Można znowu zacząć kupować akcje spółek budowlanych

Małgorzata Kwiatkowska
rozwiń więcej
Ostatnie przeceny sprzyjają zakupom akcji największych firm budowlanych, głównie realizujących kontrakty na budowę infrastruktury transportowej. Ale zawsze warto pamiętać o ryzyku.

 

Po ostatniej fali wyprzedaży akcji na warszawskiej giełdzie indeks spółek budowlanych znalazł się w połowie listopada na poziomie notowań ze stycznia tego roku. Od początku 2007 r. WIG-Budownictwo zyskał 4,6 proc., oddając niemal cały wzrost wypracowany na fali informacji o wyborze Polski i Ukrainy na organizatorów mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 roku.

W kwietniu to wydarzenie pociągnęło ten wskaźnik na historyczne szczyty. WIG-Budownictwo wzrósł wtedy o ponad 60 proc. wobec poziomów z początku roku.

Chociaż ostatnie zejście na niskie poziomy cenowe nie oznacza, że potencjał spadku kursów został wyczerpany analitycy mają kilku faworytów wśród największych spółek budowlanych. Włodzimierz Giller, analityk DB Securities, zaleca przyjrzenie się na nowo m.in. Budimeksowi i PBG.

- Uważamy, że Budimex jest nieoszacowany. Poprawia się kondycja fundamentalna spółki, dlatego zalecamy jej kupowanie. Mocno przeszacowane zostało jeszcze PBG i możemy zastanowić się nad inwestycją w ten papier - mówi Włodzimierz Giller.

Według Samera Masri, analityka DI BRE, warte uwagi są m.in. spółki, które realizują inwestycje w zakresie infrastruktury drogowej i kolejowej, gazociągów i ropociągów, zdolne do wykonywania zamówień instytucji państwowych i władz samorządowych, które korzystają ze środków Unii Europejskiej.

Poza Budimeksem, który ma największe doświadczenie w realizacji inwestycji drogowych, działalność w tym segmencie chcą rozwijać również Pol-Aqua, PBG i Polimex, które realizują też kontrakty dla sektora energetycznego.

- Sektor wypada korzystniej na tle całego rynku, bo nie jest w tak dużym stopniu uzależniony od wydatków prywatnych i poziomu konsumpcji. Najważniejszymi źródłami przychodów są zamówienia publiczne i duże realizacje w energetyce. Nawet jeżeli w przyszłym roku PKB będzie niższy, sektor budowlany będzie od tego najmniej uzależniony - mówi Samer Masri.

PORADY ANALITYKÓW DLA INWESTORÓW

- sprawdź, czy zarząd realizuje strategię i jak jest oceniana jego wiarygodność;

- bierz pod uwagę dobrą ekspozycję firmy na najbardziej rentowne segmenty - budownictwo drogowe i kolejowe, energetykę, montaż i podwykonawstwo - oraz dywersyfikację portfela zamówień;

- nie inwestuj w jedną spółkę z sektora, ale reprezentujące różne segmenty, np. generalne wykonawstwo i montaż;

- sprawdź, jaka jest konstrukcja formalno-prawna podpisywanych kontraktów - czy spółka może renegocjować wartość kontraktu z podmiotem prywatnym w przypadku znacznego wzrostu kosztów;

- weź pod uwagę system motywacyjny dla wykwalifikowanych pracowników, który zmniejsza ryzyko utraty tej części kadry.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Akcje spółek budowlanych


MaŁgorzata Kwiatkowska

malgorzata.kwiatkowska@infor.pl

Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi
17 lip 2024

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

pokaż więcej
Proszę czekać...