Poznaj prospekt, zmniejszysz ryzyko

Wojciech Iwaniuk
rozwiń więcej
W czasach dobrej koniunktury na giełdzie perspektywa zysku często skłania inwestorów indywidualnych do inwestycji bez czytania prospektów emisyjnych, a mogą zapłacić za to wysoką cenę.

 

Inwestycja w akcje nigdy nie daje pewności zysku, ale aby zmniejszyć to ryzyko, trzeba wykorzystywać wszystkie sposoby, które umożliwiają zdobycie informacji o spółce. W przypadku decyzji o kupnie akcji w ofercie publicznej położenie inwestora indywidualnego jest jednak gorsze niż instytucji, do których kierowana jest większość emitowanych lub sprzedawanych akcji, a które dysponują zapleczem analitycznym i możliwością indywidualnych spotkań z zarządami firm.

W przypadku ofert małych i nieznanych firm nie można też liczyć na rozbudowane materiały analityczne, które pozwolą ocenić jej potencjał i ryzyko inwestycji. Dlatego podstawowym źródłem informacji powinien być dla graczy indywidualnych prospekt emisyjny. Czujności inwestorów nie powinny usypiać wzrosty na szerokim rynku giełdowym, kiedy kursy podążają za rynkiem bez względu na fundamenty firm. Małe i średnie firmy nie odrobiły do tej pory strat po wakacyjnej korekcie, za to rekordy bił WIG20.

- Dzisiaj, kiedy sytuacja na rynku jest chwiejna, posiadanie akcji spółki wątpliwej fundamentalnie może oznaczać duże straty, na co mamy kilka przykładów. Skrajnym przypadkiem jest Toora, która de facto jest prawie bankrutem - mówi Michał Marczak, szef działu analiz DI BRE Banku.

Po serii negatywnych informacji kurs spółki stracił od lipca kilkadziesiąt procent.

Co ważne, prospekt zawiera też oświadczenia osób odpowiedzialnych za sporządzenie jego poszczególnych części.

- Jeśli okaże się, że prospekt zawiera informacje niezgodne z prawdą, inwestor ma wskazane, kto ponosi za to odpowiedzialność i do kogo należy kierować roszczenia. Można wtedy wystąpić na drogę sądową - mówi Łukasz Dajnowicz z Komisji Nadzoru Finansowego, która w tym roku zatwierdziła 56 prospektów nowych spółek i prowadzi prace nad 52 kolejnymi.

NA CO ZWRACAĆ UWAGĘ, CZYTAJĄC PROSPEKT EMISYJNY

CZYNNIKI RYZYKA

W czynnikach ryzyka spółka wskazuje istotne obecne i ewentualne zdarzenia, które mogą mieć wpływ na jej działalność lub osiągane wyniki finansowe. W dużej mierze zależą od branży, w której działa spółka. Mogą to być czynniki związane z działalnością firmy, np. ryzyko związane z utratą kluczowych pracowników, sezonowością sprzedaży lub koniecznością pozyskania dodatkowych źródeł finansowania, czynniki związane z otoczeniem, w jakim działa spółka, mogą dotyczyć zmian prawa, cen surowców wykorzystywanych do produkcji, zachowań konkurencji lub preferencji klientów lub czynniki ryzyka związane z rynkiem kapitałowym dotyczą m.in. niedostatecznej płynności rynku i wahań cen akcji, braku zgody lub opóźnienia we wprowadzeniu akcji do obrotu bądź ryzyka bezpośredniego inwestowania w akcje na rynku kapitałowym.

PROGNOZY FINANSOWE

Od przyszłych wyników spółki zależy wysokość dywidendy, jaką otrzymają akcjonariusze, oraz przyszła wartość posiadanych akcji. Spółki w raportach podają wyniki osiągane w okresach przed ofertą oraz często prognozy na następne lata. Informacja o prognozach powinna być uzupełniona opisem czynników, które będą miały wpływ na jej wykonanie, np. realizacji inwestycji lub kontraktów.

CELE EMISJI AKCJI

Spółka przedstawia sposób, w jaki wykorzysta środki pozyskane od nowych akcjonariuszy. Po rozpoczęciu notowań inwestor może weryfikować realizację strategii i celów emisyjnych ogłoszonych w czasie oferty publicznej na podstawie m.in. informacji okresowych i bieżących.


MAŁGORZATA KWIATKOWSKA, WOJCIECH IWANIUK

gp@infor.pl


OPINIA

MAREK JURAŚ

szef działu analiz DM BZ WBK


Inwestorzy powinni czytać prospekt emisyjny, bo daje on pełne wyobrażenie o tym, jak funkcjonuje spółka, jakie osiąga wyniki - przez to wskazuje, jaką potencjalnie spółka reprezentuje wartość. Jeżeli firma jest mało znana inwestorom, to prospekt jest w zasadzie jedynym źródłem wiarygodnych informacji na jej temat. Czytając prospekt emisyjny, inwestor na pewno powinien zwrócić uwagę na wszystkie czynniki ryzyka, aby uświadomić sobie, co złego może się spółce przydarzyć. Należy również przeczytać sekcje poświęconą sprawozdaniom finansowym i wizji rozwoju spółki, mimo iż jest ona opisana tylko w zarysie.

Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce
16 lip 2024

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

pokaż więcej
Proszę czekać...