Czy krewny może wykupić mieszkanie ze spółdzielni
REKLAMA
PROBLEM CZYTELNIKA
EKSPERT WYJAŚNIA
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Cezary Grzybowski, ekspert ds. prawa mieszkaniowego
Cezary Grzybowski
ekspert ds. prawa mieszkaniowego
Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego jest prawem niezbywalnym. Nie można przenieść prawa do niego w drodze zrzeczenia się prawa do wkładu mieszkaniowego na rzecz określonej osoby. W przypadku gdy członek spółdzielni mieszkaniowej rezygnuje ze spółdzielczego lokatorskiego prawa, to mieszkanie wraca do spółdzielni, która może nim swobodnie dysponować. Dlatego zrzeczenie się prawa do wkładu mieszkaniowego na rzecz siostrzenicy nie wywoła żadnych skutków prawnych w zakresie przyznania prawa do zajmowanego przez czytelnika dotychczas mieszkania.
NASZA REKOMENDACJA
W takiej sytuacji lepiej jest pożyczyć od siostrzenicy czy też innej osoby pieniądze na wykupienie mieszkania. Tym bardziej że przy przekształcaniu spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego w prawo własności nie ma znaczenia źródło pochodzenia środków przeznaczanych na realizację tego celu. Mogą to być zarówno własne oszczędności, jak i środki finansowe pochodzące z kredytu bankowego czy też pożyczki od krewnych. Po nabyciu prawa własności do mieszkania czytelnik będzie mógł nim swobodnie dysponować. W konsekwencji będzie mógł przekazać je siostrzenicy np. w drodze umowy darowizny albo sprzedać.
Podstawa prawna
- Art. 11 ustawy z 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (t.j. Dz.U. z 2003 r. nr 119, poz. 1116 z późn. zm.).
Notowała MONIKA BURZYŃSKA
REKLAMA