Małżonkowie muszą pamiętać o podpisaniu PIT
REKLAMA
Zapadł wyrok korzystny dla małżeństw rozliczających się wspólnie w podatku dochodowym od osób fizycznych. Sprawa rozpatrywana przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie pokazuje, jak wiele problemów może przysporzyć brak podpisu małżonków na końcu zeznania rocznego PIT-37.
Małżeństwo, chcąc skorzystać z preferencyjnej formy rozliczenia, wypełniło wspólnie deklarację za 2005 rok na wyżej wymienionym formularzu PIT. Zaznaczyli w punkcie 6a, że zeznanie dotyczy wspólnego rozliczenia i złożyli je w ustawowym terminie. Okazało się jednak, że na końcu nie podpisali się. Urząd skarbowy wezwał ich, aby uzupełnili ten brak, co następnie uczynili.
Naczelnik urzędu powtórnie wezwał ich i poinformował, że muszą złożyć korekty zeznania rocznego, ale na dwóch formularzach, czyli tak, jakby się rozliczali oddzielnie. Naczelnik uznał bowiem, że brak podpisu na pierwotnym, wspólnym zeznaniu, spowodował przekroczenie terminu do złożenia deklaracji rocznej, a w konsekwencji podatnicy utracili prawo do preferencyjnego sposobu rozliczenia.
Małżonkowie zgodnie z wymogiem naczelnika urzędu złożyli oddzielne korekty zeznań i dopłacili podatek - ponad 5 tys. zł. Następnie złożyli kolejną korektę (rozliczenie wspólne) i jednocześnie wniosek o stwierdzenie nadpłaty w PIT w wysokości ponad 5 tys. zł. Organy podatkowe odmówiły jednak stwierdzenia nadpłaty, ponieważ uznały, że podatnicy rozliczyli się nieterminowo.
Decyzję naczelnika urzędu potwierdził dyrektor izby skarbowej. Podkreślił on, że możliwość skorzystania z preferencyjnej formy rozliczenia w podatku dochodowym przysługuje podatnikom, którzy zaznaczą odpowiednie pole na formularzu PIT-37 oraz podpiszą go. Skoro małżonkowie nie spełnili tego ostatniego wymogu, spowodowało to nieterminowe rozliczenie i utratę prawa do wspólnego rozliczenia. Sprawa trafiła więc - po dwóch latach od momentu złożenia pierwszej deklaracji - do WSA.
Sąd uchylił decyzje dyrektora izby skarbowej i naczelnika urzędu skarbowego. Uznał bowiem, że skoro małżonkowie wyrazili wolę wspólnego rozliczenia, zaznaczając pole 6a w deklaracji PIT-37 i na wezwanie urzędu skarbowego uzupełnili podpisy, a zatem potwierdzili tę wolę, to nie utracili prawa do wspólnego rozliczenia. Sąd podkreślił, że postępowanie organów naruszało zasady: państwa prawa i zaufania do organów państwa.
Sygn. akt III SA/Wa 982/07
ŁUKASZ ZALEWSKI
REKLAMA