Można znowu zacząć kupować akcje spółek budowlanych

Małgorzata Kwiatkowska
rozwiń więcej
Ostatnie przeceny sprzyjają zakupom akcji największych firm budowlanych, głównie realizujących kontrakty na budowę infrastruktury transportowej. Ale zawsze warto pamiętać o ryzyku.

 

Po ostatniej fali wyprzedaży akcji na warszawskiej giełdzie indeks spółek budowlanych znalazł się w połowie listopada na poziomie notowań ze stycznia tego roku. Od początku 2007 r. WIG-Budownictwo zyskał 4,6 proc., oddając niemal cały wzrost wypracowany na fali informacji o wyborze Polski i Ukrainy na organizatorów mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 roku.

W kwietniu to wydarzenie pociągnęło ten wskaźnik na historyczne szczyty. WIG-Budownictwo wzrósł wtedy o ponad 60 proc. wobec poziomów z początku roku.

Chociaż ostatnie zejście na niskie poziomy cenowe nie oznacza, że potencjał spadku kursów został wyczerpany analitycy mają kilku faworytów wśród największych spółek budowlanych. Włodzimierz Giller, analityk DB Securities, zaleca przyjrzenie się na nowo m.in. Budimeksowi i PBG.

- Uważamy, że Budimex jest nieoszacowany. Poprawia się kondycja fundamentalna spółki, dlatego zalecamy jej kupowanie. Mocno przeszacowane zostało jeszcze PBG i możemy zastanowić się nad inwestycją w ten papier - mówi Włodzimierz Giller.

Według Samera Masri, analityka DI BRE, warte uwagi są m.in. spółki, które realizują inwestycje w zakresie infrastruktury drogowej i kolejowej, gazociągów i ropociągów, zdolne do wykonywania zamówień instytucji państwowych i władz samorządowych, które korzystają ze środków Unii Europejskiej.

Poza Budimeksem, który ma największe doświadczenie w realizacji inwestycji drogowych, działalność w tym segmencie chcą rozwijać również Pol-Aqua, PBG i Polimex, które realizują też kontrakty dla sektora energetycznego.

- Sektor wypada korzystniej na tle całego rynku, bo nie jest w tak dużym stopniu uzależniony od wydatków prywatnych i poziomu konsumpcji. Najważniejszymi źródłami przychodów są zamówienia publiczne i duże realizacje w energetyce. Nawet jeżeli w przyszłym roku PKB będzie niższy, sektor budowlany będzie od tego najmniej uzależniony - mówi Samer Masri.

PORADY ANALITYKÓW DLA INWESTORÓW

- sprawdź, czy zarząd realizuje strategię i jak jest oceniana jego wiarygodność;

- bierz pod uwagę dobrą ekspozycję firmy na najbardziej rentowne segmenty - budownictwo drogowe i kolejowe, energetykę, montaż i podwykonawstwo - oraz dywersyfikację portfela zamówień;

- nie inwestuj w jedną spółkę z sektora, ale reprezentujące różne segmenty, np. generalne wykonawstwo i montaż;

- sprawdź, jaka jest konstrukcja formalno-prawna podpisywanych kontraktów - czy spółka może renegocjować wartość kontraktu z podmiotem prywatnym w przypadku znacznego wzrostu kosztów;

- weź pod uwagę system motywacyjny dla wykwalifikowanych pracowników, który zmniejsza ryzyko utraty tej części kadry.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Akcje spółek budowlanych


MaŁgorzata Kwiatkowska

malgorzata.kwiatkowska@infor.pl

Infor.pl
Czy 03.11.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka
02 lis 2024

Czy pirewsza niedziela listopada jest niedzielą handlową? Czy jeśli duże zakupy, to tylko dziś w sobotę 2 listopada, nie należy więc zwlekać, ale udać się do sklepu - adekwatnie do potrzeb związanych z brakami w lodówce czy spiżarni oraz korzyści oczekiwanych po oferowanych promocjach.

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS
01 lis 2024

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS. Kto może ubiegać się o zwolnienie z opłacania składek ZUS? Jakie warunki trzeba spełniać, by skorzystać z ulgi?

Opłaty pobierane przez cmentarze nielegalne. Nekropolia mogą pobierać jedynie opłaty za pochówek. Przełomowy wyrok WSA w Olszynie
02 lis 2024

Organy samorządowe nie mogą ustanawiać (a cmentarze – na tej postawie) pobierać jakichkolwiek opłat, które są niezwiązane z pochówkiem zmarłych, tj. m.in. opłat za dochowanie zmarłego do już opłaconego grobu, wjazd na cmentarz i korzystanie z cmentarza – orzekł WSA w Olsztynie. Wyrok ten – z pewnością – będzie stanowił istotną informację dla wielu osób, które w związku ze Świętem Zmarłych, w najbliższych dniach, udadzą się na groby swoich bliskich. 

1000 złotych brutto dopłaty do prądu. Niezależnie od bonu energetycznego i innych świadczeń. Kto może się ubiegać?
01 lis 2024

Kto otrzyma dodatkowe 1000 złotych brutto dopłaty do prądu? Należy się obok bonu energetycznego itp. świadczeń. Podwyżki cen energii elektrycznej to gorący temat. Teraz przybrał na sile w związku z usuwaniem skutków wrześniowej powodzi. Poszkodowani mogą liczyć na 1000 złotych dodatkowego wsparcia do zasiłku powodziowego  na pokrycie kosztów energii.

Nowe świadczenie radykalnie ulży tysiącom osób. Jednak trzeba będzie na nie poczekać
01 lis 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o rencie socjalnej. Tysiące osób skorzysta z nowego świadczenia – dodatku dopełniającego. Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., ale na wypłatę dodatku trzeba będzie poczekać.

DPS: Pensjonariusz nie opłaci kosztów pobytu, nawet jeśli go na to stać
31 paź 2024

Pobyt w domu pomocy społecznej jest świadczeniem odpłatnym. Ustalając opłatę za pobyt bierze się pod uwagę dochód osób zobowiązanych do wnoszenia opłaty. Czy możliwe jest uwzględnianie także ich majątku?

Zasiłek chorobowy w 2025 r. Chory pracownik może przyjść do pracy. I nie straci zasiłku. Pod warunkami
31 paź 2024

W 2025 r. chory pracownik (nie zakażający innych, mogący chodzić) ma prawo przyjść do firmy i załatwić sprawę związaną z pracą. Chodzi o takie incydentalne czynności jak podpisanie umowy, dokumentów reklamacyjnych, doniesienia pendrive, przekazanie kluczy serwisowych, odblokowanie komputera. 

Dłuższy urlop dla rodziców. Rząd wprowadza uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie (ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu)
31 paź 2024

Rząd przyjął projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Księgowy jako doradca strategiczny – ewolucja zawodu w erze cyfrowej
31 paź 2024

Badanie fillup k24 „Księgowi jako kluczowi doradcy klienta? Rola, wyzwania i rozwój zawodu okiem księgowych i przedsiębiorców” pokazuje, że przedsiębiorcy chcą widzieć w księgowym osobę, która doradzi, zrozumie ich, pomoże podjąć strategiczne decyzje, a nie tylko wprowadzi dane – mówi Monika Piątkowska, doradca podatkowy fillup. 

Świadczenie Aktywnie w żłobku. Jaki warunek musi być spełniony, żeby dostać dofinansowanie?
31 paź 2024

Świadczenie „Aktywnie w żłobku” przysługuje na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowanej przez dziennego opiekuna. Jest to jedna z trzech form wsparcia dostępnych w programie „Aktywny Rodzic”. Kiedy ZUS może przyznać dofinansowanie?

pokaż więcej
Proszę czekać...