REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Poznaj prospekt, zmniejszysz ryzyko

Wojciech Iwaniuk

REKLAMA

W czasach dobrej koniunktury na giełdzie perspektywa zysku często skłania inwestorów indywidualnych do inwestycji bez czytania prospektów emisyjnych, a mogą zapłacić za to wysoką cenę.

 

Inwestycja w akcje nigdy nie daje pewności zysku, ale aby zmniejszyć to ryzyko, trzeba wykorzystywać wszystkie sposoby, które umożliwiają zdobycie informacji o spółce. W przypadku decyzji o kupnie akcji w ofercie publicznej położenie inwestora indywidualnego jest jednak gorsze niż instytucji, do których kierowana jest większość emitowanych lub sprzedawanych akcji, a które dysponują zapleczem analitycznym i możliwością indywidualnych spotkań z zarządami firm.

W przypadku ofert małych i nieznanych firm nie można też liczyć na rozbudowane materiały analityczne, które pozwolą ocenić jej potencjał i ryzyko inwestycji. Dlatego podstawowym źródłem informacji powinien być dla graczy indywidualnych prospekt emisyjny. Czujności inwestorów nie powinny usypiać wzrosty na szerokim rynku giełdowym, kiedy kursy podążają za rynkiem bez względu na fundamenty firm. Małe i średnie firmy nie odrobiły do tej pory strat po wakacyjnej korekcie, za to rekordy bił WIG20.

- Dzisiaj, kiedy sytuacja na rynku jest chwiejna, posiadanie akcji spółki wątpliwej fundamentalnie może oznaczać duże straty, na co mamy kilka przykładów. Skrajnym przypadkiem jest Toora, która de facto jest prawie bankrutem - mówi Michał Marczak, szef działu analiz DI BRE Banku.

Po serii negatywnych informacji kurs spółki stracił od lipca kilkadziesiąt procent.

Co ważne, prospekt zawiera też oświadczenia osób odpowiedzialnych za sporządzenie jego poszczególnych części.

- Jeśli okaże się, że prospekt zawiera informacje niezgodne z prawdą, inwestor ma wskazane, kto ponosi za to odpowiedzialność i do kogo należy kierować roszczenia. Można wtedy wystąpić na drogę sądową - mówi Łukasz Dajnowicz z Komisji Nadzoru Finansowego, która w tym roku zatwierdziła 56 prospektów nowych spółek i prowadzi prace nad 52 kolejnymi.

NA CO ZWRACAĆ UWAGĘ, CZYTAJĄC PROSPEKT EMISYJNY

CZYNNIKI RYZYKA

W czynnikach ryzyka spółka wskazuje istotne obecne i ewentualne zdarzenia, które mogą mieć wpływ na jej działalność lub osiągane wyniki finansowe. W dużej mierze zależą od branży, w której działa spółka. Mogą to być czynniki związane z działalnością firmy, np. ryzyko związane z utratą kluczowych pracowników, sezonowością sprzedaży lub koniecznością pozyskania dodatkowych źródeł finansowania, czynniki związane z otoczeniem, w jakim działa spółka, mogą dotyczyć zmian prawa, cen surowców wykorzystywanych do produkcji, zachowań konkurencji lub preferencji klientów lub czynniki ryzyka związane z rynkiem kapitałowym dotyczą m.in. niedostatecznej płynności rynku i wahań cen akcji, braku zgody lub opóźnienia we wprowadzeniu akcji do obrotu bądź ryzyka bezpośredniego inwestowania w akcje na rynku kapitałowym.

PROGNOZY FINANSOWE

Od przyszłych wyników spółki zależy wysokość dywidendy, jaką otrzymają akcjonariusze, oraz przyszła wartość posiadanych akcji. Spółki w raportach podają wyniki osiągane w okresach przed ofertą oraz często prognozy na następne lata. Informacja o prognozach powinna być uzupełniona opisem czynników, które będą miały wpływ na jej wykonanie, np. realizacji inwestycji lub kontraktów.

CELE EMISJI AKCJI

Spółka przedstawia sposób, w jaki wykorzysta środki pozyskane od nowych akcjonariuszy. Po rozpoczęciu notowań inwestor może weryfikować realizację strategii i celów emisyjnych ogłoszonych w czasie oferty publicznej na podstawie m.in. informacji okresowych i bieżących.


MAŁGORZATA KWIATKOWSKA, WOJCIECH IWANIUK

gp@infor.pl


OPINIA

MAREK JURAŚ

szef działu analiz DM BZ WBK


Inwestorzy powinni czytać prospekt emisyjny, bo daje on pełne wyobrażenie o tym, jak funkcjonuje spółka, jakie osiąga wyniki - przez to wskazuje, jaką potencjalnie spółka reprezentuje wartość. Jeżeli firma jest mało znana inwestorom, to prospekt jest w zasadzie jedynym źródłem wiarygodnych informacji na jej temat. Czytając prospekt emisyjny, inwestor na pewno powinien zwrócić uwagę na wszystkie czynniki ryzyka, aby uświadomić sobie, co złego może się spółce przydarzyć. Należy również przeczytać sekcje poświęconą sprawozdaniom finansowym i wizji rozwoju spółki, mimo iż jest ona opisana tylko w zarysie.

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w prawie upadłościowym od 2025 roku: jak wpłyną na wierzycieli i dłużników?

W opublikowanym 18 października 2024 projekcie nowelizacji ustawy – Prawo restrukturyzacyjne i ustawy – Prawo upadłościowe (nr z wykazu: UC43) znajdziemy szereg znaczących zmian, które mają na celu implementację Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1023 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie ram restrukturyzacji zapobiegawczej, zwanej „dyrektywą drugiej szansy”. Nowe przepisy mają wejść w życie w 2025 roku. Wprowadzają one regulacje, które mogą znacząco wpłynąć na procesy restrukturyzacyjne oraz na sytuację przedsiębiorstw borykających się z problemami finansowymi.

Wcześniejsze wypłaty emerytur na święta 2024 – Sprawdź, kto otrzyma pieniądze szybciej!

Grudzień zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim okres świąteczny, który w tym roku przyniesie niespodziankę dla niektórych seniorów. ZUS zaplanował wcześniejsze wypłaty emerytur i świadczeń, jeśli ich standardowy termin przypada na dzień świąteczny. Sprawdź, kto może liczyć na szybsze otrzymanie pieniędzy z ZUS na koniec 2024 roku i na początku 2025 roku.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Drzewo sąsiada zacienia działkę, zagraża budynkowi, zaśmieca liśćmi. Kiedy można żądać przycięcia? Co wynika z przepisów?

Drzewo sąsiada może zacieniać działkę, zagrażać budynkowi, ogrodzeniu czy też zaśmiecać liśćmi podwórko. Co zgodnie z prawem można z tym zrobić? Czy można przyciąć gałęzie przechodzące z działki sąsiada lub żądać przycięcia zbyt wysokich drzew?

REKLAMA

Reforma ministra Bodnara: 10 sposobów na poprawę działalności sądów w Polsce

W dniu 21 listopada 2024 r. na konferencji "Sprawne sądy - 10 filarów" minister sprawiedliwości Adam Bodnar przedstawił 10 filarów programu „Sprawne sądy”. To kluczowe propozycje zmian organizacyjnych, legislacyjnych i kadrowych, które odpowiadają na potrzeby dotyczące tempa prac i efektywności wymiaru sprawiedliwości. Reformy obejmą m.in. obszary mediacji, biegłych sądowych, digitalizacji, spraw frankowych czy kwestię zwiększenia liczby etatów dla asystentów.

Świadczenie przedemerytalne w 2025 roku. Dla kogo? Jaka kwota? Zasady i warunki

Świadczenie przedemerytalne to szczególna forma wsparcia dla osób, które utraciły pracę z przyczyn niezależnych od siebie przed uzyskaniem prawa do emerytury. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać zasiłek przedemerytalny? Ile wynosi w 2025 roku? Oto szczegóły, zasady i wymagania, o których warto wiedzieć. 

Konferencja „Bez strachu” – przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci, młodzieży i rodzin

Fundacja LUMUS serdecznie zaprasza na konferencję „Bez strachu”, która odbędzie się w dniach 30 listopada - 1 grudnia 2024 r. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Wydarzenie to, finansowane ze środków Funduszu Sprawiedliwości, jest odpowiedzią na rosnące zagrożenia związane z przemocą wobec dzieci i młodzieży w Polsce.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

REKLAMA

BI: Zmiany w składce zdrowotnej. Kto skorzysta, kto straci i ile?

Na posiedzeniu w dniu 21 listopada Sejm zajmie się rządowymi projektami dotyczącymi składki zdrowotnej od przedsiębiorców. Jeden likwiduje składkę zdrowotną od zbycia środków trwałych i wprowadza zmiany już w 2025 r. Drugi natomiast reformuje zasady naliczania składki od 2026 r.

QUIZ. Podajemy trzy słowa, odgadnij zawód. Schody zaczynają się dopiero na 4. pytaniu
W tym quizie po trzech podanych przez nas wyrazach, Ty zgadujesz zawód, o który chodzi. Niektóre zagadki są banalne, ale nad kilkoma trzeba się zastanowić. Schody zaczynają się na 4. pytaniu. Zdobędziesz komplet punktów?

REKLAMA