REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Można znowu zacząć kupować akcje spółek budowlanych

Małgorzata Kwiatkowska
Małgorzata Kwiatkowska

REKLAMA

Ostatnie przeceny sprzyjają zakupom akcji największych firm budowlanych, głównie realizujących kontrakty na budowę infrastruktury transportowej. Ale zawsze warto pamiętać o ryzyku.

 

Po ostatniej fali wyprzedaży akcji na warszawskiej giełdzie indeks spółek budowlanych znalazł się w połowie listopada na poziomie notowań ze stycznia tego roku. Od początku 2007 r. WIG-Budownictwo zyskał 4,6 proc., oddając niemal cały wzrost wypracowany na fali informacji o wyborze Polski i Ukrainy na organizatorów mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 roku.

W kwietniu to wydarzenie pociągnęło ten wskaźnik na historyczne szczyty. WIG-Budownictwo wzrósł wtedy o ponad 60 proc. wobec poziomów z początku roku.

Chociaż ostatnie zejście na niskie poziomy cenowe nie oznacza, że potencjał spadku kursów został wyczerpany analitycy mają kilku faworytów wśród największych spółek budowlanych. Włodzimierz Giller, analityk DB Securities, zaleca przyjrzenie się na nowo m.in. Budimeksowi i PBG.

- Uważamy, że Budimex jest nieoszacowany. Poprawia się kondycja fundamentalna spółki, dlatego zalecamy jej kupowanie. Mocno przeszacowane zostało jeszcze PBG i możemy zastanowić się nad inwestycją w ten papier - mówi Włodzimierz Giller.

Według Samera Masri, analityka DI BRE, warte uwagi są m.in. spółki, które realizują inwestycje w zakresie infrastruktury drogowej i kolejowej, gazociągów i ropociągów, zdolne do wykonywania zamówień instytucji państwowych i władz samorządowych, które korzystają ze środków Unii Europejskiej.

Poza Budimeksem, który ma największe doświadczenie w realizacji inwestycji drogowych, działalność w tym segmencie chcą rozwijać również Pol-Aqua, PBG i Polimex, które realizują też kontrakty dla sektora energetycznego.

- Sektor wypada korzystniej na tle całego rynku, bo nie jest w tak dużym stopniu uzależniony od wydatków prywatnych i poziomu konsumpcji. Najważniejszymi źródłami przychodów są zamówienia publiczne i duże realizacje w energetyce. Nawet jeżeli w przyszłym roku PKB będzie niższy, sektor budowlany będzie od tego najmniej uzależniony - mówi Samer Masri.

PORADY ANALITYKÓW DLA INWESTORÓW

- sprawdź, czy zarząd realizuje strategię i jak jest oceniana jego wiarygodność;

- bierz pod uwagę dobrą ekspozycję firmy na najbardziej rentowne segmenty - budownictwo drogowe i kolejowe, energetykę, montaż i podwykonawstwo - oraz dywersyfikację portfela zamówień;

- nie inwestuj w jedną spółkę z sektora, ale reprezentujące różne segmenty, np. generalne wykonawstwo i montaż;

- sprawdź, jaka jest konstrukcja formalno-prawna podpisywanych kontraktów - czy spółka może renegocjować wartość kontraktu z podmiotem prywatnym w przypadku znacznego wzrostu kosztów;

- weź pod uwagę system motywacyjny dla wykwalifikowanych pracowników, który zmniejsza ryzyko utraty tej części kadry.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Akcje spółek budowlanych


MaŁgorzata Kwiatkowska

malgorzata.kwiatkowska@infor.pl

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Drzewo sąsiada zacienia działkę, zagraża budynkowi, zaśmieca liśćmi. Kiedy można żądać przycięcia? Co wynika z przepisów?

Drzewo sąsiada może zacieniać działkę, zagrażać budynkowi, ogrodzeniu czy też zaśmiecać liśćmi podwórko. Co zgodnie z prawem można z tym zrobić? Czy można przyciąć gałęzie przechodzące z działki sąsiada lub żądać przycięcia zbyt wysokich drzew?

Reforma ministra Bodnara: 10 sposobów na poprawę działalności sądów w Polsce

W dniu 21 listopada 2024 r. na konferencji "Sprawne sądy - 10 filarów" minister sprawiedliwości Adam Bodnar przedstawił 10 filarów programu „Sprawne sądy”. To kluczowe propozycje zmian organizacyjnych, legislacyjnych i kadrowych, które odpowiadają na potrzeby dotyczące tempa prac i efektywności wymiaru sprawiedliwości. Reformy obejmą m.in. obszary mediacji, biegłych sądowych, digitalizacji, spraw frankowych czy kwestię zwiększenia liczby etatów dla asystentów.

Świadczenie przedemerytalne w 2025 roku. Dla kogo? Jaka kwota? Zasady i warunki

Świadczenie przedemerytalne to szczególna forma wsparcia dla osób, które utraciły pracę z przyczyn niezależnych od siebie przed uzyskaniem prawa do emerytury. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać zasiłek przedemerytalny? Ile wynosi w 2025 roku? Oto szczegóły, zasady i wymagania, o których warto wiedzieć. 

REKLAMA

Konferencja „Bez strachu” – przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci, młodzieży i rodzin

Fundacja LUMUS serdecznie zaprasza na konferencję „Bez strachu”, która odbędzie się w dniach 30 listopada - 1 grudnia 2024 r. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Wydarzenie to, finansowane ze środków Funduszu Sprawiedliwości, jest odpowiedzią na rosnące zagrożenia związane z przemocą wobec dzieci i młodzieży w Polsce.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

BI: Zmiany w składce zdrowotnej. Kto skorzysta, kto straci i ile?

Na posiedzeniu w dniu 21 listopada Sejm zajmie się rządowymi projektami dotyczącymi składki zdrowotnej od przedsiębiorców. Jeden likwiduje składkę zdrowotną od zbycia środków trwałych i wprowadza zmiany już w 2025 r. Drugi natomiast reformuje zasady naliczania składki od 2026 r.

QUIZ. Podajemy trzy słowa, odgadnij zawód. Schody zaczynają się dopiero na 4. pytaniu
W tym quizie po trzech podanych przez nas wyrazach, Ty zgadujesz zawód, o który chodzi. Niektóre zagadki są banalne, ale nad kilkoma trzeba się zastanowić. Schody zaczynają się na 4. pytaniu. Zdobędziesz komplet punktów?

REKLAMA

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet

Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet, które doświadczyły przemocy seksualnej.

REKLAMA