REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kupno ziemi z zasobów własności rolnych Skarbu Państwa

Ewa Grączewska-Ivanova

REKLAMA

Wszyscy zainteresowani np. zakupem nieruchomości rolnych z zasobów Skarbu Państwa mogą się dowiedzieć o planowanej sprzedaży ze specjalnego wykazu przygotowanego przez Agencję Nieruchomości Rolnych. Na licytację dotyczącą takich nieruchomości, oprócz jej uczestników, może przyjść każdy, również osoba niebiorąca udziału w przetargu.

 

W przypadku sprzedaży nieruchomości wchodzących w skład zasobu własności rolnej Skarbu Państwa można wyróżnić dwa tryby sprzedaży nieruchomości: bezprzetargowy oraz przetargowy. W trybie bezprzetargowym nieruchomość może nabyć tylko osoba zaliczona do kategorii osób uprawnionych z tytułu pierwszeństwa w nabyciu. Podobnie w przypadku dzierżawy nieruchomości konieczne jest przeprowadzenie przetargu i tylko w wyjątkowych przypadkach nie przeprowadza przetargu. Może to mieć miejsce, jeśli w wyniku kolejnego przetargu nie wyłoniono dzierżawcy lub gdy dotychczasowy dzierżawca wyraził wolę dalszego dzierżawienia nieruchomości na nowych warunkach.

Informacje o przetargach

Wszyscy zainteresowani mogą się dowiedzieć o planowanej sprzedaży lub dzierżawie nieruchomości ze specjalnego wykazu, który podaje się do publicznej wiadomości.

Uczestnikami przetargu mogą być osoby fizyczne i osoby prawne, które w wyznaczonym terminie miejscu i formie wpłaciły wadium.

Procedury przetargowe

Nieruchomości, które nie zostaną zbyte bezprzetargowo, są sprzedawane w trybie publicznego przetargu. Przy czym wyróżnia się dwa podstawowe tryby przetargów: przetarg ustny (licytację) oraz przetarg ofert pisemnych (przetarg ofert). Mogą mieć one charakter nieograniczony lub ograniczony. Podstawowe znaczenie ma licytacja, która jest prowadzona w celu uzyskania jak najwyższej ceny. Natomiast przetarg ofert pisemnych stosuje się w sytuacji uzasadnionej względami społeczno-gospodarczymi, a jego celem jest dokonanie wyboru oferty najkorzystniejszej z punktu widzenia warunków określonych w ogłoszeniu. Organizatorem przetargu jest jednostka agencji, ale w praktyce przetarg przeprowadza komisja przetargowa składająca się z trzech do siedmiu członków.

Przetarg nieograniczony

Przetarg ustny przeprowadza się, jeżeli stawi się przynajmniej jeden uczestnik. Rozpoczynając przetarg na sprzedaż nieruchomości, przewodniczący komisji przetargowej powinien poinformować o cenie wywoławczej nieruchomości oraz o wysokości minimalnych postąpień. Po sprawdzeniu, kto wpłacił wadia, ustalana jest lista uczestników przetargu oraz ich tożsamość. Następnie odbywa się licytacja. Przewodniczący ogłasza kolejne postąpienia uczestników zgłaszane ustnie aż do momentu, gdy mimo trzykrotnego ogłoszenia tej samej ceny nikt nie zgłasza dalszych postąpień. Na zakończenie ogłaszany jest zwycięzca.

Przetarg ograniczony

W trybie przetargu ustnego ograniczonego sprzedawane są nieruchomości rolne, które w dłuższej perspektywie czasu nie utracą swego dotychczasowego charakteru. Nie dotyczy to np. gruntów rolnych atrakcyjnych inwestycyjnie, położonych w miastach lub ich bezpośrednim sąsiedztwie, przy istniejących lub projektowanych trasach komunikacyjnych, czy też położonych na terenach posiadających walory rekreacyjno-wypoczynkowe. Regułą przetargu ograniczonego jest to, że Agencja zastrzega, że uczestnikami przetargu będą określone kategorie osób wymienione w ustawie, przykładowo tylko osoby fizyczne określone w przepisach o kształtowaniu rolnego ustroju, które chcą utworzyć lub powiększyć gospodarstwo rodzinne lub pracownicy zlikwidowanych PGR-ów zamierzający utworzyć gospodarstwo. Przy czym przetarg ograniczony co do tej samej kategorii uczestników może być przeprowadzany tylko raz. Do przetargu ograniczonego ustnego stosuje się odpowiednio przepisy ogólne o przetargu oraz o przetargu ustnym nieograniczonym, z pewnymi wyraźnie przewidzianymi wyjątkami. W trybie tym można także wydzierżawiać nieruchomości.

Przetarg ofert pisemnych

Część nieruchomości jest sprzedawana oraz wydzierżawiana w przetargu ofert pisemnych. Istotą przetargu ofert jest to, że w odpowiedzi na ogłoszenie uczestnik składa pisemną ofertę, która powinna zwierać wszystkie elementy wskazane w ogłoszeniu. Składa się ją w zaklejonej kopercie w miejscu i terminie określonym w ogłoszeniu. Jako zasadę przyjmuje się składanie ofert u wyznaczonego notariusza. Oferty, które nie zostały odrzucone, komisja przetargowa ocenia, biorąc pod uwagę cenę oraz inne kryteria wyboru najkorzystniejszej oferty. Komisja może także wezwać uczestnika do dodatkowych wyjaśnień. Może je uwzględnić, jeśli nie prowadzą one do zmiany oferowanej ceny i warunków jej zapłaty. Komisja podejmuje rozstrzygnięcia w drodze głosowania. Jeśli jest równa liczba głosów, decyduje głos przewodniczącego. Jeśli ze względu na równoważność ofert wybór jest utrudniony, komisja przeprowadza dodatkowy przetarg ustny ograniczony do tych oferentów, którzy złożyli oferty równoważne. Na koniec wniosek komisji o wyborze musi zostać zatwierdzony przez organizatora przetargu. Potem organizator zawiadamia o wyniku niezwłocznie wszystkich uczestników na piśmie.

W przetargu ofert można wyróżnić cześć jawną oraz niejawną. Część jawna obejmuje stwierdzenie przez przewodniczącego prawidłowości ogłoszenia przetargu, a następnie przekazanie uczestnikom przetargu informacji na temat nieruchomości i liczby złożonych ofert. Ponadto w tym momencie sprawdza się, czy wadia wniesiono w terminie, i otwiera się koperty z ofertami, odrzucając te, które zostały złożone nieprawidłowo, np. po terminie, lub gdy nie wniesiono wadium, a także gdy oferta nie zawiera informacji wymienionych w ogłoszeniu albo gdy w ofercie nie zaproponowano ceny co najmniej wywoławczej.

Potem następuje część niejawna przetargu, podczas której komisja szczegółowo analizuje oferty pod kątem wysokości czynszu oraz innych kryteriów przetargowych. Po analizie komisja zamieszcza wniosek w protokóle w sprawie wyboru najkorzystniejszej oferty wraz z uzasadnieniem lub stwierdza, że nie wybrano żadnej z ofert.

Przetarg ofert może mieć także charakter ograniczony, jeśli ogłoszenie o przetargu wskazuje, że mogą w nim barć udział tylko określone kategorie osób. Stosuje się do niego odpowiednio przepisy dotyczące przetargu ofert nieograniczonego oraz przetargu ustnego ograniczonego.

BRAK ROZSTRZYGNIĘCIA

Przetarg pozostaje nierozstrzygnięty, gdy:

- nikt nie stawił się na przetarg ustny, nikt nie został zakwalifikowany do uczestnictwa w przetargu ograniczonym lub nie wpłynęła żadna oferta na przetarg pisemny,

- żaden z uczestników nie zaproponował postąpienia ponad cenę wywoławczą,

- żaden z uczestników przetargu ofert nie zaoferował chociaż ceny wywoławczej,

- komisja odrzuciła wszystkie oferty lub nie wybrała żadnej oferty.

PODSTAWA PRAWNA

- Ustawa z 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa (Dz.U. z 2004 r. nr 208, poz. 2128 ze zm.).
- Rozporządzenie ministra skarbu państwa z 1 sierpnia 2003 r. w sprawie szczegółowego trybu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa i ich części składowych, warunków rozkładania ceny sprzedaży na raty oraz stawek szacunkowych gruntów (Dz.U. nr 140, poz. 1350 ze zm.).

- Rozporządzenie z 1 sierpnia 2003 r. ministra skarbu państwa w sprawie szczegółowego trybu przeprowadzania przetargów na dzierżawę nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa (Dz.U. nr 140, poz. 1351 ze zm.).


EWA GRĄCZEWSKA-IVANOVA

ewa.graczewska-ivanova@infor.pl

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny 2025: Ile kosztuje wykończenie mieszkania (pod klucz) u dewelopera?

Czy deweloperzy oferują wykończenie mieszkań pod klucz? W jakiej cenie? Jak wielu nabywców się na nie decyduje? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Unijne rozporządzenie DORA już obowiązuje. Które firmy muszą stosować nowe przepisy od 17 stycznia 2025 r.?

Od 17 stycznia 2025 r. w Unii Europejskiej zaczęło obowiązywać Rozporządzenie DORA. Objęte nim podmioty finansowe miały 2 lata na dostosowanie się do nowych przepisów w zakresie zarządzania ryzykiem ICT. Na niespełna miesiąc przed ostatecznym terminem wdrożenia zmian Europejski Bank Centralny opublikował raport SREP (Supervisory Review and Evaluation Process) za 2024 rok, w którym ze wszystkich badanych aspektów związanych z działalnością banków to właśnie ryzyko operacyjne i teleinformatyczne uzyskało najgorsze średnie wyniki. Czy Rozporządzenie DORA zmieni coś w tym zakresie? Na to pytanie odpowiadają eksperci Linux Polska.

Kandydaci na prezydenta 2025 [Sondaż]

Którzy kandydaci na prezydenta w 2025 roku mają największe szanse? Oto sondaż Opinia24. Procenty pierwszej trójki rozkładają się następująco: 35,3%, 22,1% oraz 13,2%.

E-doręczenia: 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi

E-doręczenia funkcjonują od 1 stycznia 2025 roku. Przedstawiamy 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi ekspertki. Jakie podmioty muszą posiadać adres do e-doręczeń? Czy w przypadku braku odbioru przesyłek z e-doręczeń w określonym czasie będzie domniemanie doręczenia?

REKLAMA

Brykiety drzewne czy drewno kawałkowe – czym lepiej ogrzewać dom i ile to kosztuje? Zestawienie kaloryczności gatunków drewna

Każdy rodzaj paliwa ma swoje mocne strony. Polska jest jednym z większych producentów brykietów w Europie i znaleźć u nas można bardzo szeroką ich gamę. Brykietowanie to proces, który nadaje drewnu nową strukturę, zagęszcza je. Brykiet tej samej wielkości z trocin dębowych ma taką samą wagę jak z trocin sosnowych czy świerkowych. Co więcej, brykiet z trocin iglastych ma wyższą wartość kaloryczną, ponieważ drewno iglaste, niezależnie od lekkiej wagi, tak naprawdę jest bardziej kaloryczne od liściastego. Do tego jeśli porównamy polano i brykiet o tej samej objętości, to brykiet jest cięższy od drewna.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Transfer danych osobowych do Kanady – czy to bezpieczne? Co na to RODO?

Kanada to kraj, który kojarzy się nam z piękną przyrodą, syropem klonowym i piżamowym shoppingiem. Jednak z punktu widzenia RODO Kanada to „państwo trzecie” – miejsce, które nie podlega bezpośrednio unijnym regulacjom ochrony danych osobowych. Czy oznacza to, że przesyłanie danych na drugi brzeg Atlantyku jest ryzykowne?

Chiński model AI (DeepSeek R1) tańszy od amerykańskich a co najmniej równie dobry. Duża przecena akcji firm technologicznych w USA

Notowania największych amerykańskich firm związanych z rozwojem sztucznej inteligencji oraz jej infrastrukturą zaliczyły ostry spadek w poniedziałek, w związku z zaprezentowaniem tańszego i wydajniejszego chińskiego modelu AI, DeepSeek R1.

REKLAMA

Orzeczenie o niepełnosprawności dziecka a dokumentacja pracownicza rodzica. MRPiPS odpowiada na ważne pytania

Po co pracodawcy dostęp do całości orzeczenia o niepełnosprawności dziecka? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na wątpliwości Rzeczniczki Praw Dziecka. Problem dotyczy dokumentowania prawa do dodatkowego urlopu wychowawczego rodzica dziecka z niepełnosprawnością.

2500 zł dla nauczyciela (nie każdego) - na zakup laptopa. MEN: wnioski do 25 lutego 2025 r. Za droższy model trzeba będzie dopłacić samemu

Nauczyciele szkół ponadpodstawowych i klas I-III szkół podstawowych mogą od poniedziałku 27 stycznia 2025 r. składać wnioski o bon na zakup sprzętu w programie "Laptop dla nauczyciela" – poinformowali ministra edukacji Barbara Nowacka i wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Na złożenie wniosków nauczyciele mają 30 dni (do 25 lutego 2025 r. – PAP), kolejne 30 dni przeznaczone będzie na ich rozpatrzenie. Bony mają być wręczane w miesiącach kwiecień-maj 2025 r., a wykorzystać je będzie można do końca 2025 roku.

REKLAMA