W wielu bankach zdrożały kredyty konsumenckie
REKLAMA
Oficjalne stopy procentowe od kwietnia wzrosły o 0,75 pkt proc., a to miało wpływ nie tylko na kredyty mieszkaniowe, których oprocentowanie w większości banków rośnie niemal automatycznie wraz ze wzrostem stóp rynkowych, ale także na wysokość odsetek kredytów, których oprocentowanie jest ustalane decyzją zarządu. MultiBank podniósł oprocentowanie kredytu odnawialnego z 11,50 do 12,25 proc. O 0,75 pkt proc. wzrosło oprocentowanie kredytów zabezpieczonych hipotecznie.
- Instytucje finansowe starają się bilansować koszty i potencjalne zyski, dostosowując ofertę do wymagań konkurencyjnego rynku. Korekty są jednak nieuniknione ze względu na wysokość marży kredytów, która należy do najniższych w Europie - tłumaczy Andrzej Dylewski, wicedyrektor departamentu marketingu i sprzedaży bankowości detalicznej.
W podobnej skali zdrożały kredyty w mBanku, który podniósł oprocentowanie kredytu odnawialnego dwukrotnie, najpierw o 0,2 pkt proc., a ostatnio o 0,5 pkt proc. Wzrosło także oprocentowanie starych kredytów hipotecznych, które w mBanku jest ustalane decyzją zarządu, najpierw o 0,2 pkt proc., a następnie o 0,25 pkt proc.
PKO Bank Polski dwukrotnie wprowadził zmiany w oprocentowaniu kredytów, w tym gotówkowych, Szybkiego Serwisu Kredytowego. Podwyżki wyniosły od 0,30 do 0,90 pkt proc.
Wzrosło również oprocentowanie Pożyczki od ręki i Pożyczki Personal Banking w Banku BPH. Dla klientów niezwiązanych z bankiem z 19,90 proc. do 21,90 proc., a dla klientów banku z 15,70 proc. do 16,20 proc.
Raiffeisen Bank od kwietnia dwa razy podnosił oprocentowanie kredytów hipotecznych, w sumie o 0,75 pkt proc. dla złotego, więc w takiej samej skali jak RPP. Raiffeisen Bank, podobnie jak mBank i MultiBank, zmienia zasady wyznaczania oprocentowania dla kredytów hipotecznych.
- Od 18 września oprocentowanie nie jest już ustalane decyzją zarządu, ale składa się ze stawki referencyjnej i marży banku - wyjaśnia Marcin Jedliński z Raiffeisen Banku.
W pozostałych bankach oprocentowanie kredytów mieszkaniowych wzrosło proporcjonalnie do wzrostu rynkowej stopy procentowej WIBOR (w ostatnich sześciu miesiącach o 0,8 pkt proc.).
MONIKA KRZEŚNIAK
OPINIA
Mateusz Ostrowski
analityk Open Finance
Większość banków zdecydowała się na podniesienie oprocentowania lokat, a tylko kilka banków na zwiększenie odsetek od kredytów gotówkowych czy odnawialnych. Niektóre banki, jak AIG Bank, Toyota Bank czy BGŻ, podniosły oprocentowanie lokat nawet dużo bardziej niż sugerowałyby to decyzje Rady Polityki Pieniężnej. Oznacza, że banki nieco schodzą z marżami. Oprócz konkurencji znaczenie ma tu jeszcze kwestia finansowania dynamicznie rosnącej akcji kredytowej. Banki potrzebują na to środków, które próbują pozyskać oferując atrakcyjne lokaty.
REKLAMA