REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kupno ziemi z zasobów własności rolnych Skarbu Państwa

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ewa Grączewska-Ivanova

REKLAMA

Wszyscy zainteresowani np. zakupem nieruchomości rolnych z zasobów Skarbu Państwa mogą się dowiedzieć o planowanej sprzedaży ze specjalnego wykazu przygotowanego przez Agencję Nieruchomości Rolnych. Na licytację dotyczącą takich nieruchomości, oprócz jej uczestników, może przyjść każdy, również osoba niebiorąca udziału w przetargu.

 

W przypadku sprzedaży nieruchomości wchodzących w skład zasobu własności rolnej Skarbu Państwa można wyróżnić dwa tryby sprzedaży nieruchomości: bezprzetargowy oraz przetargowy. W trybie bezprzetargowym nieruchomość może nabyć tylko osoba zaliczona do kategorii osób uprawnionych z tytułu pierwszeństwa w nabyciu. Podobnie w przypadku dzierżawy nieruchomości konieczne jest przeprowadzenie przetargu i tylko w wyjątkowych przypadkach nie przeprowadza przetargu. Może to mieć miejsce, jeśli w wyniku kolejnego przetargu nie wyłoniono dzierżawcy lub gdy dotychczasowy dzierżawca wyraził wolę dalszego dzierżawienia nieruchomości na nowych warunkach.

Informacje o przetargach

Wszyscy zainteresowani mogą się dowiedzieć o planowanej sprzedaży lub dzierżawie nieruchomości ze specjalnego wykazu, który podaje się do publicznej wiadomości.

Uczestnikami przetargu mogą być osoby fizyczne i osoby prawne, które w wyznaczonym terminie miejscu i formie wpłaciły wadium.

Procedury przetargowe

Nieruchomości, które nie zostaną zbyte bezprzetargowo, są sprzedawane w trybie publicznego przetargu. Przy czym wyróżnia się dwa podstawowe tryby przetargów: przetarg ustny (licytację) oraz przetarg ofert pisemnych (przetarg ofert). Mogą mieć one charakter nieograniczony lub ograniczony. Podstawowe znaczenie ma licytacja, która jest prowadzona w celu uzyskania jak najwyższej ceny. Natomiast przetarg ofert pisemnych stosuje się w sytuacji uzasadnionej względami społeczno-gospodarczymi, a jego celem jest dokonanie wyboru oferty najkorzystniejszej z punktu widzenia warunków określonych w ogłoszeniu. Organizatorem przetargu jest jednostka agencji, ale w praktyce przetarg przeprowadza komisja przetargowa składająca się z trzech do siedmiu członków.

Przetarg nieograniczony

Przetarg ustny przeprowadza się, jeżeli stawi się przynajmniej jeden uczestnik. Rozpoczynając przetarg na sprzedaż nieruchomości, przewodniczący komisji przetargowej powinien poinformować o cenie wywoławczej nieruchomości oraz o wysokości minimalnych postąpień. Po sprawdzeniu, kto wpłacił wadia, ustalana jest lista uczestników przetargu oraz ich tożsamość. Następnie odbywa się licytacja. Przewodniczący ogłasza kolejne postąpienia uczestników zgłaszane ustnie aż do momentu, gdy mimo trzykrotnego ogłoszenia tej samej ceny nikt nie zgłasza dalszych postąpień. Na zakończenie ogłaszany jest zwycięzca.

Przetarg ograniczony

W trybie przetargu ustnego ograniczonego sprzedawane są nieruchomości rolne, które w dłuższej perspektywie czasu nie utracą swego dotychczasowego charakteru. Nie dotyczy to np. gruntów rolnych atrakcyjnych inwestycyjnie, położonych w miastach lub ich bezpośrednim sąsiedztwie, przy istniejących lub projektowanych trasach komunikacyjnych, czy też położonych na terenach posiadających walory rekreacyjno-wypoczynkowe. Regułą przetargu ograniczonego jest to, że Agencja zastrzega, że uczestnikami przetargu będą określone kategorie osób wymienione w ustawie, przykładowo tylko osoby fizyczne określone w przepisach o kształtowaniu rolnego ustroju, które chcą utworzyć lub powiększyć gospodarstwo rodzinne lub pracownicy zlikwidowanych PGR-ów zamierzający utworzyć gospodarstwo. Przy czym przetarg ograniczony co do tej samej kategorii uczestników może być przeprowadzany tylko raz. Do przetargu ograniczonego ustnego stosuje się odpowiednio przepisy ogólne o przetargu oraz o przetargu ustnym nieograniczonym, z pewnymi wyraźnie przewidzianymi wyjątkami. W trybie tym można także wydzierżawiać nieruchomości.

Przetarg ofert pisemnych

Część nieruchomości jest sprzedawana oraz wydzierżawiana w przetargu ofert pisemnych. Istotą przetargu ofert jest to, że w odpowiedzi na ogłoszenie uczestnik składa pisemną ofertę, która powinna zwierać wszystkie elementy wskazane w ogłoszeniu. Składa się ją w zaklejonej kopercie w miejscu i terminie określonym w ogłoszeniu. Jako zasadę przyjmuje się składanie ofert u wyznaczonego notariusza. Oferty, które nie zostały odrzucone, komisja przetargowa ocenia, biorąc pod uwagę cenę oraz inne kryteria wyboru najkorzystniejszej oferty. Komisja może także wezwać uczestnika do dodatkowych wyjaśnień. Może je uwzględnić, jeśli nie prowadzą one do zmiany oferowanej ceny i warunków jej zapłaty. Komisja podejmuje rozstrzygnięcia w drodze głosowania. Jeśli jest równa liczba głosów, decyduje głos przewodniczącego. Jeśli ze względu na równoważność ofert wybór jest utrudniony, komisja przeprowadza dodatkowy przetarg ustny ograniczony do tych oferentów, którzy złożyli oferty równoważne. Na koniec wniosek komisji o wyborze musi zostać zatwierdzony przez organizatora przetargu. Potem organizator zawiadamia o wyniku niezwłocznie wszystkich uczestników na piśmie.

W przetargu ofert można wyróżnić cześć jawną oraz niejawną. Część jawna obejmuje stwierdzenie przez przewodniczącego prawidłowości ogłoszenia przetargu, a następnie przekazanie uczestnikom przetargu informacji na temat nieruchomości i liczby złożonych ofert. Ponadto w tym momencie sprawdza się, czy wadia wniesiono w terminie, i otwiera się koperty z ofertami, odrzucając te, które zostały złożone nieprawidłowo, np. po terminie, lub gdy nie wniesiono wadium, a także gdy oferta nie zawiera informacji wymienionych w ogłoszeniu albo gdy w ofercie nie zaproponowano ceny co najmniej wywoławczej.

Potem następuje część niejawna przetargu, podczas której komisja szczegółowo analizuje oferty pod kątem wysokości czynszu oraz innych kryteriów przetargowych. Po analizie komisja zamieszcza wniosek w protokóle w sprawie wyboru najkorzystniejszej oferty wraz z uzasadnieniem lub stwierdza, że nie wybrano żadnej z ofert.

Przetarg ofert może mieć także charakter ograniczony, jeśli ogłoszenie o przetargu wskazuje, że mogą w nim barć udział tylko określone kategorie osób. Stosuje się do niego odpowiednio przepisy dotyczące przetargu ofert nieograniczonego oraz przetargu ustnego ograniczonego.

BRAK ROZSTRZYGNIĘCIA

Przetarg pozostaje nierozstrzygnięty, gdy:

- nikt nie stawił się na przetarg ustny, nikt nie został zakwalifikowany do uczestnictwa w przetargu ograniczonym lub nie wpłynęła żadna oferta na przetarg pisemny,

- żaden z uczestników nie zaproponował postąpienia ponad cenę wywoławczą,

- żaden z uczestników przetargu ofert nie zaoferował chociaż ceny wywoławczej,

- komisja odrzuciła wszystkie oferty lub nie wybrała żadnej oferty.

PODSTAWA PRAWNA

- Ustawa z 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa (Dz.U. z 2004 r. nr 208, poz. 2128 ze zm.).
- Rozporządzenie ministra skarbu państwa z 1 sierpnia 2003 r. w sprawie szczegółowego trybu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa i ich części składowych, warunków rozkładania ceny sprzedaży na raty oraz stawek szacunkowych gruntów (Dz.U. nr 140, poz. 1350 ze zm.).

- Rozporządzenie z 1 sierpnia 2003 r. ministra skarbu państwa w sprawie szczegółowego trybu przeprowadzania przetargów na dzierżawę nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa (Dz.U. nr 140, poz. 1351 ze zm.).


EWA GRĄCZEWSKA-IVANOVA

ewa.graczewska-ivanova@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Magdalena Biejat – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydatka na Prezydenta RP 2025]

Magdalena Biejat – która partia popiera kandydatkę? Przedstawiamy program wyborczy kandydatki na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. oraz wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego.

Przełom dla odbiorców energii elektrycznej. Likwidują pierwsze opłaty, dzięki licznikom zdalnym

W związku z wdrożeniem liczników zdalnego odczytu energii elektrycznej, pierwszy operator energetyczny w Polsce rezygnuje z opłat za odczyt na życzenie klienta. Dane będzie można otrzymać drogą mailową, listownie lub na nośniku pamięci. Rozwiązanie to umożliwi lepszą kontrolę zużycia energii, co przełoży się na oszczędności i niższe rachunki.

Co zrobić, gdy z ZUS nie dotarła deklaracja podatkowa PIT?

ZUS zrealizował akcję wysyłkową deklaracji podatkowych PIT-40, PIT-11A i PIT-11. Jednak nie wszystkie deklaracje trafiły do adresatów. Duplikat można dostać przychodząc do ZUS. Można też wydrukować dokument, który jest umieszczony na indywidualnym koncie PUE ZUS.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

REKLAMA

Renta socjalna 2025 r. Zmiany już od 1 maja 2025 r.

Jakie zmiany czekają osoby pobierające rentę socjalną? Czy nadchodzące zmiany wpłyną na wysokość wypłaty świadczeń? Ile wynosi renta socjalna po waloryzacji 1 marca 2025 r.? Co z dodatkiem dopełniającym do renty socjalnej? Kto musi złożyć wniosek, by otrzymać dodatek dopełniający?

Zakupy przed Wielkanocą 2025. Wojna cenowa między Lidlem i Biedronką służy kupującym. Inne sieci też w akcji

Polacy mają korzyść z tych wojen, bo dzięki niezliczonym promocjom mogą taniej albo więcej kupić przed świętami. To oznacza bardziej obfity lub zróżnicowany w potrawy i smakołyki stół wielkanocny u większości rodzin.

Sejm na żywo 15 kwietnia: Komisja śledcza ds. Pegasusa

Przesłuchanie Aleksandry Rozmierskiej, prokurator, wezwanej w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

500 plus na okulary (lub soczewki kontaktowe) dla osób pracujących przy komputerze, niezależnie od dofinansowania z NFZ – nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk

Po sześciokrotnym wydłużeniu terminu odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie uregulowania minimalnej kwoty dofinansowania do okularów korekcyjnych (lub soczewek kontaktowych) dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy – Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, nareszcie przedstawiło swoje stanowisko w tej sprawie. Z jednej strony – pracownicy mogą poczuć się rozczarowani, a z drugiej – może ono stanowić narzędzie do „walki” z niefrasobliwym pracodawcą, którego regulacje wewnętrzne pozostają w sprzeczności z obowiązującymi przepisami.

REKLAMA

Odbiorcy prądu z nowym obowiązkiem. Kary do 10 tys. zł, ale rachunki mogą spaść nawet o 10%

Do lipca 2031 roku wszystkie mieszkania w Polsce muszą być wyposażone w liczniki zdalnego odczytu energii elektrycznej – taki obowiązek nakładają przepisy unijne i krajowe. Brak dostosowania się do nowych regulacji może skutkować grzywną nawet do 10 tys. zł. Nowe urządzenia, choć obowiązkowe, mogą też pomóc w obniżeniu rachunków za prąd.

Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

REKLAMA