REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dlaczego inwestorzy boją się inflacji

Adam Wiśniewski
Praktyk biznesu, zarządzania stresem i pracy z traumami za pomocą ciała i oddechu. Przez ostatnie 16 lat pracował dla czterech banków, międzynarodowej korporacji ubezpieczeniowej i biura maklerskiego. Kierował spółką doradczo-sprzedażową. Partner/Trener Metody Warstwy®

REKLAMA

Wzrost inflacji wymusza podwyższanie stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej, a wyższe stopy oznaczają efekt dostosowawczy cen obligacji

 

 

Inflacja, czyli wzrost cen albo inaczej spadek siły nabywczej pieniądza, jest jednym z najistotniejszych wskaźników analizowanych przez inwestorów. Jest tak dlatego, że inflacja określa, jaką część zysku nominalnego (podawanego zwykle w większości publikacji) tracimy, gdybyśmy chcieli coś rzeczywiście kupić (z powodu wzrostu cen tego, co chcemy kupić). Inflacja ma dwojakie znaczenia dla inwestorów. Z jednej strony informuje o sile nabywczej ich pieniędzy. Po wtóre, jest wskaźnikiem pokazującym stan gospodarki, a zwłaszcza jej zbilansowanie - popyt wyższy od potencjalnego wywołuje wzrost cen (inflację). Obserwowany obecnie wzrost cen wskazuje, że w gospodarce narasta presja popytowa, generowana przez ceny żywności, wzrost płac, szybki wzrost zatrudnienia i wysoką dynamikę kredytu konsumpcyjnego. Przykładowo, 3 grudnia, po ogłoszeniu prognozy inflacji (indeks CPI, w ujęciu rok do roku) na poziomie 3,5 proc. w listopadzie (poziom najwyższy od lutego 2005 r.) przez Ministerstwo Finansów, rynek zareagował tak nerwowo, że stawki FRA (kontrakty pokazujące oczekiwania zmian rynkowych stóp procentowych) zaczęły dyskontować kolejne cztery podwyżki stóp w horyzoncie sześciu miesięcy, a najbliższą podwyżkę już w grudniu. Wydaje się, że reakcja była przesadna, jednak pokazuje ona, jak bardzo inwestorzy instytucjonalni obawiają się inflacji. Szczególną awersję wykazują posiadacze obligacji o stałych płatnościach odsetkowych, a tych jest większość. Wzrost inflacji wymusza podwyższanie stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej, a wyższe stopy oznaczają efekt dostosowawczy cen obligacji (ich spadek). Spadek cen wcześniej drożej kupionych obligacji to strata w przypadku konieczności wcześniejszego ich sprzedania. Ostatnio także inwestujący w akcje wykazują szczególne zainteresowanie inflacją. Poza skalą makro, czyli negatywnym wpływem rosnących stóp procentowych na gospodarkę, szczególnie zajmuje ich komponent inflacji, jakim jest wzrost wynagrodzeń. Rosnące płace to negatywny sygnał dla spółek. Szczególnie trudna sytuacja dotyczy firm, których marża jest silnie uzależniona od płac i tych z dużym udziałem płac w całości kosztów. Ponadto od dłuższego czasu obserwujemy podbieranie pracowników przez podmioty zagraniczne, oferujące lepsze wynagrodzenia. Dochodzi do sytuacji, że brakuje kadry, a żeby zatrzymać pracowników, firmy muszą płacić im więcej. Z problemem tym boryka się budownictwo, handel i wyspecjalizowane usługi, a wpływ tych sektorów na indeksy jest niebagatelny. Presja płacowa cały czas narasta i wpływa na inflację. Procesy inflacyjne, jakie ostatnio obserwujemy, słusznie niepokoją inwestorów. Rosnącą inflacja nie zawsze jest przewidywalna.


ADAM WIŚNIEWSKI

ekspert ds. inwestycji w AXA Życie

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Orzeczenie o niepełnosprawności dziecka a dokumentacja pracownicza rodzica. MRPiPS odpowiada na ważne pytania

Po co pracodawcy dostęp do całości orzeczenia o niepełnosprawności dziecka? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na wątpliwości Rzeczniczki Praw Dziecka. Problem dotyczy dokumentowania prawa do dodatkowego urlopu wychowawczego rodzica dziecka z niepełnosprawnością.

2500 zł dla nauczyciela (nie każdego) - na zakup laptopa. MEN: wnioski do 25 lutego 2025 r. Za droższy model trzeba będzie dopłacić samemu

Nauczyciele szkół ponadpodstawowych i klas I-III szkół podstawowych mogą od poniedziałku 27 stycznia 2025 r. składać wnioski o bon na zakup sprzętu w programie "Laptop dla nauczyciela" – poinformowali ministra edukacji Barbara Nowacka i wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Na złożenie wniosków nauczyciele mają 30 dni (do 25 lutego 2025 r. – PAP), kolejne 30 dni przeznaczone będzie na ich rozpatrzenie. Bony mają być wręczane w miesiącach kwiecień-maj 2025 r., a wykorzystać je będzie można do końca 2025 roku.

Ministerstwo Cyfryzacji zapewnia: Rozwiązano większość problemów z systemem e-Doręczenia

1 stycznia 2025 r. uruchomiony został system doręczeń elektronicznych, tzw. e-Doręczenia. Ma on zastąpić wymianę tradycyjnej korespondencji pomiędzy instytucjami publicznymi a obywatelami. Niestety, system nie działa prawidłowo.

Koniec z płaceniem za nieobecności. Za brak działania pieniądze się nie należą – tak orzekł sąd. Kto straci na takim podejściu?

Nieobecność oznacza brak działania. Brak działania z kolei oznacza brak kosztów i utraconych korzyści. Wszystko to razem oznacza natomiast, że za ten czas nie należą się diety i nie ma w tym zakresie swobody dokonywania ustaleń.

REKLAMA

Chleb, bułki, makarony ze zmielonymi larwami są bezpieczne. Chityna, witamina D3 i alergeny [ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (UE) 2025/89 z 20 stycznia 2025 r.]

Zastosowanie żywieniowe znalazł Tenebrio molitor (mącznik młynarek). Można proszek z larw owada po poddaniu naświetleniu dodawać do szeregu produktów żywnościowych. Najwięcej kontrowersji budzi sprawa chityny. KE badała też kwestię witaminy D3.

Dofinansowania m.in. dla OSP, kół gospodyń wiejskich oraz klubów sportowych. Ruszają prekonsultacje

Dofinansowania m.in. dla OSP, kół gospodyń wiejskich oraz klubów sportowych. Ruszają prekonsultacje programu NIW-CRSO pn. "Moc Małych Społeczności". Kto będzie mógł starać się o dofinansowanie? Ile będzie wynosiło? Jaki jest harmonogram?

e-Urząd Skarbowy w Twoim telefonie! Nowa aplikacja zmienia sposób korzystania z usług skarbowych

Ministerstwo Finansów wprowadza rewolucję w dostępie do usług skarbowych. Aplikacja e-Urząd Skarbowy pozwala na szybkie i bezpieczne załatwianie spraw urzędowych. To dopiero początek – kolejne aktualizacje przyniosą jeszcze więcej funkcji!

450 złotych od pracodawcy bez składek ZUS i bez zbędnej biurokracji. Nie musisz dokumentować wydatku. Kto może skorzystać?

Wszelkie świadczenie przyznawane pracownikom przez pracodawców pociągają za sobą określone konsekwencje podatkowe i na gruncie ubezpieczeń społecznych. Czy jest szansa na 450 złotych od pracodawcy bez składek ZUS i bez konieczności dokumentowania wydatku?

REKLAMA

Kiedy mogę wziąć urlop na okresie próbnym? Umowa od 1 stycznia 2025 [GIP]

Pytanie: Po wielu latach pracy zmieniłem pracodawcę. Zgodnie ze stażem pracy miałem prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego w roku kalendarzowym. Umowę na okres próbny zawarłem od 1 stycznia 2025 roku na trzy miesiące. Ile dni urlopu mi przysługuje? Kiedy mogę wziąć urlop u nowego pracodawcy?

Wyższe stawki wynagrodzenia zasadniczego w resorcie spraw wewnętrznych i administracji. Wyrównanie od 1 stycznia 2025 r.

Rząd pracuje nad przepisami podwyższającymi stawki wynagrodzenia pracowników zatrudnionych w państwowych jednostkach budżetowych resortu spraw wewnętrznych i administracji. Wzrosną zarówno stawki minimalnego, jak i maksymalnego wynagrodzenia zasadniczego. Nowe stawki będą obowiązywać wstecz od 1 stycznia 2025 r.

REKLAMA