REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowi chętni na małe i średnie firmy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Maciej Bednarek

REKLAMA

Ostrą przecenę małych i średnich firm chcą wykorzystać TFI, które zakładają nowe specjalne fundusze inwestycyjne. Trzeba pamiętać, że to produkty ryzykowne.

 

Letnia korekta na giełdzie najbardziej dała się we znaki klientom funduszy inwestujących w akcje małych i średnich spółek (MiŚ). Od szczytów z 6 lipca indeksy tych firm - sWIG80 i mWIG40 - straciły po 14 proc. Korekcie oparły się duże spółki - w tym okresie indeks WIG20 zniżkował tylko 1,4 proc., co może być interpretowane jako zmierzch popularności funduszy typu MiŚ, które na początku tego roku były najbardziej promowane przez TFI i często wybierane przez klientów.

Spadki na giełdzie nie spowodowały jednak masowego odpływu środków z funduszy małych i średnich firm, ani też nie zahamowały rozwoju takich produktów. W sierpniu, w środku szalejącej korekty, fundusz typu MiŚ uruchomiło Noble Funds TFI. We wrześniu pojawił się w Union Investment TFI, a w październiku w ofercie AIG, ING i KBC TFI.

Według informacji GP w ciągu dwóch tygodniu taki produkt ma się pojawić w Allianz TFI.

Obecnie klienci mogą wybierać spośród 13 funduszy inwestujących w krajowe małe i średnie spółki oraz dwóch subfunduszy nabywających akcje takich firm za granicą.

- Małe i średnie spółki charakteryzują się większą zmiennością i większym ryzykiem, a w krótkim terminie mogą przynosić większe straty niż duże spółki, ale równocześnie potencjał w nich drzemiący jest bardzo duży - mówi Piotr Habiera, wiceprezes KBC TFI.

Podkreśla, że w Stanach Zjednoczonych ten segment firm w perspektywie kilkudziesięciu lat przynosił średniorocznie od 15 do 20 proc. zysku. Z dużym prawdopodobieństwem można więc założyć, że w długim terminie polskie małe i średnie spółki rozwijać się będą w podobnym tempie.

- Na przełomie czerwca i lipca indeksy mWIG40 i sWIG80 osiągały swoje szczyty, a spółki były ewidentnie za drogie, dlatego decyzję o wprowadzeniu funduszu przełożyliśmy nieznacznie w czasie i po lipcowo-sierpniowych spadkach wprowadzamy produkt do oferty. Oczywiście ryzyko z nim związane wciąż jest znaczne, ale pamiętajmy o tym, że to inwestycja długoterminowa o dużym potencjale wzrostu - dodaje Piotr Habiera.


MaŁgorzata Kwiatkowska, Maciej Bednarek

gp@infor.pl


EKSPERCI RADZĄ

Kupiłem jednostki funduszu małych i średnich spółek na szczycie trendu wzrostowego. Czy wycofać środki, by zminimalizować straty?

MARIUSZ STANISZEWSKI

prezes Noble Funds TFI

W dłuższym terminie możemy być spokojni, fundusze akcji małych i średnich spółek wrócą do łask i będą przynosiły średniorocznie wyższą stopę zwrotu niż fundusze akcyjne. Uważam, że fundusze akcji małych i średnich spółek w perspektywie dwóch, czterech lat będą przynosiły wyższą stopę zwrotu niż fundusze szerokiego rynku, bardziej oparte na największych spółkach (tzw. blue chips).

Czy gorsze obecnie notowania małych i średnich spółek to dobry moment na inwestycje w dedykowane im fundusze?

ROBERT NEJMAN

dyrektor działu zarządzania aktywami w DM IDMSA

W wieloletnim terminie spółki małe i średnie mają większy potencjał wzrostu niż duże, choć są obarczone wyższym ryzykiem. Małe spółki nadal są wyceniane za wysoko i powinno dojść do sporej przeceny lub dłuższego odpoczynku. Z taką inwestycją warto zaczekać przynajmniej pół roku. W tym czasie segment będzie słabszy niż duże spółki, a wręcz może tracić i dojść do bardziej atrakcyjnych wycen.

Zainwestowałem w fundusz małych i średnich spółek jeszcze przed największymi wzrostami tego segmentu, jakie są perspektywy takiej lokaty?

WOJCIECH BIAŁEK

główny analityk SEB TFI

Jeśli to inwestycja nawet na dekady, należy się funduszu trzymać. Ceną za wysokie stopy zwrotu jest jednak podwyższone ryzyko, które się objawia dużą zmiennością. Kiedy tego typu spółki zaczynają rosnąć, ich notowania zwiększają się nawet kilkudziesięciokrotnie, ale mogą też spadać o 80-90 procent. Należy więc być przygotowanym na to, że w średnim terminie sytuacja może wyglądać źle.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
500 plus na okulary (lub soczewki kontaktowe) dla osób pracujących przy komputerze, niezależnie od dofinansowania z NFZ – nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk

Po sześciokrotnym wydłużeniu terminu odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie uregulowania minimalnej kwoty dofinansowania do okularów korekcyjnych (lub soczewek kontaktowych) dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy – Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, nareszcie przedstawiło swoje stanowisko w tej sprawie. Z jednej strony – pracownicy mogą poczuć się rozczarowani, a z drugiej – może ono stanowić narzędzie do „walki” z niefrasobliwym pracodawcą, którego regulacje wewnętrzne pozostają w sprzeczności z obowiązującymi przepisami.

Odbiorcy prądu z nowym obowiązkiem. Kary nawet do 10 tys. zł, ale rachunki mogą spaść

Do lipca 2031 roku wszystkie mieszkania w Polsce muszą być wyposażone w liczniki zdalnego odczytu energii elektrycznej – taki obowiązek nakładają przepisy unijne i krajowe. Brak dostosowania się do nowych regulacji może skutkować grzywną nawet do 10 tys. zł. Nowe urządzenia, choć obowiązkowe, mogą też pomóc w obniżeniu rachunków za prąd.

Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

REKLAMA

Idą rewolucyjne zmiany w urlopach. To już postanowione. „Kończymy z tym absurdem”

Harują ciężko całymi latami, ale to harowanie nie wlicza się do stażu pracy. O taką, obwarowaną przepisami ścianę, rozbijają się zatrudniani na umowach-zleceniach i ci , którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Czy teraz wreszcie się to zmieni? Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów pozytywnie zaopiniował projekt ustawy, który przyniesie rewolucję dotyczące zasad, na jakich staż pracy zostanie wyliczony. To z kolei pociągnie za sobą zmiany w prawach do urlopu.

MEN chce by egzamin ósmoklasisty znowu odbywał się w kwietniu. Liczne zmiany w prawie oświatowym [projekt]

W dniu 14 kwietnia 2025 r. opublikowano założenia obszernej i wielowątkowej nowelizacji ustawy Prawo oświatowe. Wśród proponowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmian są m.in.: powrót do kwietniowego terminu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, możliwość zatrudnienie w publicznym przedszkolu osoby niebędącej nauczycielem do wszystkich zajęć, czy rezygnacja z określania wymiaru godzin wychowania fizycznego.

Nowe taryfy na prąd dla gospodarstw domowych od 1 października 2025 r. [projekt] Będzie drożej, czy jednak nie

Rząd planuje, by nowe taryfy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych miałyby obowiązywać 1 października 2025 r., a nie 1 lipca br. Tak wynika z opublikowanych w poniedziałek założeń do zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii.

ZUS: Dodatek do renty dla niepełnosprawnego Piotra na wózku. Brak dodatku dla Katarzyny niewidomej od 30. roku życia

Piotr i Katarzyna są ciężko poszkodowani przez los, znaczne stopnie niepełnosprawności i niesamodzielności. Nie wiadomo dlaczego rodzaj świadczeń dla nich jest zależny od wieku nabycia niepełnosprawności. Piotr o kulach od 17. roku życia, to renta socjalna albo stare świadczenie pielęgnacyjne. Paweł o kulach od 30-ego roku to renta z tytułu niezdolności do pracy.

REKLAMA

ZUS: Wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią. 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety. Kiedy decyzja ws. renty wdowiej? Postępowanie wyjaśniające. Jakie dokumenty przygotować?

W lipcu rozpoczną się pierwsze wypłaty tzw. renty wdowiej. Z Danych ZUS wynika, że od 1 stycznia 2025 r. wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią, z czego 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety.

Edukacja zdrowotna w szkołach – na uczelniach studia podyplomowe dla nauczycieli

Edukacja zdrowotna to nowy przedmiot w szkołach, który zostanie wprowadzony od 1 września 2025 r. W związku z tym na 11 uczelniach zostaną uruchomione studia podyplomowe w zakresie edukacji zdrowotnej. Studia nadadzą nauczycielom kwalifikacje do nauczania nowego przedmiotu.

REKLAMA