Zaległe mandaty nadal można egzekwować

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2002 roku nie jest przeszkodą do egzekwowania mandatów za parkowanie bez opłaty.

 

Dyrektor izby skarbowej wniósł do Naczelnego Sądu Administracyjnego skargi kasacyjne na kilkanaście wyroków sądu pierwszej instancji. Sąd uchylił postanowienia o umorzeniu postępowania egzekucyjnego w sprawach o zaległe mandaty za parkowanie bez opłaty. Powodem takiego postępowania organów podatkowych działających jako organy egzekucyjne był wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 10 grudnia 2002 r. (sygn. akt P. 6/02). W swoim orzeczeniu Trybunał uznał m.in. za niezgodne z konstytucją przepisy stanowiące upoważnienie do określenia w drodze rozporządzenia szczegółowych zasad wprowadzania opłat za parkowanie pojazdów samochodowych na drogach publicznych oraz organu właściwego do ustalania tych opłat.

Jednocześnie TK odsunął utratę mocy zakwestionowanych przepisów do 30 listopada 2003 r.

Tytuły egzekucyjne zarządu dróg miejskich dotyczące kar za postój bez biletów parkingowych zostały wystawione przed tą datą. Organy umorzyły egzekucję i wskazały na wyrok TK. W ich ocenie egzekucja nie jest dopuszczalna. Trybunał uznał bowiem, że pobrane na podstawie przepisów zakwestionowanych rozporzą- dzeń Rady Ministrów opłaty nie podlegają zwrotowi. A skoro nie podlegają zwrotowi, w ocenie organów nie podlegają też egzekucji.

Sąd pierwszej instancji rację przyznał zarządowi dróg miejskich. Ocenił, że organy powinny przeprowadzić egzekucję mandatów. Jego zdaniem to, że egzekucja toczyła się po 30 listopada 2003 r., czyli po wejściu w życie orzeczenia TK, nie miała żadnego znaczenia.

Spór trafił na wokandę NSA. W skardze kasacyjnej organ wskazał na niedopuszczalność prowadzenia egzekucji na podstawie tytułów egzekucyjnych, w których jako podstawę wskazano przepisy uznane przez TK za niekonstytucyjne.

NSA oddalił jednak wszystkie skargi kasacyjne dyrektora izby skarbowej. Jak stwierdził sąd, Trybunał zakreślił datę utraty mocy obowiązywania spornych przepisów. Zauważył jednak, że w tym przypadku chodziło o zdarzenia, które miały miejsce przed tą datą. W sentencji wyroku TK nie można doszukiwać się zakazu egzekucji kar związanych z tymi zdarzeniami. Jak zauważył NSA stwierdzenie, że nie ma podstaw do zwrotu uiszczonych mandatów, miało chronić budżet samorządów.

Wyrok jest prawomocny.

Sygn. akt II FSK 1141/06


ALEKSANDRA TARKA

aleksandra.tarka@infor.pl

Infor.pl
Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy
17 lip 2024

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?
17 lip 2024

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

Krótszy tydzień pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali i efekty są pozytywne
17 lip 2024

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Raz na 5-10 tys. lat: Asteroida bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses
17 lip 2024

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

Szybka ścieżka do tytułu CGMA. Studia MBA na Wydziale Zarządzania UŁ - jedyne w Polsce z akredytacją AICPA & CIMA
17 lip 2024

Studia MBA na Wydziale Zarządzania UŁ od lipca 2024 roku zyskują nową, prestiżową międzynarodową akredytację z zakresu biznesu, rachunkowości i finansów. Program studiów MBA jako pierwszy w Polsce został uznany za zgodny z wymaganiami AICPA & CIMA światowego lidera w dziedzinie rachunkowości publicznej i zarządczej. Są to pierwsze studia MBA w Polsce, które uzyskały tę akredytację. 

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?
17 lip 2024

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?
17 lip 2024

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

pokaż więcej
Proszę czekać...