Fundusze postawią na ochronę kapitału i inwestycje za granicą
REKLAMA
KBC TFI jest jednym z pierwszych towarzystw, który przedstawił plany przyszłorocznej oferty.
- W przyszłym roku planujemy wprowadzenie na rynek ponad 20 nowych funduszy z ochroną kapitału, co miesiąc w ofercie powinny pojawiać się nowe fundusze. Będą wśród nich tak jak dotychczas produkty ze 100-proc. ochroną kapitału, ale nowością będą fundusze bardziej dynamiczne, gdzie ochrona kapitału może zejść do 90-95 proc. Chcemy też rozpocząć dystrybucję kilkudziesięciu zagranicznych funduszy inwestycyjnych oferowanych przez grupę KBC - mówi GP Philippe De Brouwer, prezes KBC TFI. Jedna z najnowszych propozycji KBC TFI to KBC Polska 2012 FIZ, fundusz z ochroną kapitału, w którym zysk zależy od koszyka spółek bezpośrednio związanych z przygotowaniem ME w piłce nożnej w 2012 roku oraz tych, które zwykle zyskują na wielkich imprezach sportowych. Będzie to 24 fundusz zamknięty z ochroną kapitału utworzony przez KBC TFI.
Pozostałe fundusze nie ujawniają jeszcze swojej konkretnej oferty na 2008 rok, jednak będą wykorzystywać chęć Polaków do inwestycji w akcje, głównie za granicą. Na rynku nie powinno też zabraknąć produktów bezpieczniejszych.
W ofercie dla klientów indywidualnych subfundusz otwarty z ochroną kapitału ma m.in. Skarbiec TFI, który ocenia, że jest to produkt na tyle uniwersalny i dopasowany do potrzeb klientów, że na razie nie ma potrzeby tworzenia kolejnej tego typu oferty.
- W najbliższej przyszłości na pewno będziemy rozszerzać ofertę funduszu parasolowego dla klientów indywidualnych, tak aby poprzez zaoferowanie szerokiego wyboru możliwych strategii inwestycyjnych pozwolić im jak najlepiej wykorzystać ochronę podatkową w funduszu. Chcemy m.in. rozszerzyć ofertę związaną z inwestycjami na rynkach zagranicznych - mówi GP Maciej Podgórski, dyrektor zarządzający Skarbiec TFI.
Trzy otwarte fundusze z funkcją ochrony kapitału (dają możliwość wycofania się z inwestycji w każdym czasie) ma w ofercie Union Investment TFI, który obok tego typu produktów, chce dać klientom możliwość budowania bardziej efektywnych portfeli dla klientów, tak jak np. przez subfundusz UniAkcje Nowa Europa. Inwestuje on dużą część portfela na rynku rosyjskim.
Pioneer Pekao TFI testował zainteresowanie rynku, oferując dwa produkty - ze 100-proc. i 90-proc. ochroną kapitału.
- Można było zauważyć, że klientów bardziej interesowała opcja poszukiwania wyższego zysku albo po prostu akceptowali zyski generowane przez fundusze obligacyjne - mówi Adrian Adamowicz, wiceprezes Pioneer Pekao TFI.
W 2008 roku firma będzie stawiała przede wszystkim na wprowadzanie funduszy akcji inwestujących w nowe klasy aktywów na interesujących rynkach zagranicznych oraz pracowała nad ofertą funduszy bezpiecznych, m.in. nad rozwiązaniami związanymi z absolutną stopą zwrotu. Na fundusz absolutnej stopy uzyskała już zresztą zgodę Komisji Nadzoru Finansowego.
- Cały czas klienci mają duże zaufanie do funduszy akcyjnych. Klienci umarzający jednostki wchodzą z kolei w fundusze bezpieczne - dodaje Adrian Adamowicz.
ROSNĄ AKTYWA FUNDUSZY INWESTUJĄCYCH ZA GRANICĄ
O rosnącej popularności inwestycji w akcje za granicą najlepiej świadczy wzrost aktywów dedykowanych im funduszy. Niemal 70 proc. październikowego napływu środków do funduszy inwestycyjnych (ponad 1,2 mld zł) trafiło do funduszy akcji zagranicznych. To rekordowa wartość w historii tej grupy. Od początku roku produkty te pozyskały już ponad 7,1 mld zł, co oznacza, że trafiła do nich niemal co piąta złotówka. Taka sprzedaż to zasługa m.in. funduszy inwestujących aktywa w akcje krajów tzw. Nowej Europy, a także Dalekiego Wschodu. W jednostkach funduszy akcji zagranicznych Polacy ulokowali już 9 mld zł.
MAŁGORZATA KWIATKOWSKA
REKLAMA