REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inwestorze: patrz na wydarzenia w USA

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Maciej Bednarek

REKLAMA

Polscy inwestorzy powinni obserwować sytuację na zagranicznych rynkach. Potencjalny kryzys gospodarczy w Stanach Zjednoczonych jest największym zagrożeniem dla globalnej koniunktury.

 

Korekta spadkowa z lipca i sierpnia zapoczątkowała okres dużej zmienności cen akcji. Polska giełda generalnie wydaje się droga, ale można znaleźć na niej spółki niedowartościowane, o dużym potencjale wzrostu.

- Mimo ponad pięciu lat hossy na rynkach akcji, wyceny spółek w wielu przypadkach są rozsądne, dzięki poprawie wyników finansowych. Akcje nadal są korzystniej wyceniane niż obligacje, choć wahania rynku mogą jeszcze długo potrwać - mówi Cezary Iwański, wiceprezes Pioneer Pekao Investment Management.

Za atrakcyjnością rynku akcji przemawiają mocne fundamenty i silna dynamika gospodarek rynków rozwijających.

Z drugiej jednak strony nie milkną echa kryzysu na amerykańskim rynku nieruchomości. Kolejne rekordy biją ceny ropy naftowej, która przekroczyła już 90 dol. za baryłkę. Niepokojąco szybko rosną też ceny żywności, czego konsekwencją jest wzrost inflacji. Rodzimi inwestorzy nie powinni ignorować negatywnych sygnałów płynących zza granicy, bo to one są największym zagrożeniem dla koniunktury w Polsce.

- Ryzykiem dla globalnej gospodarki jest przede wszystkim sytuacja na rynku nieruchomości w Stanach Zjednoczonych, która cały czas wydaje się ignorowana przez rynki finansowe. Jeszcze przez kilka miesięcy, a nawet kwartałów może wywierać negatywny wpływ na koniunkturę w USA, a tym samym na koniunkturę globalną - mówi Sebastian Buczek, prezes Quercus TFI.

Zdaniem Konrada Łapińskiego, zarządzającego w Skarbiec TFI, kryzys na amerykańskim rynku nieruchomości to tylko część problemu.

- Jeśli chcemy doszukiwać się jakichś zagrożeń dla światowej gospodarki, to według mnie największym problemem jest bardzo wysokie zadłużenie Amerykanów i nierównowaga handlowa z Chinami. Kryzys na amerykańskim rynku kredytów hipotecznych typu subprime jest tylko wierzchołkiem góry lodowej całego problemu. Trzeba pamiętać, że zadłużanie się Amerykanów nie może narastać w obecnym tempie w nieskończoność. Zmniejszenie się popytu wewnętrznego może być więc początkiem recesji w USA - uważa Konrad Łapiński.

Należy pamiętać, że USA to wciąż trzecia część gospodarki światowej. Ewentualne spowolnienie może odczuć również polski inwestor. Obniżony wzrost gospodarczy w skali świata może oznaczać słabsze wyniki polskich przedsiębiorstw i spadki cen akcji.

Zagrożeniem dla globalnej gospodarki są wydarzenia w Chinach. W ciągu ostatniego roku chiński indeks akcji B-Shares wzrósł o ponad 250 proc. Nie można więc wykluczyć ryzyka załamania się rynku akcji, co jest bardzo prawdopodobne w przyszłym roku, po zakończeniu Igrzysk Olimpijskich organizowanych w tym kraju.

- Jeżeli rynek akcji w Chinach się załamie, osłabi się tempo wzrostu chińskiej gospodarki. Odbije się to negatywnie na notowaniach akcji na innych rynkach wschodzących - tłumaczy Sebastian Buczek.

Zagrożeniem mogą też być rosnące ceny surowców. Wysoka dynamika wzrostu cen ropy czy żywności może mieć wpływ na wzrost inflacji w skali globalnej, a to oznaczać będzie wyższe stopy procentowe. W takich warunkach mniej atrakcyjne stają się inwestycje w papiery dłużne.

- Do tej pory jednak brak jest znaczących efektów przełożenia wzrostu cen surowców na globalną inflację. Moim zdaniem nie jest ona obecnie głównym czynnikiem globalnego ryzyka - dodaje Konrad Łapiński.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Główne globalne czynniki ryzyka


MACIEJ BEDNAREK

maciej.bednarek@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Magdalena Biejat – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydatka na Prezydenta RP 2025]

Magdalena Biejat – która partia popiera kandydatkę? Przedstawiamy program wyborczy kandydatki na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. oraz wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego.

Przełom dla odbiorców energii elektrycznej. Likwidują pierwsze opłaty, dzięki licznikom zdalnym

W związku z wdrożeniem liczników zdalnego odczytu energii elektrycznej, pierwszy operator energetyczny w Polsce rezygnuje z opłat za odczyt na życzenie klienta. Dane będzie można otrzymać drogą mailową, listownie lub na nośniku pamięci. Rozwiązanie to umożliwi lepszą kontrolę zużycia energii, co przełoży się na oszczędności i niższe rachunki.

Co zrobić, gdy z ZUS nie dotarła deklaracja podatkowa PIT?

ZUS zrealizował akcję wysyłkową deklaracji podatkowych PIT-40, PIT-11A i PIT-11. Jednak nie wszystkie deklaracje trafiły do adresatów. Duplikat można dostać przychodząc do ZUS. Można też wydrukować dokument, który jest umieszczony na indywidualnym koncie PUE ZUS.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

REKLAMA

Renta socjalna 2025 r. Zmiany już od 1 maja 2025 r.

Jakie zmiany czekają osoby pobierające rentę socjalną? Czy nadchodzące zmiany wpłyną na wysokość wypłaty świadczeń? Ile wynosi renta socjalna po waloryzacji 1 marca 2025 r.? Co z dodatkiem dopełniającym do renty socjalnej? Kto musi złożyć wniosek, by otrzymać dodatek dopełniający?

Zakupy przed Wielkanocą 2025. Wojna cenowa między Lidlem i Biedronką służy kupującym. Inne sieci też w akcji

Polacy mają korzyść z tych wojen, bo dzięki niezliczonym promocjom mogą taniej albo więcej kupić przed świętami. To oznacza bardziej obfity lub zróżnicowany w potrawy i smakołyki stół wielkanocny u większości rodzin.

Sejm na żywo 15 kwietnia: Komisja śledcza ds. Pegasusa

Przesłuchanie Aleksandry Rozmierskiej, prokurator, wezwanej w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

500 plus na okulary (lub soczewki kontaktowe) dla osób pracujących przy komputerze, niezależnie od dofinansowania z NFZ – nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk

Po sześciokrotnym wydłużeniu terminu odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie uregulowania minimalnej kwoty dofinansowania do okularów korekcyjnych (lub soczewek kontaktowych) dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy – Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, nareszcie przedstawiło swoje stanowisko w tej sprawie. Z jednej strony – pracownicy mogą poczuć się rozczarowani, a z drugiej – może ono stanowić narzędzie do „walki” z niefrasobliwym pracodawcą, którego regulacje wewnętrzne pozostają w sprzeczności z obowiązującymi przepisami.

REKLAMA

Odbiorcy prądu z nowym obowiązkiem. Kary do 10 tys. zł, ale rachunki mogą spaść nawet o 10%

Do lipca 2031 roku wszystkie mieszkania w Polsce muszą być wyposażone w liczniki zdalnego odczytu energii elektrycznej – taki obowiązek nakładają przepisy unijne i krajowe. Brak dostosowania się do nowych regulacji może skutkować grzywną nawet do 10 tys. zł. Nowe urządzenia, choć obowiązkowe, mogą też pomóc w obniżeniu rachunków za prąd.

Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

REKLAMA