Lepiej darować pieniądze niż dom
REKLAMA
Córka podatniczki od razu po studiach rozpoczęła pracę zawodową. Nie mogła zgromadzić wystarczającej ilości pieniędzy, aby kupić mieszkanie. Dlatego rodzice chcą sfinansować taką transakcję.
- Jak najkorzystniej podatkowo dokonać takiej inwestycji, kupić mieszkanie i dokonać jego darowizny na rzecz córki, czy darować pieniądze z zaznaczeniem celu - zakupu mieszkania - pytała nas w liście do redakcji czytelniczka.
Trajan Szuladziński, ekspert podatkowy odpowiadając na to pytanie, podkreślił, że obowiązujące przepisy dotyczące darowizn czy też pożyczek udzielanych pomiędzy osobami najbliższymi są bardzo korzystne. Jeżeli osoby najbliższe przenoszą majątek tytułem darowizny i dochowają warunków ustawowych, nie zapłacą podatku od spadków i darowizn.
- Zwolnienie podatkowe dotyczy darowizn zarówno środków pieniężnych, jak i wszystkich rzeczy (nieruchomości, samochody itp.). Zwolniona jest jednak darowizna dokonana jedynie przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę - podkreślił Trajan Szuladziński.
Jednocześnie dodał, że warunkiem bezwzględnym skorzystania ze zwolnienia jest zgłoszenie nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, a w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny są środki pieniężne, udokumentowanie ich otrzymania dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym. Analogiczne zasady dotyczą pożyczek pomiędzy najbliższymi. Niespełnienie wspomnianych warunków skutkuje opodatkowaniem darowizny na zasadach określonych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej.
- W przypadku gdy celem darowizny/pożyczki jest wyposażenie np. dziecka w mieszkanie, do kosztów należy doliczyć podatki związane z nabyciem nieruchomości i opłaty notarialne. Największym kosztem w tym zakresie jest podatek od czynności cywilnoprawnych (2 proc.) płacony przy nabywaniu nieruchomości. Co prawda, pobiera go notariusz i w całości odprowadza do urzędu skar- bowego. Dodatkowym kosztem jest taksa notarialna powiększana o VAT - tłumaczył Trajan Szuladziński.
Według niego, aby zminimalizować koszty takiej operacji, należy dokonać darowizny środków pieniężnych, a następnie dziecko powinno kupić nieruchomość. Jednak w takim przypadku należy pamiętać o konieczności złożenia prawidłowych deklaracji.
W ten sposób unikamy zapłaty taksy notarialnej od umowy darowizny nieruchomości. Płacimy tylko od kupna tejże. W przypadku darowizny kupionego dla dziecka mieszkania taksa byłaby płacona i od kupna, i od darowizny.
EWA MATYSZEWSKA
REKLAMA