Upusty i szkolenia w promocjach aut

Marcin Jaworski
rozwiń więcej
Choć dealerom brakuje samochodów w salonach, koncerny nie ustają w promocjach. Ogłosiły je m.in. Seat, Nissan, Huyndai i Volkswagen.

 

Samar ogłosił, że we wrześniu kupiliśmy prawie 22,8 tys. nowych aut w salonach. To wynik o 19,6 proc. lepszy niż rok wcześniej, a sprzedaż po całych trzech kwartałach tego roku była o 24,2 proc. większa.

Największe wzrosty we wrześniu w porównaniu z sierpniem osiągnęły firmy, które mocno promują swoje auta, czyli m.in. Hyundai (64,6 proc.), Seat (53,8 proc.) czy KIA (51,1 proc.).

Seat po ogłaszanych na początku lipca i września promocjach, kolejne ogłosił od 1 października. Tym razem promocyjnym kredytem, tanim ubezpieczeniem i niewielkimi upustami zachęca do zakupu Altei, Cordoby czy Toledo. Hyundai też nie ustaje w promocji Wielkiej ekspansji korzyści, polegającej nie tylko na wahających się od 1 do 15 tys. zł upustach, ale też preferencyjnych kredytach i gratisowym ubezpieczeniu czy gratisowym wyposażeniu dodatkowym.

Promocje skłaniają klientów do zakupu tak bardzo, że niektórym brakuje już aut do sprzedaży. Na przykład z salonów Skody wyjechało we wrześniu ubiegłego roku o prawie 8 proc. więcej aut niż we wrześniu tego roku.

- To efekt ograniczonej dostępności niektórych modeli aut, spowodowany m.in. letnią przerwą w zakładach produkcyjnych - mówi Sebastian Szczęsny ze Skody Polska.

Dodaje, że przeciętnie na auta jego firmy trzeba czekać 3-4 tygodnie. Na razie więc jego firma nie promuje swoich produktów zachętami finansowymi czy dodatkowym wyposażeniem, ale koncentruje się na kampanii wizerunkowej skierowanej do kobiet, którym firma oferuje wybór spośród kilku stylizacji nadwozia Fabii.

- Mamy już pierwsze zamówienia będące jej efektem - mówi Sebastian Szczęsny.

Pozostałe koncerny też nie ustają w walce o klientów. Zgodnie z przewidywaniami królują upusty od ceny wyjściowej, oferty tanich kredytów i polis czy pakiety dodatkowego wyposażenia. Ale są też ciekawe nowości. Na przykład Honda zaprasza do odwiedzin swoich salonów w ten weekend i obiecuje kupującym Hondę Civic kurs w szkole bezpiecznej jazdy.

- Będzie to jednodniowe, kilkugodzinne szkolenie - mówi Jan Trzeciakowski z Hondy.

Dodge promuje swoje samochody kredytem typu 50/50, w którym połowę ceny auta płacimy przy odbiorze, a kolejną za 12 miesięcy. Przy czym, co ważne, za pożyczoną na ten okres kwotę nie zapłacimy żadnych odsetek czy opłat z tytułu prowizji. Jedynym kosztem jest opłata 200 zł za ustanowienie zastawu bankowego. To istotne, bo np. w Citroenie przy kredycie 50/50 dodatkowym kosztem jest 4-proc. opłata przygotowawcza, o której firma informuje drobnym drukiem na dole ogłoszeń.

NOWOŚCI W PROMOCJACH NA AUTA

- Honda Civic 5D - kurs bezpiecznej jazdy w szkole Tomasza Czopika, kierowcy rajdowego.

- Hyundai wszystkie modele: upusty, gratisowe ubezpieczenia, preferencyjne kredyty, gratisowe dodatkowe wyposażenie.

- Nissany Micra, Note, Tiida - kredyty na promocyjnych warunkach

- Seat - Altea, Cordoba czy Toledo - promocyjny kredyt, tanie ubezpieczenie i upusty. Aktualne są też promocje na inne modele.

- Volkswagen - wszystkie modele - dodatkowe wyposażenie aut w cenie lub za niewielką dopłatą plus oferta finansowania kredytem i tanie ubezpieczenia.


MARCIN JAWORSKI

marcin.jaworski@infor.pl


GP RADZI

Co wybrać mając do wyboru: pakiet dodatkowego wyposażenia w cenie podstawowej pojazdu lub sam upust w cenie?

To zależy od naszego planu eksploatacji samochodu i przede wszystkim od tego, jak długo samochód ma być używany. Jeśli zamierzamy go sprzedać w krótszym okresie, np. po dwóch-czterech latach, to wtedy lepiej wybrać auto z lepszym wyposażeniem.

W tym czasie coraz więcej będzie importowanych aut właśnie w tym wieku. A wersje przywożone z Zachodu są zwykle lepiej wyposażone niż te kupowane w Polsce. Może się więc okazać, że trudno będzie się pozbyć słabo wyposażonego samochodu. Jeśli planujemy autem jeździć długo, to przy sprzedaży istotniejszy będzie ogólny stan pojazdu. Zadbany samochód, z małym przebiegiem, łatwiej znajdzie nabywcę, niż zużyte, ale lepiej wyposażone auto.

Czy korzystanie z oferty kredytowej w salonie samochodowym jest rzeczywiście opłacalne? Czy nie taniej będzie np. pójść do banku i wziąć pożyczkę hipoteczną?

Jeśli trafimy na rzeczywiście promocyjne warunki kredytowania, które jest dotowane przez producenta samochodów, to warunki będą korzystniejsze niż jakakolwiek inna forma pożyczki. Pożyczka hipoteczna będzie oprocentowana na poziomie 6-8 proc.

Tymczasem np. Opla można kupić w preferencyjnym kredycie GMAC Banku z oprocentowaniem wynoszącym 2,99 proc. Najbardziej powszechne jest udzielanie krótkoterminowego 12-miesięcznego kredytu, na połowę wartości samochodu. Wtedy połowę wartości auta trzeba wpłacić od razu, a ze spłatą drugiej części można zwlekać rok. Jeśli w tym czasie nie uzbieramy wystarczającej kwoty, można skorzystać ze zwykłego bankowego kredytu, oprocentowanego już jak zwykłe kredyty samochodowe, czyli na poziomie 7-10 proc. rocznie.

Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi
17 lip 2024

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

pokaż więcej
Proszę czekać...