15 proc. stacji oferuje gaz LPG poniżej norm

Krzysztof Grad
rozwiń więcej
Z najnowszych badań jakości autogazu wynika, że 15 proc. zbadanych stacji benzynowych oferujących LPG sprzedaje paliwo niespełniające norm.

 

W Polsce na gazie LPG jeździ już około 2 mln samochodów. Wstępne wyniki pierwszej tury badań jakości autogazu, przeprowadzonych przez Inspekcję Handlowa w sześciu województwach, napawają optymizmem. Wynika z nich, że tylko ok. 15 proc. ze 100 zbadanych stacji oferujących LPG sprzedawało paliwo nieodpowiadające normom jakościowym. Z wcześniejszej, pilotażowej kontroli przeprowadzonej na 100 stacjach rozmieszczonych w siedmiu województwach wynikało, że ok. 30 proc. sprzedawanego gazu nie spełniało wymagań jakościowych.

- To na razie wstępne dane z kilku województw. O skali nieprawidłowości w całym kraju będzie można powiedzieć więcej po dłuższym okresie badania - mówi Anna Kęsik z Instytutu Paliw i Energii Odnawialnej, który uczestniczył w badaniach pilotażowych.

Najczęstszym naruszeniem normy były: zbyt duża ilość siarki i wody w porównaniu z normą. Jednocześnie widać też duże zróżnicowanie regionalne nieprawidłowości. Jak dotąd najwięcej nieprawidłowości zanotowano w województwie lubelskim, gdzie niemal jedna trzecia zbadanych próbek nie spełniała norm.

Jeszcze w tym roku Inspekcja Handlowa zamierza stworzyć mapę pokazującą, w których regionach kraju jakość autogazu jest najniższa. Kontrole jakości gazu płynnego na stacjach trwają od sierpnia. Od stycznia 2007 r. w związku z wejściem w życie nowej ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw rozszerzono system analiz. W ten sposób rynek LPG po raz pierwszy został poddany kontroli jakościowej.

Obok autogazu badany jest też sprężony gaz ziemny CNG, lekki i ciężki olej opałowy, olej do silników statków żeglugi śródlądowej, biopaliwa wytwarzane przez rolników na własny użytek oraz stosowane w tzw. wybranych flotach pojazdów. Nowością jest również to, że firmy sprzedające LPG zostały zobowiązane do tworzenia i utrzymywania zapasów obowiązkowych gazu, z możliwością zamiany na benzynę.

Na koniec 2007 roku LPG będzie kosztować* 2,10 zł/l

2,21 zł/l wynosi obecnie średnia cena LPG

*prognozy GP

ZE STRONY PRAWA

Sprzedaż paliwa złej jakości to nienależyte wykonanie zobowiązania i czyn niedozwolony. W przypadku szkody powstałej na skutek tankowania konsumentowi przysługuje możliwość dochodzenia roszczeń na drodze sądowej w oparciu o przepisy kodeksu cywilnego (odpowiedzialność kontraktowa, art. 471 i n. kodeksu cywilnego).


Krzysztof Grad

krzysztof.grad@infor.pl


OPINIA

Szymon Araszkiewicz

analityk rynku paliw


Główną przesłanką dla stosowania autogazu jest jego konkurencyjna cena wobec benzyny. Dopóki gaz jest odpowiednio tani, by koszt szybko się zwracał i zaczynały oszczędności, dopóty kierowcy będą się na niego decydować. Ważnym czynnikiem wpływającym na ceny paliw w Polsce są podatki i różnice w obciążeniach dla poszczególnych paliw. Pozostawienie bez zmian stawki akcyzy na autogaz na pewno uspokoiło wiele obaw, żywych jeszcze kilka miesięcy temu, gdy Ministerstwo Finansów zapowiadało podniesienie tego podatku.

Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi
17 lip 2024

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

pokaż więcej
Proszę czekać...