REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatnikom przysługują dwa niezależne limity zwrotu

Magdalena Majkowska
Magdalena Majkowska

REKLAMA

Osoba, która w okresie pięcioletnim przekroczy limit zwrotu VAT dla inwestycji wymagających wydania pozwolenia na budowę, może uzyskać zwrot wynikający z limitu dotyczącego wydatków na inwestycje niewymagające pozwolenia.

 

W zakresie zwrotu osobom fizycznym części VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych obowiązują dwa podstawowe limity: dla inwestycji wymagającej pozwolenia na budowę (wyższy) i niewymagającej pozwolenia (niższy). Podatnik ponosi obecnie wydatki związane z pozwoleniem na budowę. Czy wykorzystując limit w kwocie przewyższającej pułap określony dla inwestycji niewymagających pozwolenia, nie będzie już miał możliwości uzyskania zwrotu z tytułu takich wydatków, czy też limity te funkcjonują niezależnie?

Zygmunt Tabisz, doradca podatkowy, partner w Kancelarii Doradców Podatkowych Tabisz, Ferensztajn, Węgrzyn, Jarosz, Kędzior, Płaneta wskazuje, że zgodnie z nowelizowaną 1 stycznia 2008 r. treścią przepisu art. 3 ust. 6a ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym limity kwoty zwrotu obliczone zgodnie z zasadami określonymi w ustawie (art. 3 ust. 5 i 6) dotyczą okresów pięcioletnich liczonych od daty złożenia pierwszego wniosku.

- Analiza treści regulacji prowadzi do wniosku, że podatnik, który w okresie pięciu lat, licząc od daty złożenia pierwszego wniosku o zwrot VAT, poniesie wydatki na zakup materiałów budowlanych związanych z budownictwem mieszkaniowym, ma do wykorzystania dwa limity kwot - mówi Zygmunt Tabisz.

Ekspert wyjaśnia, że pierwszy z nich wynika z przemnożenia 12,295 proc. przez iloczyn 70 mkw powierzchni użytkowej i ceny 1 mkw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, ostatnio ogłoszonej przez GUS przed kwartałem złożenia wniosku o dokonanie zwrotu, i dotyczy inwestycji związanych z wydatkami wymagającymi pozwolenia na budowę. Drugi wynika z przemnożenia 12,295 proc. przez iloczyn 30 mkw. powierzchni użytkowej i ceny 1 mkw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, ostatnio ogłoszonej przez GUS przed kwartałem złożenia wniosku, w przypadku inwestycji związanych z wydatkami niewymagającymi pozwolenia na budowę. Odrębne limity obowiązują w odniesieniu do osób, które w latach 2004-2005 korzystały z ulg mieszkaniowych regulowanych w ustawie o PIT.

- Oznacza to, że w przypadku gdy w okresie pięcioletnim przekroczony zostanie limit kwoty możliwego zwrotu VAT, wynikający z wydatków wymagających wydania pozwolenia na budowę, to osobie fizycznej przysługuje zwrot VAT wynikający z limitu określonego dla inwestycji niewymagających pozwolenia na budowę - twierdzi Zygmunt Tabisz.

Nasz rozmówca podkreśla, że trzeba pamiętać o tym, iż zgodnie z przepisem przejściowym zawartym w art. 5 noweli z 19 września 2007 r. (Dz.U. nr 192, poz. 1382), art. 3 ust. 6a w nowym brzmieniu uwzględniającym pięcioletnie limity zwrotu ma zastosowanie do wniosków złożonych od 1 stycznia 2006 r.

3041 złotych wynosi cena 1 mkw. potrzebna do wyliczenia aktualnych limitów


MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kompas Konkurencyjności dla UE – ogólniki i brak konkretnych działań. Stanowisko PIPC

W dniu 29 stycznia 2025 r. Komisja Europejska przedstawiła „Kompas Konkurencyjności dla UE”. Jest to pierwsza inicjatywa nowej Komisji Europejskiej, która ustanawia konkurencyjność jako jedną z nadrzędnych zasad działania UE na czas trwania obecnej kadencji (2024-2029). Poniżej prezentujemy stanowisko Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego dotyczące ww. dokumentu Komisji Europejskiej.

Zasiłek wyrównawczy 2025 i 2026 r. [komu przysługuje, w jakiej wysokości, jak uzyskać]

Zasiłek wyrównawczy przysługuje wyłącznie ubezpieczonemu będącemu pracownikiem. Świadczenie stanowi różnicę między przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem pracownika, a jego miesięcznym wynagrodzeniem osiągniętym za pracę w warunkach rehabilitacji zawodowej.

Segregacja odpadów tekstylnych to za mało! Branża mody wciąż niszczy planetę

Od 1 stycznia 2025 roku obowiązkowa segregacja odpadów tekstylnych nie rozwiąże kluczowych problemów branży mody. Mimo rosnącej świadomości, nadal tylko 0,3% odzieży poddaje się recyklingowi. Branża nie nadąża z transformacją, a nasze wybory konsumenckie oraz niewystarczające działania producentów przyczyniają się do ekologicznej katastrofy. Czy na pewno rozumiemy, jak nasze ubrania szkodzą środowisku? Czas na prawdziwą zmianę.

PKD 2025: lista zmian w Polskiej Klasyfikacji Działalności [TABELA]

Zmiany w PKD od stycznia 2025 r. – przedsiębiorcy mają 2 lata na wdrożenie nowych przepisów. Katalog kodów został zmodyfikowany i rozszerzony o nowe rodzaje działalności. Artykuł zawiera listę nowych kodów PKD oraz klucze przejścia PKD 2027 na PKD 2025.

REKLAMA

Jaki dostanę zasiłek z MOPS w 2025 r.? [Przykładowe kwoty]

Sposób wyliczania zasiłków z pomocy społecznej rodzi szereg wątpliwości. Ile aktualnie wynoszą świadczenia? Prezentujemy proste przykłady i kwoty na 2025 rok.

Ministerstwo Finansów ostrzega: Fałszywe maile o konieczności dokonania korekty PIT-17

Ministerstwo Finansów ostrzega o fałszywych mailach zawierających informację o konieczności korekty PIT-17. Maile nie zostały wysłane ani przez Krajową Administrację Skarbową, ani przez Ministerstwo Finansów.

Tego dokumentu pracodawca nie może od ciebie żądać. Pracodawcy często popełniają ten błąd i nie wiedzą, że ich prawa są ograniczone

Pracodawca jest silniejszą, bo profesjonalną stroną stosunku pracy. Jednak nie oznacza to, że pracownik musi zgadzać się na wszystkie przedstawiane mu przez niego żądania. W praktyce pracodawcy pełniący funkcję płatnika, często popełniają ten błąd i żądają złożenia dokumentów, choć nie mają do tego prawa.

Szopy na opał czy rowery uszczuplą portfele Polaków bardziej niż 100-metrowe domy. W sprawie kuriozalnych stawek podatku interweniuje RPO

Stawki podatku od nieruchomości ustalane są rokrocznie jednostki samorządu terytorialnego, jednak nie mogą być one wyższe od stawek maksymalnych, ustalonych na danych rok przez Ministra Finansów. W praktyce – najczęściej – stanowią one równowartość ww. stawek maksymalnych. Zgodnie z nimi natomiast – stawka podatku od nieruchomości od szopy ogrodowej, jest niemal 10-krotnie wyższa od stawki podatku za budynek mieszkalny. Oznacza to, że właściciel 20-metrowej szopy na opał, zapłaci od niej wyższy podatek niż ten, który jest zobowiązany uiścić od 100-metrowego domu.

REKLAMA

Zadośćuczynienie dla pracownika w wysokości co najmniej jego sześciomiesięcznej pensji. Nowe przepisy mają skutecznie zwalczać mobbing

Będzie wyższy minimalny próg zadośćuczynienia za krzywdę wywołaną mobbingiem – co najmniej sześciomiesięczne wynagrodzenie danego pracownika. To pracodawca poniesie odpowiedzialność, nawet jeśli nękającym pracownika był jego bezpośredni przełożony. Nowe przepisy nałożą nowe obowiązki na pracodawców.

Ulga termomodernizacyjna 2025: Co nowego w przepisach dla podatników?

Ulga termomodernizacyjna po zmianach. Od początku 2025 roku właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej także w przypadku zakupu i montażu magazynów energii. Jest to kolejna forma wsparcia rozwoju energetyki odnawialnej i zwiększenia opłacalności instalacji prosumenckich.

REKLAMA