.

MAGDALENA MAJKOWSKA

Dalszy ciąg materiału pod wideo

magdalena.majkowska@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rozwód bez sądu? Szybki sposób na rozwiązanie małżeństwa

Rząd szykuje rewolucję w prawie rodzinnym. Projekt nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego przewiduje możliwość pozasądowego rozwodu. Małżeństwo będzie można rozwiązać szybko i bez udziału sądu – pod pewnymi warunkami.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Kryzys czy strategia? Rząd sięga po gotówkę z rezerwy

Rząd sięga po pieniądze z rezerw, które mają zabezpieczać płynność budżetu państwa. Może to mieć związek z szybko rosnącym deficytem w budżecie, bo podaż obligacji skarbowych, którymi zwykle finansuje się potrzeby pożyczkowe, nadal jest bardzo duża - zwraca uwagę "Puls Biznesu".

Aktywny rodzic. Ważna zmiana weszła w życie

Świadczenia otrzymywane w ramach programu „Aktywny rodzic” nie będą miały wpływu na prawo do zasiłków i innych form pomocy społecznej. Co to oznacza w praktyce?

REKLAMA

Dyrektor CKE: Pierwsze wnioski ws. matur w prokuraturze [Matura 2025]

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Robert Zakrzewski poinformował PAP, że złożył pierwsze wnioski ws. publikacji zdjęć arkuszy maturalnych w prokuraturze. Zapowiedział kolejne wnioski do prokuratury.

Renta chorobowa po 50. roku życia: Komu przysługuje, ile wynosi?

Renta chorobowa, formalnie nazywana rentą z tytułu niezdolności do pracy, jest istotnym świadczeniem dla osób, które z powodu stanu zdrowia nie są w stanie kontynuować aktywności zawodowej. Dla osób po 50. roku życia, które często zmagają się z przewlekłymi schorzeniami, świadczenie to może stanowić ważne wsparcie. Obowiązują konkretne zasady przyznawania i wyliczania renty chorobowej, które warto poznać.

Matura 2025. Arkusze egzaminu maturalnego w 2025 r.: wiedza o społeczeństwie - poziom rozszerzony, język niemiecki - poziom rozszerzony, poziom dwujęzyczny [CKE, ARKUSZE, KARTY ODPOWIEDZI]

We wtorek, 13 maja 2025 r. maturzyści o godz. 9:00 rozpoczęli egzamin maturalny z wiedzy o społeczeństwie na poziomie rozszerzonym. O godz. 14:00 maturzyści przystąpią do egzaminu maturalnego z języka niemieckiego na poziomie rozszerzonym oraz na poziomie dwujęzycznym.

O której godzinie zaczyna się egzamin ósmoklasisty 2025. Ile trwa?

Egzamin ósmoklasisty w 2025 roku zaczyna się we wtorek 13 maja i trwa 3 dni do 15 maja. O której godzinie zaczyna się egzamin i ile trwa? Oto informacje z CKE.

REKLAMA

Podatek od prezentów komunijnych - kiedy trzeba zapłacić. Są 3 limity kwotowe

Mamy maj, a więc i sezon komunijny – czas uroczystości, rodzinnych spotkań i… (często bardzo drogich) prezentów. Ale czy wręczone dzieciom upominki mogą wiązać się z obowiązkiem podatkowym? Wyjaśniamy, kiedy komunijny prezent staje się darowizną, którą trzeba zgłosić fiskusowi.

Wzór umowy NDA z omówieniem [WZÓR do pobrania]

Informacja to jeden z najdroższych towarów na świecie (Paulo Coelho, Zahir). Tajemnica przedsiębiorstwa to wypracowane przez lata doświadczenia, indywidualne i nowatorskie rozwiązania, kontakty, pamięć instytucjonalna. Wartość poufnych informacji przedsiębiorstwa nie daje się wycenić i potrzebuje szczególnej ochrony.

REKLAMA